O gece neler oldu?

Birleşik Amerikalı yıldız yüzücü Ryan Lochte ve 3 arkadaşının Rıo'da polis kılığında iki saldırgan tarafından silah zoru ile soyulmalarının ardından birkaç gün geçti ancak hikaye başka bir boyut kazandı. Yüzücülerin ifadelerinin çelişkili olmasını göz önüne alan Brezilya savcılığı dosyayı yeniden açtı. 3 Amerikalı yüzücünün ülkeden ayrılmasına engel getirildi.

NTV Spor 19.08.2016 - 10:22 | Son Güncelleme: 19.08.2016 - 20:33

Rio Olimpiyat Oyunları ilginç bir haberle çalkanlanıyor...

Önceki gün 12 olimpiyat madalyalı Birleşik Amerikalı yıldız yüzücü Ryan Lochte ve beraberindeki 3 diğer Amerikalı sporcunun, Rio'da gittikleri gece kulübü çıkışında bir taksi durdukları esnada silah zoruyla soyulduğu belirtilmişti. Hatta haberlerde polis kıyafeti giymiş kişilerce soyulduğu belirtilen 32 yaşındaki ünlü yüzücünün "Taksiyi durdurup bizi dışarı çıkardılar. Kafama silah dayanınca direnemedim. Değerli eşyalarım çalındı” ifadeleri de yer aldı.

Bu olayların ardından Brezilya'da zaten çokça eleştirilen güvenlik önemleri dünya gündeminde de en fazla konuşulan konulardan oldu. Ancak önceki gün Rio'da yaşanan gelişmeler hikayenin çok farklı bir şekilde ceyran etmiş olabileceğini ortaya koydu ve tartışmaları başka bir boyuta taşıdı.

Brezilya'dan ayrılmak için havalimanına giden sporcular polis tarafından durduruldu ve ülkelerine dönüşleri engellendi. Polis yetkilileri bu kararının sebebinin Brezilyalı bir savcının yaşandığı iddia edilen olayın gerçek yüzünün bu olmadığına dair iddialar olduğunu ortaya koyması sebebiyle verildiğini açıkladı.

Brezilyalı savcının araştırması ise olayın baş aktörlerinden yıldız yüzücü Ryan Lochte'nin NBC'de verdiği bir röportaj sebebiyle oldu. Lochte geçtiğimiz günlerde Amerikan televizyonunda Matt Lauer'in programına katıldığında olaya dair verdiği ilk ifadeden çok farklı cümleler kullandı. Lochte olayın ayrıldıkları mekanın önünde değil, bir benzin istasyonunda geçtiğini dile getirdi.

Lochte, "Bir benzin istasyonunda tuvalete girmek için durduk ve arkadaşlarım lavaboya gitti. Geri dönüp taksiye bindiklerinde taksici hareket etmeyeceğini söyledi. Arkadaşlarım bir kez daha gidelim dedi ancak taksici arabayı hareket etmedi. İşte o anda eli silahlı ve polis rozetli iki adam araca yaklaştı" dedi.

Lochte, Brezilyada kullandığı kafama silah dayayıp beni yere yatırdılar ifadesini de, "Tam olarak öyle olmadı, saldırganlardan biri silahını bana doğru doğrulttu" diye değiştirdi.

Bu gelişmelerin ardın olaya dahil olduğu bilinen 3 diğer yüzücü Gunnar Bentz Jack Conger ve James Feigen, Brezilya'da alı konuldu. Federal polis, Lochte'yi de sorgulamak isterken, Birleşik Devletler'e önceden giden ünlü yüzücü bu çağrıya olumlu cevap vermedi. Pasaportlarına da bir süre el konulan yüzücüler ifadeleri aındıktan sonra bırakıldı.

Savcılık, yüzücülere resmi bir suçlamada bulunmasa da yaşananların olayın yansıdığından emin olarak dosyayı yeniden açtı.

Birleşik Amerika ve Brezilya'da çıkan haberlerde, Lochte ve arkadaşlarının gece kulübünde karıştıkları olayları farklı yansıtmak için bu ifadeleri kullandıkları ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...