Sarı mayo el değiştirdi

Fransa Bisiklet Turu'nda 15. etabı İspanyol Alberto Contador kazandı. Contador bu birincilikle genel klasman liderine verilen sarı mayoyu da İtalyan Rinaldo Nocentini'den devraldı.

NTV Spor 19.11.2008 - 13:46

İSTANBUL - Fransa Bisiklet Turu'nun 207.5 kilometrelik 15. etabı, son kilometrelerdeki zorlu tırmanda bölümü ile genel klasmanın belirlenmesinde etkili oldu. Tırmanma etaplarındaki üstün performansı ile tanınan 2007 şampiyonu Alberto Contador, bitime 6 kilometre kala büyük bir atağa kalktı. Diğer bisikletçiler, Astana'nın takım liderine karşılık veremeyince Contador, en yakın rakibi Andy Schlek'in 43 saniye önünde etabı ilk sırada tamamladı.

İspanyol bisikletçi bu sonuçla genel klasman liderine verilen sarı mayoyu da, İtalyan Rinaldo Nocentini'den devraldı. Genel klasmanda ikinci sırada ise Fransa Turu'nu üst üste 7 kez kazanarak efsane haline gelen Lance Armstrong bulunuyor. Armstrong ile takım arkadaşı Contador arasındaki fark ise 1 dakika 37 saniye.

Yarışın ardından birkaç etap öncesine kadar takım liderliği konusunda sorun yaşadığı Contador'a övgüler yağdıran Armstrong, "Alberto kesinlikle en iyi sürücü. O kesinlikle en iyi tırmanıcı" ifadelerini kullandı.

Turun Alpler'e girmesi yani tırmanma etaplarının ağırlık kazanması ile şampiyon olmasına kesin gözle bakılan Contador ise takım liderliği konusunda şüpheye yer bırakmadığını vurguladı ve Armstrong'un da aralarında olduğu diğer takım arkadaşlarının, ilerleyen turlar için desteğini istedi.

Sayfa Yükleniyor...