Japonya'da saygı dalışı!

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Osmanlı gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin batışının 125. yılı anısına Japonya’da saygı dalışı gerçekleştirdi.

NTV Spor 03.06.2015 - 14:48

Türk Deniz Kuvvetleri ve Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği'nin düzenlediği etkinlik kapsamında SAS dalgıçları ve Şahika Ercümen, Ertuğrul Batığı'na anı dalışı yaparak, enkaz bölgesine 125. yıla özel plaket bıraktılar.

Kushimoto'da gerçekleşen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Japonya Prensesi Akiko, Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu, Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç ve çok sayıda davetli katıldı.

Dalış sonrası Büyükelçi Bülent Meriç ile bir araya gelen milli sporcu Şahika Ercümen, "Tarih bir çok geminin hüzünlü hikayesiyle doludur. Ancak barış için yolculuğa çıkıp da dönemeyen Ertuğrul Fırkateyni'nin hikayesi çok farklı. Bizler de dinmeyen acıyı paylaşmak adına derinliklerde şehitlerimizin yanında olmak için nefeslerimizi tuttuk" ifadelerini kullandı.

Kushimoto'da Türk ve Japon dostluğuna şahit olmaktan onur duyduklarını ifade eden Şahika Ercümen, "Sokaklar, Türk ve Japon bayraklarıyla donatılmış, Türklere inanılmaz ilgi var. Bu dostluğun pekişmesi için yeni projelerde de yer alacağız" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...