Ömer Onan: "Yöneticiler sözlerini tutmadı"

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO'su Ömer Onan, ekonomik sıkıntılar nedeniyle kulüplerin düştükleri durumlara değindi. Yeni sezondan itibaren önemli adımlar atacaklarını belirten Onan, "Artık kulüplerin federasyona verdiği sözler değil, taahhütlerle işler yürüyecek" dedi.

NTV Spor 24.04.2019 - 12:26
Ömer Onan: "Yöneticiler sözlerini tutmadı"

TBF CEO’su , basketbol camiasında yaşanan ekonomik sıkıntılar hakkında konuştu.

şirketinin basketbol sponsorluğundan çekilmesini açıklaması, başta Sakarya olmak üzere kulüplerin yaşadıkları ekonomik sıkıntı gündeme otururken, Federasyonu CEO’su Ömer Onan, fikirlerini Milliyet Gazetesi’ne anlattı, sıkıntıların sürpriz olmadığını ve kulüplerle birlikte bunları aşacaklarını açıkladı.

Ömer Onan, Banvit’in ciddi bir basketbol operasyonunun altına imza atan bir kulüp olduğunu belirterek, "Ben 4 ay önce Banvit’in Lübnanlı CEO’suyla toplantı yaptım ve kararın yanlış olduğunu anlattım. Banvit markasına basketbolun kazandırdığı değer var. Siz buna rağmen basketbolu yok sayarsanız, Türkiye’deki basketbolseverler de sizi yok sayabilir. Şirketin devam etmesini istiyoruz ama herkesi yok sayarlarsa, bu takımın devam etmesi için biz her şeyi yapacağız. Şunu herkes bilsin; biz kimin sıkıntısı varsa yanlarında olmak istiyoruz. Kısa süre içinde gidip, Balıkesir ve Bandırma’da belediye başkanlarıyla, Bandırma Valisi ile görüşmeler de yapacağız." dedi.

"YÖNETİCİLER SÖZLERİNİ TUTMADI"
TBF CEO’su Ömer Onan, Sakarya BŞB'nin bulunduğu durumu değerlendirdi: "Sakarya’da daha önce basketbolun içinde bulunmuş yöneticiler, iş adamları gelip bize, ‘Şöyle takım kuracağız, böyle takım kuracağız’ diye sözler verip konuştular. Ancak 1 ay sonra kurdukları takıma para ödememeye başladılar. Ben buradan antrenörlere ve oyunculara çok teşekkür ediyorum. Onlar Sakaryalı olmamalarına rağmen, bu şehrin onurunu, gururunu yöneticilerden daha çok düşündüler. Keşke etrafta dolaşıp ‘Ben Sakarya basketboluna şunu yaptım’ diye dolaşan yöneticiler de verdikleri sözleri tutabilselerdi."

"FUTBOLDA DA AYNI SORUN VAR"
Ömer Onan, sorunların sadece basketbolda olmadığının altını çizdi. Onan, “Maddi sıkıntılar sadece Türkiye’de yok. Sponsorlar işin içine girmezse sıkıntı yaşanıyor. Biz sponsorluk gelirlerinin %90’ını kulüplere dağıttık. Bu sadece basketbolun olayı değil. Futbolda 500 milyon dolarlık yayın ihalesi yapıldı ama kulüplerin hepsi borçta. Bugün devlet desteğini çekse ya da bankalar paraları geri istese ortada futbol kulübü kalmayacak” dedi.

"SONUNA GELDİK"
TBF Ceo’su şöyle devam etti: “2016’da biz geldik ve hemen mali kriter sözünü telafuz ettik. Şimdi herkes ortaya çıkıyor, ‘mali kriter gelmeli’ diyor. Bütün Avrupa liglerinde olan bir şey 2016’ya kadar niye yapılmamış. Tabii ki insarlar bizden çok şey bekliyor, biz de zoru başarmak için buradayız, bunu da yapacağız. Mali kriterleri de burada kulüplerimizle 1 senedir tartışıyoruz, artık sonuna geldik. Yeni sezondan itibaren geçiş dönemişle birlikte mali kriterlere başlıyoruz. Artık mali kriterler geldikten sonra aşağıdan yukarıya çıkacak bir takım varsa, bize bütçesini, ne kadar harcayacağını göstermek zorunda. Belli bir limitin altında harcayamaz ve bunu harcamazsa da üste çıkmasının bir anlamı yok. Artık sözle mözle olmayacak bunlar, herkes yapacaklarını taahhüt etmek zorunda.”

"YANLARINDAYIZ"
Kendilerini eleştiren kişilerin, nemaları kesilenler olduğunu da vurgulayan Onan, “Kulüplerle konuşun, hangi dertlerinde yanlarında olmadık. Bizi eleştirenlerin kim olduğu da önemli. Kulüpler değil de, yıllardır burada nemalanmış ama şimdi o imkanı bulamayan 3-5 kişi eleştirirse ona kafayı takamayız. Biz kulüpleri büyütmek için uğraşıyoruz, onları mutlu edebiliyorsak, biz işimizi yapıyoruz. Burada başkanımız da bizler de üst düzey basketbol oynadık. Eleştirilere hem açığız, hem alışığız. Önemli olan kimin eleştirdiği” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...