"Ceza varsa, şampiyona yapmayız!"

Halterde Türkiye'ye verilen bir yıllık cezanın adil olmadığını savunan Federasyon Başkanı Taşpınar, "Bu şartlarda 2018 Mart'ta Antalya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nı yapmayız. Cezamız bitince yapabilceğimizi bildirdik" açıklamasını yaptı

NTV Spor 03.10.2017 - 12:35

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, Uluslararası Halter Federasyonu IWF'in verdiği bir yıl müsabakalardan men cezasına tepki göstererek, "Geçmişe dönük yapılan hataların cezasını neden biz çekiyoruz? Biz, 5 yıldır temiz madalyalar kazanıyoruz" dedi.

IWF'nin, sporcuları yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkeye bir yıl boyunca müsabakalardan men cezası verdiğini hatırlatan Taşpınar, 2008-2012 yılları arasında üç sporcuda çıkan doping nedeniyle kendilerine verilen bir yıllık cezanın ağır olduğunu savunarak şunları söyledi:

"Ceza 19 Ekim'de başlayacak. Geçmişe dönük yapılan hataların cezasını neden biz çekiyoruz? Biz, 5 yıldır temiz madalyalar kazanıyoruz. IWF yetkililerine az dopingli çıkan ile fazla çıkana aynı cezanın verilmesinin doğru bulmadığımızı ilettik. Bize umut verdiler. Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerde 10, bizde ise 3 sporcuda dopinge rastlandı. 5 yıldır temiz spor yapıyoruz. Ben ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, Sayın Bakanımız Osman Aşkın Bak, Genel Müdürümüz Mehmet Baykan, hep birlikte dopingle mücadelede önemli işlere imza atıyoruz. Hatta biz dopingle mücadelede örnek gösterilen ülke olduk. Mücadelemiz tüm dünyada örnek gösterildi. Bu olay 9 yıl öncesinin sorunu ama biz cezasını çekiyoruz, anlamak mümkün değil."

"AMACININ DIŞINA ÇIKTI"

Taşpınar, 5 yıldır federasyon başkanlığı görevinde bulunduğunu hatırlatarak, "Dopingle mücadelede bugüne kadar başarılı olduk. 2008 Pekin Olimpiyatları ve 2012 Londra Olimpiyatları'nda alınan numuneler o tarihlerde temiz çıkıyor. 9 yıl sonra yapılan tahlilde doping tespit ediliyor. Bu iş amacının dışına çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

"BU ŞARTLARDA ŞAMPİYONA YAPMAYIZ"

Tamer Taşpınar, gelecek yıl mart ayında Antalya'da düzenlenecek Avrupa Halter Şampiyonası'nın alınan cezadan dolayı erteleneceğini duyurdu. Bu konuyu, hem Avrupa hem de dünya federayonları yetkilileriyle konuştuğunu aktaran Taşpınar, şunları kaydetti:

"Kendilerine şunu söyledim; biz bu şartlarda Avrupa Şampiyonası yapamayız. Çünkü Türkiye bir spor ülkesidir. Sporcularımızın yarışmadığı bir şampiyonayı asla Türkiye'de yapamam. Bunu halkımıza ve spor kamuoyuna anlatamam. Onlar da konuyu tekrar inceleyecekler. Şampiyonanın cezamızın bittiği tarihte yapılması konusunda anlaştık. Kendileri bize ilerleyen günlerde detaylı bilgi verecek."

"BASKILAR CEZALARI GETİRDİ"

Bu cezaların, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin IWF'ye yaptığı baskılar sonucunda verildiğini öne süren Taşpınar, "Halter olimpiyatlardan çıkarılır tehdidi sonunda bu karar verildi" yorumunu yaptı. Taşpınar, "İngiltere ve ABD gibi ülkelerde doping yok mu? Tabii ki vardır. Uluslararası Anti Doping Ajansı 8-9 yıl önce Sibel Özkan'dan 12 numune aldı ve hiçbirinde sporcumuz dopingli çıkmadı. Şimdi teknoloji ilerledi ve sporcular dopingli çıkıyor. Bu yanlış bir uygulama. 50 metrelik bir havuza bir damla doping maddesi atın ve havuzun herhangi bir yerinden numune alındığında derhal pozitif bulguya rastlanıyor. Kontroller bugünkü şartlarda yapılsaydı 2008 Pekin Olimpiyatları'nda tüm sporcular dopingli çıkardı" diye konuştu.

"EN İYİLER ABD'DE YOK" 

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 15 Ekim'de başlayacak 23 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası’na katılımla ilgili gerekli itirazları yaptıklarına değinen Taşpınar, olumlu geri dönüş aldıklarını bildirdi. Taşpınar, şampiyonanın tamamına katılma onayının IWF tarafından verildiğini belirterek, "Bize Arnavutluk'taki şampiyonanın 4 gününe katılın denildi. Katılmayacağımızı söyleyince yeniden toplantı yapıldı ve şampiyonanın tamamına katılma hakkını elde ettik" ifadelerini kullandı.

ABD'de kasım ayında dünya şampiyonasının yapılacağını hatırlatan Taşpınar, "Biz bu şampiyonada yokuz. ABD, en iyi 9 ülkenin yer almamasından dolayı şampiyona çok sönük geçecek diye endişe duyuyor Adamlar haklı. Önceden verilen bir organizasyonda şimdi en iyi 9 ülke olmayacak. Bu, halter camiası için üzücü bir olay" değerlendirmesini yaptı.

"MADALYA REKORU KIRDIK"

Kosova'nın başkenti Priştine'de gerçekleşen 15 ve 17 Yaş Altı Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda milli sporcuların, 16 altın, 20 gümüş ve 23 bronz olmak üzere 59 madalya kazandığına dikkati çeken Taşpınar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türk halter tarihinin en çok madalya kazanan kafilesi olan milli sporcularımız, gelecek için bizi ümitlendirdi. Olimpiyatlara hazırlanma aşamasında ve madalya alma konusunda patlama yaptığımız dönemde verilen ceza sporcularımızı olumsuz etkileyecek. Başarımız büyük bir sekteye uğrayacak. Ancak sporcularımıza elimizden gelecek desteği vereceğiz. Sporcularımız bizim gurur kaynağımız."

Sayfa Yükleniyor...