Geri sayım başladı!

15. Dünya Atletizm Şampiyonası Çin'in Pekin kentinde düzenlenecek. 22 - 30 ağustos tarihleri arasında yapılacak şampiyona öncesi büyük heyecana sahne olması beklenen mücadelelere bir göz atalım.

NTV Spor 21.08.2015 - 17:28

Pekin bu yıl 15. kez düzenlenecek Dünya Ev Atletizm Şampiyonası için Çin geri sayımda. Atletizm dünyası son dönemde doping iddialarıyla sarsılsa da şampiyonadan çıkacak sürprizler, yeni dünya rekorları ve yıldızların düellosu merakla bekleniyor.

207 ülkeden yaklaşık 2000 sporcunun 47 dalda madalya Çin ter dökeceği şampiyonada gözler ise Usain Bolt ve Justin Gatlin'in üzerinde olacak. Bolt, Olimpiyat Oyunları'nda 3 altın madalyayla yıldızlaştığı Pekin'de 7 yıl aradan sonra yeniden piste çıkacak. Uzun süren sakatlığı nedeniyle zor bir yıl geçiren Jamaikalı sprinter, 100 metrede 9.58 saniye ile 200 metrede de 19.19 saniye ile dünya rekorları elinde bulunduruyor.

Son olarak 2013 eylül'deki bir 100 metre yarışında geçilen Justin Gatlin de, 100 ve 200 metrede 27 yarıştır yenilgi yüzü görmüyor. İkilinin düellosu bayrak yarışında da devam edecek. Mayıs ayındaki Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonasında, 4 çarpı 100 metre bayrak finalinde Gatlin'in takımı Amerika Birleşik Devletleri Jamaika'yı geride bırakmayı başarmıştı. Bakalım son şampiyon Jamaika bunun intikamını alarak unvanını korumayı başarabilecek mi?

Mo Farah'ın büyük bir şampiyonada 5000 ve 10 bin metrede duble yapıp yapamayacağı da Pekin'de yanıt bulacak. Farah iki finalin de en büyük favorisi olmasına karşın Kenyalı ikili Paul Tanui ve Geoffrey Kamworor 10 bin metrede Britanyalı atleti en çok zorlayacak isimler.

Kadınlar 1500 ve 5000 metre Genzebe Dibaba ismi öne çıkıyor. Geçtiğimiz ay Qu Yunxia'ya ait olan 1500 metre dünya rekorunu kıran Dibaba, 5000 metrede de en hızlı dördüncü zamanı elde etmişti.

Kadınlar heptatlonda ise Britanyalı ikili Jessica Ennis-Hill ve Katarina Thompson-Johnson'ın mücadelesi merakla beklenirken, altın madalyanın en büyük favorilerinden biri de Kanadalı Brianne Theisen-Eaton. Bu isimlerin yanı sıra erkekler 800 metrede Nijel Amos ve David Rudisha'nın rekabeti ve erkekler uzun atlamada Olimpiyat, Avrupa Şampiyonası ve Commonwealth oyunları altın madalyasını elinde bulunduran Greg Rutherford'un performansı da merakla beklenen yarışlar arasında.

15. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etmek üzere ise 12 atlet piste çıkacak. Bakalım 22 - 30 ağustos tarihleri arasında düzenlenecek şampiyona nasıl sürprizlere gebe.

Sayfa Yükleniyor...