Orhun Ene imzayı attı

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), A Milli Erkek Basketol Takımı Başantrenörlüğü görevi için Orhun Ene ile sözleşme imzaladı.

NTV Spor 23.11.2020 - 12:18 | Son Güncelleme: 23.11.2020 - 17:10

Çevrim içi düzenlenen törende, TBF Üst Düzey Yöneticisi Ömer Onan ve başantrenör Orhun Ene açıklamarda bulundu.

Çok heyecanlı olduğunu belirten Ene, "Senelerce A Milli Takım formasını giydim, antrenörlükte de her kademede görev yaptım. Milli takıma çağrıldığım zaman yaşadığım heyecanı yine yaşıyorum. Geçmişe yönelik çok farklı tecrübelerim var. Oyunculuktan sonra da antrenörlükten sonra da. Ama neticede milli takımda çalışmak, benden önce çalışmış Ergin hoca gibi, Ufak hoca gibi değerli antrenörlerimizin getirdiği seviyede bir milli takıma kaktıda bulunmak benim en öncelikli görevlerimden biri olacak" ifadelerini kullandı.

Zor bir süreçten geçtiklerini anlatan Ene, "Artık sizler de biliyorsunuz, milli takım pencerelerinin çok yoğun dönemlerde olması, çalışma sürelerinin çok kısıtlı olması, bir şekilde geçmişteki milli takımlardan daha farklı bir yapı oluşturdu. Bizler milli formaya çok değer veren insanlarız. Bu anlamda da milli takıma çağırdığımız oyuncular bu bağlılığı ve buradaki gayreti her zaman ortaya koymuş insanlar. Bu işte en büyük sorumluluk onlara düşüyor. Cumaya kadar arkadaşlarla yoğun bir çalışma düzenine geçildikten sonra iki maçtan başlayarak güzel sonuçlarla beraber tekrardan öz güvenimizi yerine getirerek herkesin gurur duyacağı bir takım ortaya çıkaracağız." dedi.

Ömer Onan, Ene'nin 2022 Eylül'de yapılacak Avrupa Şampiyonası'nın bitimine kadar A Milli Takımı'nın başantrenörü olacağını aktararak, "Orhun hocanın uzun yıllar milli takımımızla nice başarılar yaşayacağına ve yaşatacağına da inancımız sonsuz. Millilerimiz bu hafta 2020'deki Avrupa Şampiyonası'na katılabilmek için çok önemli 2 maça çıkacak. İnanıyorum ki bu iki maçtan da galip ayrılacağız. Cuma günü saat 19.00'da Hırvatistan ile olacak. Pazar günü de saat 17.00'de Hollanda ile karşı karşıya geleceğiz. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak kısa süre önce A Kadın Milli Takımı'nın fanus düzenindeki organizasyonunu düzenli bir şekilde tamamladık. Şimdi erkek milli maçlarına ev sahipliği yapacağız. Fanus düzeninde büyük bir özenle gerçekleştirilecek bu karşılaşmalar Sinan Erdem Salonu'nda oynanacak. Kovid-19 pandemisi nedeniyle biliyorsunuz çok üzülsek de seyirci alamıyoruz. Bu maçları da seyircisiz oynayacağız. Milli takımımızın iki maçı da NTV ekranlarından naklen yayımlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

HİDAYET TÜRKOĞLU'NDAN KUTLAMA MESAJI

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Orhun Ene'nin Milli Takımın başına geçmesiyle ilgili bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajda şu ifadeler yer aldı: 

"FIBA 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri sürecinde organizasyon kabiliyetimizi de kullanarak, Milli Takımımızın da bulunduğu D Grubu'nda müsabakalara ev sahipliğ3i yapma hakkını elde ettik. Sinan Erdem Spor Salonunda, 27 Kasım Cuma Hırvatistan, 29 Kasım Pazar günü ise Hollanda ile mücadele edecek A Erkek Milli Takımımıza başarılar diliyorum. 

2017 yılından itibaren Milli Takımımızda başantrenörlük yapmakta olan sayın Ufuk Sarıca'ya teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Kendisi milli formaya hem sporcu hem de antrenör olarak büyük bir sakadakle hizmet etmiş ve pek çok başarının parçası olmuştur. 

A Erkek Milli Takımızın yeni Başantrenörü Sayın Orhun Ene, kritik bir zamanda görevi kabul ederek milli takımımızın başına geçmiştir. Normalde sezon sonuna kadar antrenörlük yapmama kararına rağmen bizi ve milli takımı kırmadı. Kendisi gerek tecrübesi gerekse başarılarıyla, ülkemizin yetiştirdiği önemli bir basketbol değeridir. Sayın Orhun Ene’ye yeni görevinde başarılar diliyorum. Orhun Hoca’ya, idari kadromuza ve sporcularımıza güvenimiz tamdır. Bu kritik noktada galibiyet yolunda var güçleri ile çalışacaklarına eminim. Hepimizin gurur duyduğu bir Milli Takımı sahada izlemek için ben de heyecanla bekliyorum.

Milli Takımımıza sakatlıklar olmadan sağlıklı bir kamp dönemi ve sonrasındaki karşılaşmalarında başarılar diliyor, tüm basketbolseverleri ekran başında millilerimizi desteklemeye bekliyorum."

 

Sayfa Yükleniyor...