Ahmet Ağaoğlu: Biz paraları böyle batırdık

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, TAB Gıda ile yapılan sponsorluk anlaşmasında 2-3 isimle görüştüklerini söylerken, yeni felsefelerinin alt yapı olduğunu vurguladı. Külüplerin futboldan başka bir iş yapmaması gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, bizde 2.3 milyon Euro alan oyuncu bugünlerde 150 bin Euro'ya oynuyor. Biz paraları böyle batırdık" dedi.

NTV Spor 21.01.2020 - 14:58 | Son Güncelleme: 21.01.2020 - 15:05

Yönetim felsefelerinin alt yapı üzerine kurulu olduğunu söyleyen Ahmet Ağaoğlu, "Geldiğimiz zamanda bunu açık ve net ifade ettik. 3-5 sene bize sabredilmesini özellikle rica ettik. İçinde bulunduğumuz şartlar bu programımızı tam anlamıyla uygulamamıza bir ölçüde engel oldu. Yarışın içerisindeyiz. Yarışın içerisinde olduğunuzda tamamen alt yapı oyuncularından kurulu oyuncularla hedefe yürümeniz pek mümkün olmayabiliyor. Yapı kırılgan, yaş genç." dedi. 

Bir anlayışı değiştirmeye başladıklarını vurgulayan Ağaoğlu, "20 yaşındaki bir oyuncunun bir genç olmadığını gösterdik. Bunu hep söylüyorum. 17 yaşındaki Felix (Joao), Esposito (Sebastiano), kendi takımlarında üst düzey takımlarda forma giyiyorsa genç oyuncu kavramı 16-17 yaşlara çekildi. Genç Serkan'ı, Rahim'i ve maçlar içerisinde skor müsade etitğinde diğer gençleri de sahaya sürerek tecrübe kazanmaları, aynı zamanda bu gençlerden ileriye dönük olarak maddi anlamda Trabzonspor'un faydalanması bizim en önemli hedefimiz." diye konuştu. 

"BİZ PARALARI BÖYLE BATIRDIK"
Bir futbol takımının futbol dışı işlerle fazla uğraşmaması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, "Futbol takımı gayri menkul, enerji, tekstil işine girmemeli. Futbol takımı futbolcu alıp satarken kazanır. Biz yıllarca futbolcu alırken ve satarken para kaybetmişiz. Trabzonspor'un ekonomisi 4 bilinmeyenli denklem değil. Alt yapıdan yetiştirdiğimiz futbolcularla para kazanan veya tasarruf yapan kulüp haline geldik. Yusuf Yazıcı 17 milyon Euro +2+1 yuvarlak 20 milyon Euro'ya satıldı. Bu ülkenin alt yapısından yetişip yurtdışına rekor ücretle satılan ilk ve tek oyuncu. Bunu bir kenara koyalım. Abdülkadir Ömür, geçen sene 23 milyon Euro açılışla teklif gelen bir diğer alt yapı oyuncumuz. Uğurcan Çakır'a 20 milyon Euro teklif aldık. Alt yapının da bir maliyeti var ama benim yetiştirdiğim oyuncuların piyasa değeri 60-70 milyon Euro'yu buluyor. Bunun içine Serkan'ı, Rahim'i, Abdulkadir Parmak'ı bunları da dahil edersek arkadan gelen Kerem Baykuş olsun, Cafer Tosun olsun, Sefa Kınalı'yı ki onu söylemezsem sitem ediyor (gülüyor). Bir kulübün değeri bunlardır. Bunları oynatıp verim alıp pazarladığınızda para kazanırsınız. Oynatmadığınız, oynatamadığınız bir oyuncuya 3 milyon Euro bonservis, 2.5 milyon Euro maaş bonservis verirseniz çok net para kaybedersiniz. Trabzonspor'un 2 sene ve daha önceki sürecini eleştiriyorum. 30-32 yaşındaki bir stopere bir yıllık kiralık olarak 2.3 milyon Euro para ödemiş bir kulübüz. O stoper şu anda Kıbrıs Rum Kesimi'nde 150 bin Euro'ya oynuyor. Biz paraları böyle batırdık. Bu girdaptan böyle çıkacağız. şu anda bunun Türkiye'deki tek örneği Trabzonspor" ifadelerini kullandı. 

Trabzonspor Teknik Direktörü Hüseyin Çimşir'in 40 yaşında olduğunu vurgulayan Ağaoğlu şöyle konuştu, "Trabzonspor alt yapısından. O konuda da eleştiriler oldu. 40 yaş ne zamandan beri genç oldu. 40 yaşındaki Hüseyin Çimşir, 20 yaşındaki Serkan gençse ben de '63 yaşında genç başkanım' derim ki buna hepiniz gülersiniz. Trabzonspor'un hem felsefesi hem yapısı, alt yapıdan oyuncu yetiştirip, yararlanıp ve pazarlamak."

Hüseyin Çimşir'in yanına yardımcı olarak Chelsea'den Eddie Newton'un geleceği haberleri için de Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Yabancı yardımcı hoca, Hüseyin Hoca'nın talebi. Dolayısıyla Hüseyin Hoca'ya da yardımcılık yapacak ismin kariyerli olması lazımdı. Oraya boşluk doldurmak veya görüntü oluşturacak bir kişinin gelmesi amacımız değil. İmzalar atılmadığı için isim üzerinde bir şey söylemeyelim. Formatı kendileri belirleyecekler. Sayın Ünal Karaman'ın gitmesinin üzerinden 24 saat geçmeden bir sürü spekülasyon vardı. 'Alt yapıdan gelen bir kulübüz, patron Hüseyin Çimşir'dir' dedim.  Formatı kendileri belirleyecek. Formatın verimli olması önemli. Gelecek hocanın, alt yapı, scouting ve teknik konularda birikimli olması önemliydi. 11 yabancı oyuncunun oludğunu düşünürsek, yabancı yardımcının olması doğru bir uygulama. Bizde yabancı hoca gelirdi, altına yerliler yardımcı olarak konulurdu. Bunu tersine çevirdik. Herhalde bu Süper Lig'de ilk uygulama." açıklamalarını yaptı.  

Stoper transferi konusunda da açıklamalar yapan Ağaoğlu, "Transfer görüşmelerimiz var. Bicakcic (Ermin) bunlardan birisi değil. Her transfer döneminde bu isim gündeme gelir. Transfer dönemi kapandığında bir daha ki transfer döneminde görüşmek üzere denir ve konu kapanır. Gündemimizde değil. Kısa sürede 2-3 isimle görüşüyoruz. 800-850 bin Euro'luk bir transfer limitimiz var. Diğer kulüpler de bunu dile getiriyor. 'Transfer var mı?' diye çok soruluyor. Harcanacak para bu kadar. Yapılacak transfer limitle sınırlı. Türkiye'de geçen sene kış döneminde yapılan transferler bu sene yüzde 20'si yapılabilir. Bazıları da gerçekleşmiş değil. Limitten dolayı harcanmamış paralar var. Benim planıma göre 15'le kalacak. Artık futbol eski futbol, sistem eski sistem değil. Ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, bu sistemin Türk futbolunun yararına olacağına inanıyorum. Ekonomik milat. Bunu iflasın eşiğine gelen Türk futbolunun dönüşü olarak niteliyorum. 2-3 transfer ihtimalimiz var. " diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...