Minderde şok karar

Serbest Güreş Birinci Ligi'nde şampiyonluklara ambargo koyan Amasya Şekerspor Kulübü şok bir kararla faaliyetlerine son verdi.

NTV Spor 19.11.2008 - 13:46

ANKARA - Serbest Güreş Birinci Ligi'nde son 4 yıldır şampiyonluklara ambargo koyan ve 2006 yılında  Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda şampiyonluğa ulaşan Amasya Şekerspor Kulübü faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Amasya Şekerspor Kulübü'nün onursal başkanı Mahmut Demir, Güreş Federasyonu'nun yanlı uygulamalarını protesto etmek amacıyla kulübü kapatma kararı aldıklarını belirterek, ''Takımımız minderde şampiyonlukları kazanırken,  tribünde 'ikinci sınıf' muamelesi görüyordu. Milli Takımların yüzde 80'ini kulübümüzün sporcuları oluşturuyordu. Fakat buna rağmen kulübümüze karşı olan olumsuz tutumdan, sporcularımız zarar görüyordu. Son olarak Pekin Olimpiyatları'nda, Rusya'dan getirilip Türk vatandaşı yapılan Ramazan Şahin'e, gece uykusundan uyandırılarak ballı süt içirilirken, bizim sporcularımız hak ettikleri değeri görmüyorlardı'' diye konuştu.

''HAYATIMIN EN ZOR KARARIYDI''
Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak'ın, kazandıkları son lig şampiyonluğundan sonra Amasya Şekerspor antrenörüne, ''Bırakın biraz da başkaları şampiyon olsun'' dediğini iddia eden Mahmut Demir, ''Federasyon sırf Amasya Şekerspor'un şampiyonluklarını engelleyebilmek için, ligde yabancı sporcu kısıtlamasını kaldırdı. Buna karşı da tedbirlerimizi aldık ve yine şampiyon olduk. Fakat maalesef çok sevdiğimiz bir işi yaparken keyif alamaz olduk. Kulübü kapatma kararı, hayatımın en zor kararıydı. Ancak kaçınılmaz oldu'' ifadelerini kullandı.

''AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUMUZ İSTENMEDİ''
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin ve Amasya Şeker Fabrikası'nın yönetim kurulu başkanlıklarını da yürüten Mahmut Demir, Türk güreşinin gelmiş geçmiş en iyi kulüp takımını oluşturduklarını belirterek, ''2006 yılında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nı kazandık. Sonraki yıllarda da FILA ile temasa geçerek bu kupayı Amasya'da organize etmek istedik. Fakat maalesef Güreş Federasyonu tarafından engellendi. Son 4 yılın lig şampiyonluğunu kazanan, Avrupa şampiyonu olan, Milli Takım sporcularından büyük bölümünü barındıran kulübümüzü hiçbir federasyon yöneticisi ziyaret dahi etmemiştir.Güreş camiasının dışından gelip de federasyon başkanlığı yapanların hiçbiri, görevden ayrıldıktan sonra güreş salonlarında görülmemiştir. Güreşin sırtından bir yerlere geliyorlar daha sonra ayrılıp gidiyorlar. Bugün bizi küstürenler de yarın sporun içinde olmayacaktır. Ancak biz ölene kadar minderin kenarında olacağız'' dedi.

AMASYA ŞEKERSPORLU GÜREŞÇİLER BURSA YOLUNDA
Güreş Federasyonu'nun yanlı uygulamalarını gerekçe göstererek, faaliyetlerini durdurma kararı alan Amasya Şekerspor'un sporcularının büyük bölümü, yeni kurulacak Bursa Büyükşehir Belediyespor çatısı altında biraraya geliyor.

Amasya Şekerspor takımının teknik direktörü Cahit Ahıskalıoğlu, kulüplerinin bünyesinde 15 güreşçi bulunduğunu belirterek, ''Kulübümüzün kapanmasından sonra özellikle genç sporcularımızın ortada kalmasını istemedik. Onları Bursa Büyükşehir Belediyesi takımına yönlendirdik. Sporcularımızdan İsmail Bulut ile Salih Erinç Adaletspor ile, Fatih Çakıroğlu ve Serhat Balcı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile transfer görüşmeleri yapıyor. Diğer 11 sporcumuz Bursa Büyükşehir Belediyespor'da güreş hayatlarına devam edecek'' dedi.

Amasya Şekerspor'un kapatılması kararının ardından tüm sporcularının kendisini ve kulübün onursal başkanı Mahmut Demir'i arayarak tesellide bulunduğunu ve helallik istediğini anlatan Ahıskalıoğlu, ''Bu gibi durumlarda zarara uğrayan sporcular genellikle isyan eder, yöneticilerine suçlamalarda bulunur. Bizde asla böyle birşey olmadı. Çünkü biz bir aile gibiydik. Sporcularımın babası gibiydim. Çocuklarımdan ayrılmak doğrusu bana çok zor geldi'' diye konuştu.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SÜPER LİG YOLUNDA
Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, kapatılan Amasya Şekerspor'un güreşçilerine sahip çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi takımının Süper Lig'de yer almasını planladıklarını söyledi.

Amasya Şekerspor Kulübü yönetiminin toplanarak, yeni kurulacak Bursa Büyükşehir Belediyesi Kulübü ile birleşme kararı alacağını ifade eden Kocatepe, ''Bu şekilde Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin gelecek sezon Süper Lig'de mücadele edebileceğini düşünüyoruz'' dedi.

Mehmet Kocatepe ayrıca Yusufeli Belediyesi'nin de güreş takımı kuracağını ve kapanma aşamasında olan Altındağ Belediyesi ya da TEKEL Spor ile birleşerek Süper Lig'e girmesinin planlandığını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...