Rusya'da tutuklanan Griner, takas yoluyla serbest kaldı

Rusya'da tutuklanan ABD'li basketbolcu Brittney Griner, iki ülke arasında yapılan takas sonrası evine döndü.

NTV Spor 08.12.2022 - 18:52
Rusya'da tutuklanan Griner, takas yoluyla serbest kaldı

Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, ABD'li basketbolcu Brittney Griner'in ile bir esir takasıyla serbest bırakıldığını ve ABD'ye dönmek üzere olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Griner'ı eski bir silah tüccarı olan Rus Viktor Bout ile takas ettiğini açıkladı. Rus haber ajansları, takasın Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Abu Dabi havaalanında gerçekleştiğini duyurdu. 55 yaşındaki Bout, tutuklanmadan önce dünyanın en çok aranan adamlarından biriydi.

Biden Beyaz Saray'da gazetecilere verdiği demeçte, "Griner güvende. Rusya'da aylarca haksız yere gözaltında tutulduktan sonra eve gidiyor. Bu, uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir konu. Serbest bırakılması için baskı yapmaktan hiç vazgeçmedik." ifadelerini kullandı. 

Phoenix Mercury'nin yıldızı 32 yaşındaki Griner, 17 Şubat'ta Rusya'da tutuklanmıştı. Serbest bırakılması için yapılan görüşmeler, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesi ve ardından Washington ile arasındaki bağların bozulması nedeniyle karmaşıklaştı.

Takas, işgalden bu yana Washington ile Moskova arasındaki en yüksek profilli işbirliği biri oldu. Takas işlemlerine Birleşik Arap Emirlikleri başkanı ve Suudi veliaht prens liderlik etti. BAE-Suudi ortak bildirisinde, bunun Griner'ın serbest bırakılmasının güvence altına aldığı belirtildi.

Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Oval Ofis'ten Griner ve Griner'ın eşi Cherelle ile telefonda görüştü. Beyaz Saray telefon görüşmesinin bir fotoğrafını yayınladı. Biden, "Geçtiğimiz birkaç ay Brittney ve eşi için cehennem oldu" dedi. Cherelle Griner, Biden'a ve yönetim üyelerine eşinin serbest bırakılması için yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

İki Olimpiyat madalyalı Griner, ülkede yasaklı kenevir yağı içeren elektronik sigara kartuşu bulundurma nedeniyle Moskova'da tutuklanmıştı. Uyuşturucu bulundurmak ve kaçakçılık yapmak suçlarından yargılanan yıldız oyuncu, 4 Ağustos'ta dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Griner, bir hata yaptığını ve yasayı çiğneme niyetinde olmadığını söyledi.

Griner, geçen ay cezasını çekmek üzere Rusya'nın Mordovya bölgesindeki bir hapishaneye taşındı.

Griner'ın takım arkadaşları ve diğer WNBA oyuncuları onun serbest bırakılmasını büyük sevinçle karşıladı.

Sayfa Yükleniyor...