Amerikan rüzgarı esti

Amerikan Futbolu Milli Takımımız Euro-American Challenge Kupası’nda ABD ve Avrupa karması karşı karşıya geldi. Avrupa Karması'nda yer alan Milli Takım oyuncularımız da performanslarıyla göz doldurdu.

NTV Spor 03.09.2012 - 17:17
Amerikan rüzgarı esti

Amerikan Futbolu Milli Takımımız Euro-American Challenge Kupası'nda ABD ve Avrupa karması karşı karşıya geldi. Avrupa Karması'nda yer alan Milli Takım oyuncularımız da performanslarıyla göz doldurdu.

Euro 2012'nin açılışı yapılan Varşova National Stadium'da oynanan maç Nobel Barış Ödülü sahibi Lech Walesa'nın para atışıyla başladı. Amerika ve Avrupa karmaları arasında oynanan gösteri maçına yerel halk yoğun ilgi gösterdi ve 30,000 üzerinde seyirci maçı takip etti.
 
Çekişmeli başlayan maçta öne geçen ABD karması ilk yarının sonunda Avrupa karmasının sayısını engelleyemeyince her iki takım da soyunma odasına 7-7 beraberlikle girdi. İkinci yarının başında Avrupa karması üst üste hatalar yapınca ABD karması 3 skorluk avantaj yakaladı ve 28-7 öne geçti. Maçın son bölümünde bir sayı daha bulan ABD karması maçı 34–7 kazandı.
 
Maçın başında 11 farklı ülkenin oyuncularından oluşan Avrupa Karması'nı temsilen Avrupa Birliği bayrağı göndere çekilirken ulusal marş olarak da Beethoven'ın 9. Senfonisi çalındı.
 
Maçta yer alan Türk milli takımı oyuncuları da kendilerine verilen şansları iyi değerlendirdiler. İki oyuncumuz Gürkan Aslan ve Kerim Uzun özel takımlarda kadroya girerken Kerim Uzun'un maçın başında yaptığı savunma oyunu tribünleri heyecanlandırdı. Maçın 3. çeyreğinde Gürkan da bir savunma oyununda Amerika'nın koşu oyununu durdurdu.
 
Bilgi Üniversitesi öğrencisi Kerim Uzun maçta kendilerine destek olan herkese teşekkür ederken; “Maçı kaybettik ama Türkiye'miz için büyük bir adım atmış olduk” dedi.
 
Gazi Üniversitesi mezunu Gürkan Aslan ise ilk kez Batı Avrupa'da katlılınan bu organizasyonda yabancı koçların kendilerini yeteri kadar tanımadıkları için az süre almasını eleştirerek; “Yabancılar Türkiye'deki futbolu bilmiyorlar. Yurtdışında daha iyi tanıtım yapmalıyız bunun yolu da Polonya gibi güçlü ülkelerle maç yaparak kendimizi sınamak ve geliştirmekle mümkün olabilir” olduğunu söyledi.
 
Boğaziçi Üniversitesi takımında oynayan Şafak Yiğitoğlu da böyle büyük bir organizasyona katılmış olduğu için memnuniyetini ifade ederek; “Bizler için çok iyi bir tecrübe oldu” dedi.
 
Avrupa Karması hücum takımı koçu ve aynı zamanda milli takımın da hücum koçu Bora Tamer Yılmaz, Kerim ve Gürkan'ın özel takımlarda yer almasının altını çizdi.

Yılmaz; “Böyle organizasyonların gençler için yalnızca spor alanında değil kültürel olarak da faydası var. Farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve kaynaşmasını teşvik etmeliyiz. Önemli olan yalnızca takım olarak başka ülkelere karşı başarı kazanmak değil bireysel olarak da farklı kültürlerin arasında özelliklerimizi gösterebilerek var olabilmek, bizim oyuncularımız da bu yolda daha önce yapılmamışı ilk kez yaparak önderlik yaptılar. Cesaret gerektiren bu iş için gurur duymalılar.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...