Tahkim Kurulu onayladı: Shane Larkin, yerli statüsünde mi oynayacak, yabancı statüsünde mi? Larkin yerli mi?

TBF Tahkim Kurulu, Disiplin Kurulu'na sevk edilen Shane Larkin cezasını onadı. Peki Türkiye A Milli Basketbol Takımı'nın da formasını giyen Shane Larkin, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nde yerli statüsünde mi oynayacak yoksa yabancı statüsünde mi? Detaylar haberimizde...

Haber Merkezi - NTV Spor 02.10.2023 - 18:44
Son Güncelleme: 02.10.2023 - 19:27
Tahkim Kurulu onayladı: Shane Larkin, yerli statüsünde mi oynayacak, yabancı statüsünde mi? Larkin yerli mi?

SEMANUR KOÇVER |

FIBA Olimpiyat Elemeleri'nde Türkiye A Milli Takımı aday kadrosuna çağırılan ve Scottie Wilbekin sakatlıkları nedeniyle milli takıma katılmadı. Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman, iki oyuncunun kadroya katılmaması hakkında, "Biz kadroyu açıklarken aldığımız duyumlar itibarıyla bu oyuncuların sakatlık, yorgunluk nedeniyle çok da sıcak olmadıklarını bildiğimiz için ayrımcılık olmaması için ikisini de kadroya davet ettik. Tam da endişe ettiğimiz gibi her ikisi de oynamaya gönüllü olmadıkları ortaya çıktı." dedi.

Shane Larkin, Ergin Ataman'a yanıt vererek, "Bana söylenen her şeyi yaptım, sadece %70 bir dizle sağlığımı riske atarak oynamadım. Bu ülkenin hayatıma için ifade ettiklerinden dolayı gerçekten minnettarım. Burası benim için ikinci bir ev gibi ve şu an bu durumda nasıl olduğumuzu gerçekten anlayamıyorum ama sanırım işler böyle işliyor." dedi.

İlerleyen dönemde Türkiye Federasyonu, Shane Larkin ve Scottie Wilbekin'in Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'ndeki 5 müsabakada oynanamama ve 90 bin lira para cezasının yanı sıra Lig'de yerli sayılmamasını için Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini açıkladı.

kararı açıkladı: Shane Larkin hangi statüde oynayacak?

Anadolu Efes Kulübü resmi internet sitesinde Tahkim Kurulu'nun kararlarını açıkladı. Açıklamaya göre Tahkim Kurulu, Shane Larkin'in Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nde yabancı statüsünde oyanacağı kesinleşti.

Süper Lig'de şimdiye kadar yerli statüsünde oynayan 31 yaşındaki oyuncu bu sezondan itibaren yabancı statüsünde oynayacak.

Lacivert beyazlıların yaptığı açıklamada, "Kulübümüzce yapılan hukuki başvuru sonucunda konuyu değerlendiren Spor Tahkim Kurulu’nun da sporcumuza verilen cezayı onayladığını bugün itibarıyla üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız." ifadeleri yer aldı.

Anadolu Efes'te 5. sezon

Shane Larkin, 2018 yılında Boston Celtics'ten ayrılarak Anadolu Efes'e katıldı. İstanbul ekibinde 5. sezonuna giren tecrübeli oyuncu Anadolu Efes'te 3 Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi, 2 Euroleague ve Türkiye Kupası şampiyonlukları yaşadı.

Sayfa Yükleniyor...