"Türkiye kupası en önemli 3 kupadan birisidir"

Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanı Metin Şahin, Türkiye kupasının basketbolda sezon içinde verilen en önemli 3 kupadan bir tanesinin olduğunu ifade etti.

NTV Spor

06.03.2012 - 20:02

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Asbaşkanı Metin Şahin, Türkiye kupasının, basketbolda bir sezon içinde verilen en önemli 3 kupadan birisi olduğunu belirtti.

Hatay'da, 7-11 Mart tarihleri arasında yapılacak TBF Spor Toto Kadınlar Türkiye Kupası'nın basın toplantısı, Hatay Arkeoloji Müzesi'nde yapıldı.

TBF Asbaşkanı Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, federasyon olarak kupada yer alan 8 takımın da final oynama ve şampiyon olma şansını eşit gördüklerini belirterek, "Türkiye kupası basketbolda bir sezon içinde verilen en önemli 3 kupadan birisidir. Bildiğiniz gibi basketbolda bir sezonda üç kupa veriliyor. Bunlardan biri Türkiye kupası, bir diğeri liglerde elde edilen başarıyla orantılı verilen kupa, bir de her iki kupayı birlikte değerlendiren Cumhurbaşkanlığı kupasıdır. Bu bakımdan Türkiye kupası her zaman büyük bir heyecan ve büyük bir çekişmeye sahne oluyor. Biz daha önceki yıllarda yaşanan çekişme ve heyecanın bir güzel örneğini de yine burada izleme imkanı bulmayı umuyoruz" dedi.

Şahin, TBF'nin kupa maçları için her yıl farklı şehirler belirlediğini anımsatarak, buradaki amacın da o şehirlerde basketbolu tanıtmak, sevdirmek ve bölgenin basketbola ilgisini yakalayabilmek olduğunu söyledi.

Bu yılki Spor Toto Kadınlar Türkiye Kupası için de Hatay'ı, merkez ilçe olması itibarıyla da Antakya'yı seçmenin isabetli bir karar olduğunu anlatan Şahin, "Genelde bu bölge Çukurova olarak adlandırılır. Çukurova bildiğiniz gibi verimli, üretim yapılan bir coğrafyayı kapsıyor. Basketbolla bağdaştırmaya çalışırsak bu verimli, zengin dediğimiz coğrafyanın basketbolla örtüşen bir yanı var. Bildiğiniz gibi Türkiye liglerinde mücadele eden 12 takımımızdan 5'i bu alanda, yani Çukurova'da bulunuyor. Kadınlar basketbolunun bu bölgede ne kadar üst düzeyde olduğunu, ne kadar ilgi ve destek gördüğünü, ne kadar önemli taraftara sahip olduğunu hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Şahin, "Tek maçlarda herkes büyük bir maharetle, tüm enerjisiyle, dayanışması ve birikimiyle en üst seviyede oynayarak müsabakaları kazanmak isteyecektir. Bu bakımdan final müsabakasını bu güzide 8 takımımızdan hangisi oynayacak bakmamız lazım. Hepsine ayrı ayrı başarılar diliyoruz" dedi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise 7 bin 500 yıllık geçmişi olan, ilk olimpiyatların yapıldığı kentte, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

Savaş, takımlarının henüz 18 ay önce kurulmasına rağmen büyük hayalleri olduğuna değinerek, amaçlarının Antakya'dan başarılı sporcular yetiştirmek, Antakya'yı ve Türkiye'yi her platformda en iyi şekilde temsil etmek olduğunu kaydetti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın da bu organizasyonun ve tesisin hazır hale gelmesinde tüm personelini seferber eden Başkan Savaş'a teşekkür etti.

Organizasyona başarılı ve sağlıklı gerçekleşmesi için kent insanının sahip çıkması gerektiğine dikkati çeken Taşkın, Antakya'nın hem basketbola hem de bu organizasyona fazlasıyla sahip çıkacağına inandığını dile getirdi.

TBF Ligler Direktörü Ahmet Araşan ise Türkiye kupası maçlarının her zaman sonucu heyecanla beklenen, 8 takımın üst üste mücadele vereceği önemli bir organizasyon olduğunu söyledi.

Kadın basketbolunun da bu anlamda ayrı bir heyecanla takip edildiğini belirten Araşan, bu yıl Spor Toto Kadınlar Türkiye Kupası'nın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe denk gelmesinin de farklı bir anlam taşıdığını dile getirdi.

TBF Ligler Koordinatörü Ayhan Özgümüş de müsabakalarda uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

Toplantı, müsabakalarda mücadele edecek takımların teknik sorumluları ve takım oyuncularının açıklamalarının ardından son buldu.

Sayfa Yükleniyor...