Afrika takımlarına pozitif ayrımcılık!

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), 2018 Dünya Kupası finallerine katılmaya hak kazanan 5 Afrika takımının ödülünü 2'şer milyon dolar artırdı. Amaç, geçmişte yaşanan prim tartışmalarının önüne geçmek...

NTV Spor 01.05.2018 - 20:11

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Başkanı Ahmet Ahmet, FIFA'nın 2018 Dünya Kupası'nda mücadele edecek Mısır, Fas, Nijerya, Senegal ve Tunus takımlarının primlerinin 2'şer milyon Dolar artırdığını açıkladı. Bu kararın, oyuncular ve federasyonlar arasında yaşanan prim sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu belirten Ahmet, "Prim tartışmaları geçmişte Afrika futbolunun imajını olumsuz etkiledi ve bu takım performansını büyük oranda etkiledi." dedi.

Nijerya Futbol federasyonu, geçen yıl prim almamaları konusunda oyuncularla anlaşma imzalamış, bu da Dünya Kupası hazırlıklarının önüne geçmişti. Süper Kartallar, 2013'te Brezilya'da düzenlenen Konfederasyon Kupası ve 2014 Dünya Kupası öncesi de aynı tarz sorunlar yaşamıştı. Aynı tarz problemler Afrika'nın diğer takımlarını da etkilemişti.

FIFA, Haziran-Temmuz aylarında düzenlenecek Dünya Kupası'nda her takıma turnuva öncesi hazırlıklar için 1.5 milyon dolar ödedi. FIFA, Dünya Kupası sonrası da her takıma en az 8'er milyon dolar ödeyecek.

Sayfa Yükleniyor...