Ahmet Ağaoğlu açıkladı: Avrupa'da en fazla bütçe açığı veren ülke Türkiye

Ahmet Ağaoğlu dünya genelindeki futbol kulüplerinin en önemli sorununun finansman olduğunu dile getirdi.

NTV Spor 29.04.2022 - 00:34

Avrupa Ligler Birliğinin 39. Genel Kurul Toplantısı'na Kulüpler Birliği Vakfı olarak ev sahipliği yaptıklarını aktaran Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"30 ülkeden 75-76 delegenin iştirakiyle genel kurul düzenleniyor. Bugün yaptığımız açılışın ardından öğleden sonra bir seminer düzenlendi. La Liga Başkanı Javier Tebas, İsviçre Futbol Ligleri Üst Yöneticisi (CEO) Claudius Schafer ile Kulüpler Birliği Vakfı Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç katıldı. Çeşitli konuların tartışıldığı seminerde tüm konsantrasyon futbolun finansmanı üzerineydi. Sürdürülebilir bir finansman yapısının nasıl sağlanacağı ve bu konuda Avrupa liglerinin nasıl bir iş birliği içinde olması gerektiği konuşuldu. Tebas, sağladıkları yaklaşık 2 milyar avroluk kaynağın La Liga kulüpleri arasında nasıl dağıtılacağını ve sistemin nasıl çalışacağını detaylarıyla anlattı. Schafer da İsviçre'de birkaç sene içinde uygulamaya koymayı düşündükleri yeni lig yapısı ve bu ligin finansmanı ile ilgili görüşlerini ifade etti. Sayın Ali Koç da Türk futbolunun finansal zorluklarını ve nasıl bu noktaya geldiğimizi detaylı olarak ifade etti. Çok yararlı bir seminer oldu."

Türkiye'nin kulüpler açısından Avrupa'da en fazla bütçe açığı veren ülke olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, "Dünya genelinde futbol kulüplerinin yaşadığı en önemli sorun finansman olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. UEFA'nın yayımladığı bir rapor var. UEFA'ya üye 55 ülke içinde bütçesi ciddi şekilde açık veren 3 ülke var. Bunlar, Polonya, İsrail ve Türkiye. Polonya ile İsrail'in verdiği açık kabul edilebilir seviyede. İsrail'inki yüzde eksi 70 civarında. Polonya'nınki yüzde eksi 50 civarında. Yüzde eksi 156 ile en sıkıntılı durumda olan maalesef ülke futbolumuz. Bizim fotoğrafımız çok iç açıcı değil." diye konuştu.

Genel kurulun Türkiye'de düzenlenmesinin önemli olduğunu aktaran Ahmet Ağaoğlu, "Avrupa futbolunu üst düzeyde yöneten insanların İstanbul'da bir arada gelmesi önemli bir ev sahipliğiydi. Hem ülkemizin tanıtımı hem de sorunlara çözüm odaklı insanlarla görüş alışverişi açısından önemliydi." şeklinde görüş belirtti.

Ağaoğlu, Spor Toto Süper Lig'de bitime 4 hafta kala en yakın rakipleri Fenerbahçe'nin 11 puan önünde bulunmalarından dolayı bir basın mensubunun "Şampiyonluğunuzu tebrik ederim." şeklindeki sözlerine, "Daha var. Bir puan uzağız." diye yanıt verdi.

Sayfa Yükleniyor...