2014: Türk Sporu

Türk sporu doping skandallarıyla dibe vurduğu 2013’ün ardından 2014’te biraz daha düşük profilli bir görüntü çizdi. Başarılar geldi ama coşku maalesef geçtiğimiz yılların çok ama çok altındaydı. Türk sporu bir anlamda o çalkantılı günlerin ardından toparlanma sürecine girdi.

NTV Spor 29.12.2014 - 19:07

Haberle ilgili videoya ulaşmak için: https://www.ntvspor.net/video-galeri/2014-turk-sporu

MERT AYDIN
- Futbolda şampiyonluk Fenerbahçe'ye, kupa Galatasaray'a gitti.
Basketbolda kadınlarda Galatasaray Odeabank, Euroleague finalinde Fenerbahçe'yi yenerek Avrupa Şampiyonu olurken ligde de aynı başarıyı elde etti. Kadın Basketbol Milli Takımımız, ülkemizde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda 4. oldu.
Erkeklerde ise olaylı final serisi sonunda Fenerbahçe Ülker zafere ulaştı.
Türkiye Kupası ise Pınar Karşıyaka'nın oldu. Eurochallenge Kupası'nda Royal Halı Gaziantep final four oynadı.
Genç ve Ümit Milli Takımlarımız, Avrupa'da zirveye çıkmayı başardı. VAKIFBANK VE HALKBANK ŞAMPİYON

Voleybolda kadınlarda Vakıfbank, erkeklerde Halkbank şampiyonluğa ulaştı. Fenerbahçe hem erkeklerde hem kadınlarda Avrupa'da kupa kaldırdı.
 
BEŞİKTAŞ VE MURATPAŞA BELEDİYESİ UNVANLARINI KORUDU
Hentbolda şampiyonlar değişmedi. Kadınlarda Muratpaşa Belediyesi ile erkeklerde Beşiktaş ligde ve kupada zirvede yer aldı. Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alması Türk hentbolu adına çok önemli bir gelişme ve tecrübeydi.
 
TÜRK SPORUNUN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
Türk sporu adına 2014'ün en önemli olaylarından biri Antalya'da düzenlenen Federasyonlar Boyutuyla Türk Sporunun Geleceği Çalıştayı'ydı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın açılışını gerçekleştirdiği çalıştayda, federasyonlardan spor kulüplerine, antrenör yetiştirme politikalarından olimpiyatlara kadar ilgili birçok konu masaya yatırıldı. Çalıştay kapsamında dörde ayrılan gruplar, 27-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen komisyon çalışmalarında, federasyonların yönetim politikaları ve 2016-2020 Olimpiyatları ve ötesi ana temaları üzerinden değerlendirmelerde bulundu. 2 gün süren komisyon çalışmalarında, alanında uzman akademisyenler, kulüp başkanları, milli sporcular, federasyon başkanları ve çok sayıda basın mensubu bir araya gelerek görüş bildirdi. Komisyon toplantılarında, Türk sporunun sorunları belirlendi ve bu sorunların çözümü için öneriler ele alındı.GÜREŞÇİLERİMİZ MADALYALARI TOPLADI
Ata sporumuz güreşte Federasyon Başkanı Hamza Yerlikaya'nın çabalarıyla eski günlere dönüş sinyali verildi. Avrupa Şampiyonası'nda serbest stilde 120 kiloda Taha Akgül altın madalyanın sahibi oldu. 65 kiloda  Servet Coşkun gümüş, 70'te Yakup Gör ve 74'te Soner Demirtaş bronz madalya elde etti. Grekoromende 130'da Rıza Kayaalp Avrupa Şampiyonu oldu. 80'de Selçuk Çebi ve 98'de Cenk İldem gümüşe ulaşırken 71'de Yunus Özel'den bronz geldi. Kadınlarda ise 60 kiloda Hafize Şahin gümüş aldı.
 
Yeni kurallarla iyi bir hava yakalayan güreşçilerimiz, Dünya Şampiyonası'nda da madalyaları topladı. Serbestte 125 kiloda Taha Akgül, Avrupa'dan sonra Dünya'da da 1 numara oldu. Taha, performansıyla Dünya Güreş Birliği tarafından bu kiloda yılın güreşçisi seçildi. 70 kiloda Yakup Gör gümüş, 86'da Selim Yaşar bronz aldı. 97 kiloda bronz alan Şamil Erdoğan ise doping nedeniyle madalyasını kısa süre içinde geri verdi.
 
Grokoromende 71 kiloda Yunus Özel ve 130'da Rıza Kayaalp gümüş, 80'de Selçuk Çebi ve 98'de Cenk İldem bronz aldılar. Kadınlarda 58 kiloda bronz kazanan Elif Jale Yeşilırmak Dünya Güreş Şampiyonası'nda madalya alan ilk Türk kadın oldu.
 


KIRKPINAR'DA ALTIN KEMER FATİH ATLI'NIN OLDU

Kırkpınar'da 653'üncü Başpehlivan Fatih Atlı oldu. Atlı, finalde bir yıl öncesinin Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ile karşı karşıya geldi. 45 dakikalık mücadelede pehlivanlar birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Altın puanı alan Atlı, altın kemerin sahibi oldu.
 
İPEK SOYLU AMERİKA'DA İLKE İMZA ATTI
Türk tenisi adına 2014 yılına damga vuran isim 18 yaşındaki İpek Soylu'ydu. Amerika Açık'ta gençlerde çiftler kategorisinde Soylu fırtınası esti. İsviçreli Jill Teichmann'la birlikte rakiplerini yenen Soylu, finalde Belaruslu Vera Lapko ve Slovak Tereza Mihalikova çiftiyle karşılaştı. İlk seti 7-5 kaybeden Soylu-Teichmann çifti sonrasında 6-2 ve 10-7 ile kupaya uzandı. Kadınlarda Türkiye'nin 1 numarası Çağla Büyükakçay, dünya sıralamasında 136 numaraya yükselmeyi başardı. Erkeklerde Marsel İlhan da bu yılki gelişimiyle 104 numarada sezonu tamamladı.

AVRUPA ATLETİZM ŞAMPİYONASI'NDA 1 MADALYA
Atletizmde bir yıl öncesinin doping skandallarının ardından tam anlamıyla bir durgunluk vardı. Ali Kaya'nın Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda aldığı bronz madalya yüzümüzü güldüren neredeyse tek andı.VODAFONE İSTANBUL MARATONU YİNE KITALARI BAĞLADI
Avrupa'nın en gözde spor organizasyonlarından biri olma yolunda büyük adımlar atan Vodafone İstanbul Maratonu yine büyük ilgi çekti. Asya'dan Avrupa'ya yapılan bu benzersiz yarışı erkeklerde Faslı Hafid Chani, kadınlarda ise Etiyopyalı Amane Gobena kazandı.
 
KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI SOCHİ'DE YAPILDI
Dünyada yılın en büyük spor organizasyonu Rusya'nın Sochi kentinde düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları'ydı. Kayaklı koşuda mücadele eden Kelime Aydın Çetinkaya ve Sebahattin Oğlago dördüncü kez bu onura ulaştılar. Buz dansında Alisa Agafonova-Alper Uçar çifti 22. olarak final hakkını az farkla kaçırdı. Ülkemizi alp disiplininde Tuğba Kocaağa ve Emre Şimşek temsil etti.

KARATECİLERİMİZ YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
Karate, ülkemizin 2014 yılında yüzünü güldüren spor dallarından biriydi. Avrupa Şampiyonası'nda  büyük bayan takım kumite, büyük bayanlar 50 kiloda Serap Özçelik ve erkekler artı 84 kiloda Enes Erkan altın madalyaya ulaştı. Erkekler takım kumite, bayan kumite 68 kiloda  Merve Çoban ve erkekler kumite 84 kiloda Gökhan Gündüz gümüş kazandı. Erkekler katada Mehmet Yakan, bayanlar katada Dilara Bozan ve erkekler kumite 75 kiloda Serkan Yağcı bronz elde etti. Dünya Şampiyonası'nda yüksek performans devam etti. Bayanlar kumite 50 kiloda Serap Özçelik ve erkekler kumite artı 84 kiloda Enes Erkan, Avrupa'daki başarılarını Dünya'ya taşıdılar. Şampiyonların yanına erkekler kumite 84 kiloda Gökhan Gündüz, erkek takım kumite, bayan takım kumite bronzları eklendi.TEKVANDOCULARIMIZ AVRUPA'DAN 5 MADALYAYLA DÖNDÜ

Sporumuzun madalya deposu tekvandoda Avrupa Şampiyonası'ndan 5 madalya geldi. Olimpiyat Şampiyonu sporcumuz Servet Tazegül 68 kiloda altın madalyaya ulaştı. Erkekler 87 kiloda Ali Sarı, 54 kiloda Mehmet Dolaş, kadınlar 67 kiloda Nur Tatar ve 73 kiloda Furkan Asena Aydın bronz aldı.
 
BOKSTA MADALYALARIN RENGİ BRONZ
Boksta ise erkeklerden değil kadınlardan madalya geldi. Dünya Boks Şampiyonası'nda 54 kiloda Ayşe Taş, 81 kiloda Elif Güneri ve artı 81 kiloda Emine Bozduman bronza ulaştı. Avrupa Şampiyonasında ise Ayşe Çağırır'dan bronz madalya geldi.ŞAHİKA ERCÜMEN'DEN YENİ DÜNYA REKORLARI

Serbest dalgıç Şahika Ercümen yıla damga vuran rekorlar kırdı. Antalya'nın Kaş ilçesinde önce paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 91 metreye inerek rekora imza attı Ercümen. Bir gün sonrasında Ercümen bu kez paletsiz, ip destekli serbest dalış kategorisinde 2 dakika 51 saniyede 72 metreye inerek rekor kırmayı başardı. Sporcumuz böylelikle sahip olduğu dünya rekoru sayısını üçe çıkardı.

SADECE AYŞEGÜL ÇOBAN MARŞ OKUTABİLDİ
Uzun yıllar boyunca sporumuzu çeken lokomotiflerden biri olan halter, doping öykülerinin ardından toparlanmaya çalışıyor. 2014'te Avrupa Şampiyonası'nda kadınlar 53 kiloda Ayşegül Çoban 2 altın, 48 kiloda Nurcan Taylan 1 gümüş, 1 bronz aldı.
 
Erkeklerde ise 56 kiloda İsmet Algül 1 gümüş, 62 kiloda Bünyamin Sezer 1 gümüş madalya kazandı. Dünya Şampiyonası'nda ise kadınlar 48 kiloda Sibel Özkan'ın 2 gümüşü dışında madalyanın uzağında kaldık.

KÜREKTE TARİHİ MADALYA VE TARTIŞMALAR
Kürekte tarihi bir başarı geldi. Dünya Kürek Şampiyonası'nda Erkekler Hafif Kilo 8 Tek Milli Takımı bronz madalyayı elde etti. Takımımız finalde Hollanda ve ABD'yi geride bırakırken Almanya ve İtalya'ya geçildi. Bu büyük başarıyı kutlarken bile Galatasaray-Fenerbahçe rekabetinin olumsuz yansımasıyla karşılaştık. Kulüpler web sitelerinden sadece kendi sporcularını kutladılar. Bu tarihi madalyadan çok bu durum kamuoyunu meşgul etti.
 
MASA TENİSİNDE FENERBAHÇELİ KIZLAR AVRUPA 2.'Sİ
Masa tenisinde Fenerbahçe kadın takımı bu kez Şampiyonlar Ligi'nde finale yükselmeyi başardı. Finalde Almanya'nın Berlin Eastside takımı ile karşılaşan sarı lacivertliler, deplasmanda 3-2, istanbul'da 3-0 yenilerek Avrupa İkincisi oldu. Fenerbahçe önceki iki sezon da Ettu Kupası'nı müzesine götürmüştü.GOLFTE DÜNYA DEVLERİ ANTALYA'DA

Golf sporunda dünyanın zirvesinde yer alan isimler Turkish Airlines Open'da Antalya'da buluştu. Colin Montgomerie, Martin Kaymer, Ian Poulter, Miguel Angel Jimenez gibi sporcular, golfseverleri mest etti. Ediz Kemaloğlu, Ali Altuntaş ve Alihan Afşar da yıldızların arasında mücadele etme şansını en iyi şekilde kullandılar. Turnuvanın birinciliğini Birleşik Amerikalı Brooks Koepka kazandı.

TÜRKİYE RALLİ ŞAMPİYONASI'DA ZAFER BOSTANCI'NIN
Türkiye Ralli Şampiyonası'nda zafer Murat Bostancı ve co pilotu Onur Vatansever'den oluşan Castrol Ford Team Türkiye ekibinin oldu. Castrol Ford aynı zamanda takımlarda da birinciliğe ulaştı.
 
FIA tarafından bu yıl ilki düzenlenen FIA Dünya Ralli Kros Şampiyonası'nda Türk damgası vardı. Şampiyonanın alt kategorilerinden biri olan ve tamamiyle Türkiye'de üretilen otomobillerin yer aldığı RX Lites'ta yarışan Yiğit Timur sezonu 4. sırada tamamladı.
 
AVRUPA BEDENSEL ENGELLİLER BADMİNTON ŞAMPİYONASI'NDA 7 MADALYA
Bedensel engelli sporcularımız da son derece başarılı bir yılı geride bıraktı. Bedensel engelliler Badminton Avrupa Şampiyonası'nda millilerimiz, 3 altın, 2 gümüş ve 7 bronz madalya kazanarak organizasyonu tamamladı.
 
Ay yıldızlılar 3 günde 86 karşılaşmaya çıktı. Tek ve çift erkeklerde 2 altın madalyaya uzanan İlker Tuzcu'nun yanı sıra Emine Seçkin de tek bayanlarda altın madalya kazanarak kürsüye çıktı. Seçkin, ayrıca karışık ve çift bayanlarda da 2 bronz madalya kazandı.
 
Milli sporcumuz Avni Kertmen çift erkeklerde gümüş, karışıkta ise bronz madalyaya ulaşırken, Zehra Bağlar tek bayanlarda ve karışıkta, Muammer Çankaya yine karışıkta ve Mine Korkmaz çift bayanlarda bronz madalya kazandı.
 
AVRUPA BEDENSEL ENGELLİLER ATLETİZM ŞAMPİYONASI'NDA 10 MADALYA
İngiltere'nin ev sahipliğinde 18-23 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Avrupa Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda mücadele eden Milli sporcularımız, kazandıkları 5 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla çok büyük bir başarıya imza attılar.

T11 Klas 100, 200 ve 400 metrede Öznur Yılmazer, 1500 metrede Mehmet Nesim Öner ile Semih Deniz altın madalyaya uzanarak, tarihi bir başarı yakaladılar.
 
T11 Klas 5000 metrede Hasan Hüseyin Kaçar, 400 metrede Semih Deniz Gümüş ve T2 Klas yüksek atlamada Barış Telli gümüş madalya elde ederken, T54 Klas tekerlekli sandalye koşuda Zübeyde Süpürgeci ve 400 metrede Mehmet Ali Atmaca ise bronz madalyayı boyunlarına geçirdiler.

AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMIMIZ AVRUPA ŞAMPİYONU VE DÜNYA 3.'SÜ
Ampute Futbol Milli Takımımız Polonya'da düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Kupası' nda rakiplerine nefes aldırmadı.
 
Yaptığımız maçlarda Milli Takımımız Polonya'yı  5-1, İtalya'yı 3-0, Ukrayna'yı 11-1 ve finalde de İngiltere'yi 4-1 yenerek şampiyon oldu.

Bu sonuçların ardından Milliler, Dünya Şampiyonası'na da iddialı gitti. Meksika'da düzenlenen Ampute Futbol Dünya Şampiyonası'nda Milli Takımımız 3. sırayı alarak bir başka başarıya imza attı. Üçüncülük maçı için Polonya ile karşılaşan ay yıldızlılar Barış'ın attığı golle maçı 1-0 kazandı ve Dünya Şampiyonası'nı 3. sırada tamamladı.

BEDENSEL ENGELLİLER MASA TENİSİ DÜNYA ŞAMPİYONASI'NDA 5 MADALYA
Engelli sporcularımız masa tenisi dünya şampiyonası'ndan da 5 madalyayla döndü.

Nesim Turan 4. klasta altın madalya kazanırken, Hatice Duman 3. klasta bronz madalyayı boynuna taktı. Takım müsabakalarında 9-10 klasta yarışan Neslihan Kavas, Ümran Ertiş, Ebru Can ve Hilal Türkkan'dan oluşan bayan takımımız bronz madalya, 3. klasta yarışan Nergis Altıntaş, Hatice Duman'dan oluşan bayan takımımız gümüş madalya kazanırken erkeklerde  5. klasta yarışan Abdullah Öztürk, Nesim Turan ve Ali Öztürk'ten oluşan takımımız  gümüş madalya kazandı.
 
Avrupa Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda, Beytullah Eroğlu, 50 metre kelebekte ikinci oldu.
 


GALATASARAY TEKERLİKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMI AVRUPA ŞAMPİYONU

Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finallerinde ev sahibi CD Fundosa Once ile karşılaştı. Rakibini 71-64 ile geçmeyi başaran Aslanlar kupanın sahibi oldu.
 
DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA DÜNYA REKORU İLE ULAŞTI
Dubai'de düzenlenen Bedensel Engelliler Dünya Halter Şampiyonası'na Nazmiye Muslu damga vurdu.  41 kiloda yarışan milli sporcumuz Nazmiye Muslu 103 kilo ile dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı. 
 
İLK VİZELERİ CEVAT KARAGÖL VE ÇAĞLA BAŞ ALDI
Temmuz ayında Almanya'da gerçekleştirilen Engelliler Atıcılık Dünya Şampiyonası'nda Cevat Karagöl ve Çağla Baş 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılmaya hak kazandı. Cevat Karagöl 50 metre tabancada 1 altın ve 10 metre tabancada 1 bronz madalya kazanarak şampiyonayı 2 bireysel madalyayla tamamladı. 
 
10 metre bayanlar tüfekte Çağla Baş Gümüş, Korhan Yamaç, Cevat Karagöl ve Yunus Ali Beyaz'dan oluşan 10 metre havalı tabanca Milli Takımız da bronz madalyanın sahibi oldu.
 
Bu sonuçlarla Cevat Karagöl ile Çağla Baş 2016 Paralimpik Oyunlar kotasını alan ilk sporcularımız oldular.
 
BEDENSEL ENGELLİLER OKÇULUK AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA 5 MADALYA
İsviçre'de düzenlenen Bedensel Engelliler Okçuluk Avrupa Şampiyonası'nda da milliler 5 madalya kazandı. Karışık Makaralı Yay Takım müsabakalarında Burcu Dağ ve Doğan Hancı Avrupa Şampiyonu olarak altın,  Doğan Hancı, Bülent Korkmaz ve Erdoğan Aygan'dan oluşan Makaralı Yay Erkek Takımı gümüş, Burcu Dağ Makaralı Yay Bayanlar Ferdi müsabakalarında bronz, Özlem Hacer Kalay , Merve Nur Eroğlu ve Hatice Bayar'dan oluşan Klasik Yay Bayan Milli Takımımız bronz, Burcu Dağ, Gülbin Su ve Handan Biroğlu'ndan oluşan Makaralı Yay Bayan Milli Takımımız ise Avrupa 3.sü olarak yine bronz madalyanın sahibi oldu.

Sayfa Yükleniyor...