Rakibini bariyere sıkıştıran Poppel diskaliye edildi: Lonardi etabı kazandı

2024 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (TUR 2024) 3. etabını, Polti Kometa takımının İtalyan sporcusu Giovanni Lonardi kazandı.

Haber Merkezi - NTV Spor 23.04.2024 - 21:48
Rakibini bariyere sıkıştıran Poppel diskaliye edildi: Lonardi etabı kazandı

Turun 3. etabı, uzunluğu 156'dan 147,4 kilometreye düşürülen Fethiye ile Marmaris arasındaki parkurda düzenlendi. İki adet 3. kategori tırmanış haricinde genellikle düz yollardan geçen etaba 171 sporcu katıldı.

Toplu finişe sahne olan etabın sonunda Bora-Hansgrohe takımından Danny van Poppel ile Polti Kometa takımından Giovanni  arasında büyük çekişme yaşandı.

Van Poppel bitiş çizgisini ilk sırada geçti ancak son metrelerde Lonardi'yi bariyerlere sıkıştırdığı gerekçesiyle sprintten diskalifiye edildi.

Bu kararla Lonardi 3 saat 24 dakika 57 saniyelik derecesiyle VF Group-Bardiani CSF-Faizane'den Enrico Zanoncello ve Astana Kazakistan takımından Max Kanter'in önünde birinci oldu.

Lonardi böylece 11 saat 4 dakika 17 saniyeyle "turkuaz mayo"yu üstüne geçirdi. İtalyan sporcu ayrıca sprint klasmanındaki liderliğini de sürdürdü.

Beykoz Belediyespor'dan Samet Bulut, günü puansız kapatmasına rağmen tırmanış klasmanı liderine verilen "kırmızı mayo"yu korudu.

Bike Aid takımından Vinzent Dorn ise Türkiye güzellikleri klasmanın zirvesinde yer aldı.

Lonardi: Mutluyum ancak finiş çizgisinden kollarım havada geçmeyi tercih ederdim

Etabın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lonardi, Bora-Hansgrohe takımından Danny van Poppel ile yaşadığı temas ve rakibinin sprintten diskalifiye edilmesi hakkında "Geldiğimizden beri kazanmaya çalışıyoruz. İki gün, iki güzel derece aldıktan sonra 3. gün kazandık. Finişe 400 metre kala sprint başladı. Ben de Van Poppel'in hava koridoruna girdim. Kendimi iyi hissediyordum. Van Poppel beni bloke etti. Hakemler de bunu onayladı. Bu sonuç daha adil oldu. Önümü kesmeden önce kazanacağımı hissetmiştim. İlk amacımız bir etap galibiyetiydi. Mutluyum ancak finiş çizgisinden kollarım havada geçmeyi tercih ederdim." ifadelerini kullandı.

Genel klasman liderliğine de yükselen Lonardi, İtalya Bisiklet Turu öncesi form durumunun iyi olduğunu ve orada da başarılı olmayı ümit ettiğini dile getirdi.

23 Nisan kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na denk gelen 3. etabın başlangıç alanında, kutlamalar çerçevesinde Fethiye'de bulunan 13 ülkeden halk oyunları ekipleri yerlerini aldı.

Bitiş noktasında ise Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nın güvenli bisiklet eğitiminin yanı sıra Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibi ve artistik bisikletçi Viola Brand'in gösterileri de gerçekleşti.

Sayfa Yükleniyor...