NBA'de çözümsüzlük devam ediyor

NBA'de takım sahipleriyle oyuncular sendikası arasında yapılan görüşmelerde, lokavtın sona erdirilmesi ve sezonun başlaması konusunda olumlu adım atılamadı.

NTV Spor 22.10.2011 - 13:42
NBA'de çözümsüzlük devam ediyor

NBA'deki lokavtı sona erdirmek için, takım sahipleri ile oyuncular sendikası arasında yürütülen görüşmelerin son raundundan da sonuç çıkmadı. Bunun üzerine, NBA Başkanı David Stern'ün, normal sezonun bir bölümünü daha iptal etmesi bekleniyor.

NBA'de, tüm sezonun iptal edileceği endişeleri her geçen gün biraz daha artıyor. Yeni toplu iş sözleşmesi üzerinde bir türlü anlaşamayan takım sahipleri ve oyuncular sendikası, federal arabulucu gözetiminde, son 3 günde toplam 30 saati bulan bir görüşme maratonuna girdi. Ancak yine anlaşma çıkmadı.

Geçen sezon toplam 300 milyon dolar zarar ettiklerini hatırlatan takım sahipleri, oyuncuların, NBA gelirlerinden alacakları payın, yüzde 57'den, yüzde 47'ye indirilmesini; maaş sınırı kısıtlamasının sertleştirilmesini ve daha kısa kontratların imzalanmasını talep ediyordu. Kontrat sürelerinde oynama yapılmasına karşı çıkan oyuncular ise yüzde 57-lik paylarının yüzde 53'ten daha aşağıya çekilmesine razı olmuyordu.

Son toplantıda, takım sahipleri paylaşımın yarı yarıya yapılmasını önerdi. Ancak oyuncular sendikası, en fazla yüzde 52.5'e kadar indi. Bunun üzerine, son görüşmeye grip olduğu için katılamayan NBA Başkanı David Stern'ün, normal sezonun bir bölümünü daha iptal etmesi bekleniyor.

Stern daha önce, 1 Kasım'da başlaması beklenen normal sezonun ilk 2 haftasının, bir başka deyişle 100 maçın oynanmayacağını açıklamıştı. NBA tarihinde ilk ve tek lokavt, 1998-99 sezonunda ilan edilmiş; oyuncular ve takım sahiplerinin anlaşması ile normal sezon 82 yerine 50 maç üzerinden oynanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...