Rus ve Belaruslu sporculara Paralimlik Oyunları izni

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası bu ülkeye yönelik ambargolar artarken, sporcular da nasibini aldı. Ancak Rus ve Belaruslu sporcular, Pekin'de düzenlenecek Paralimpik Kış Oyunları'nda yarışabilecekler.

NTV Spor 02.03.2022 - 15:05
Son Güncelleme: 02.03.2022 - 15:41
Rus ve Belaruslu sporculara Paralimlik Oyunları izni

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı sonrası bir çok spor organizasyonu, bu ülkeye ambargo kararı aldı. FIFA ve UEFA Rusya'yı tüm uluslararası müsabakalardan dışladı. Rusya Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Futbol Kupası finallerine katılamayacak. 28 Mayıs'ta St Petersburg'da oynanması planlanmış olan Şampiyonlar Ligi finali Paris'e alındı.

Rus ekipleri (Zenith St Petersburg, CSKA Moskova, Unics Kazan, Lokomotiv Kuban) Euroligue ve Eurocup'dan dışlandı. 25 Eylül 2022 tarihinde Soçi'de yapılması planlanan Grand Prix iptal edildi. Haas adına yarışan ve babası Kremlin'e yakın bir isim olarak bilinen Rus pilot Nikita Mazepin'in İngiltere'de yarışması yasaklandı.

Avrupa Hentbol Federasyonu Rus ve Belarus ekiplerinin her türlü müsabakaya katılımını askıya aldı. Federasyon bu iki ülkenin hakemlerini de kullanmayacak. Uluslararası Voleybol Federasyonu, Uluslar Liginin Rusya'da düzenlenecek müsabakalarını başka bir ülkeye alacak. Ancak Ağustos 2022'de Rusya'da düzenlenmesi programlanmış Dünya Kupası hakkında henüz karar alınmış değil.

PARALİMPİK SPORCULAR PEKİN'DE YARIŞABİLECEK
Diğer federasyonlar da Rusyaya çeşitli yaptırım kararları aldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, spor federasyonlarından Rus ve Belaruslu takımlarla sporcuları organizasyonlardan men edilmesini istedi. Uluslararası Komitesi () ise iki ülke sporcularının, Pekin'deki Kış Oyunları'nda yarışabileceğini duyurdu.

IPC alınan kararla ilgili yaptığı açıklamada, "Sporcular Paralimlik bayrağıyla yarışacaklar ve madalya sıralamasında yer almayacaklar" denildi.

IPC Başkanı Andrew Parson, Cuma günü açılış seramonisi yapılacak ve cumartesi günü başlayacak oyunlarla ilgili olarak; Rus ve Belaruslu sporculara karşı kendi yapıları içinde en ağır önlemin alındığını söyledi.

Paralimlik Olimpiyatları 4 ile 13 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

İNGİLTERE'DEN KARARA TEPKİ
IPC'nin aldığı karara İngiltere'den jet hızıyla tepki geldi. İngiltere Kültür Bakanı Nadine Dorries, IPC'nin kararını "Hayal kırıklığı" olarak niteledi ve nasıl protesto edeceklerini İngiliz spor otoriteleri ile görüşeceğini açıkladı.

"IPC'nin kararından dolayı büyük hayal kırıklığı içerisindeyim" diyen Dorries, "Bu yanlış karar ve acil olarak bunu yeniden düşünmeleri çağrısında bulunuyorum. Rusya ve Belaruslu oyuncuları yasaklayarak, dünyanın geri kalanlarıyla birlikte bu barbar işgali protesto etmeleri gerekiyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Sayfa Yükleniyor...