Ali Koç: Eski MHK giderayak bir bombayı bırakmıştır

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Adana Demirspor maçında yaşananlar için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Ali Koç, yabancı hakem çağrısında bulunurken, kararları tartışılan hakem Ali Palabıyık'ın Ülker Stadyumu'na giremeyeceğini söyledi, "Eski MHK giderayak bir bombayı bırakmıştır" ifadelerini kullandı.

NTV Spor 03.02.2023 - 18:13
Son Güncelleme: 04.02.2023 - 13:14
Ali Koç: Eski MHK giderayak bir bombayı bırakmıştır

Başkanı , Süper Lig'in 22. haftasında damga vuran Adana Demirspor maçı sonrası Türkiye Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ile toplantı yaptı. Başkan toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"O arkadaş bizim stadyumumuza giremez!"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, TFF toplantısının ardından Adana Demirspor maçının hakemi Ali Palabıyık hakkında sert açıklamalarda bulundu.

"Yabancı hakem konusuna en karşıyken artık yabancı hakem denememiz lazım denen bir noktaya geldik. Biz şöyle bir öneride bulunduk; federasyonumuz, Dünya Kupası arasında, en azından 'VAR'a yabancı hakemi yapabilir miyiz'i irdeledi. Teknolojik olarak başka bir ülkeden bu hizmeti alabilir miyiz, sonuçta fiber optikle gidiyor bağlantılar. İlla ki fiziken ne statta olması ne de Türkiye'de olması gerekmiyor. Ona da baktılar. Ama yaptıkları temaslarda arzu ettiğimiz çözümleri çıkartamadılar. Ama şurada 15 hafta kalmışken, hadi bu hafta da geçti, dedik ki 'VAR'a yabancı hakemler gelsin, evet lisan bariyeri var'. Yani bizim FIFA'ya giden hakemlerimiz bile doğru düzgün İngilizce konuşamıyorlar, bırakın değerlerini. Ancak bizim ısrarımız, inancımız, iddiamız, orta hakemin niyeti dünkü gibi bir niyet de olsa doğru bir VAR hakemliği, teknolojiyi kullanarak, yani Türk futbolunun en adil şekilde yönetilmesine garanti sibobu olur diye düşünüyoruz. Bu kadar kısa sürede bunu yapabilirler mi yapamazlar mı bilmiyoruz. Ali Palabıyık bir daha maç alır maç almaz, onu da bilmem. Ancak bildiğim bir şey var ki, bu arkadaş kariyeri boyunca bizim stadımıza, en azından bizler yöneticiyken bir daha giremez. Bunu da size açık ve net bir şekilde söyleyeyim."

"Yarın yüksek divan kurulumuz var biliyorsunuz. Orada en kapsamlı, detaylı açıklamaları yapacağız. Malumunuz, dün gece olanlar...Bu bağlamda buraya geldik. Nelerden niçin rahatsızlık duyduğumuzu ifade etik. Aslında Sivasspor-Galatarasay maçında yaşananlar, dün maçında yaşananlar, aslında Türk hakemlik müessesesinin iflasının belgesidir, sertifikasıdır. Bunda artık tartışacak bir konu yoktur. Federasyonun da çok farklı düşündüğünü sanmıyorum. Detaylara çok girmedik. Özelde yapılan görüşmeleri de burada tabii ki aktarmayacağım. Ama akıl akıldan üstündür. Herkes dün gece yaşananları gördü."

SİVASSPOR - GALATASARAY MAÇINA GÖNDERME

Başkan Koç, Sivasspor - Galatasaray maçında iptal edilen Sivasspor maçı hakkında konuştu.

Ali Palabıyık'ın bugüne kadar sadece kendi maçlarında değil, başka pek çok şaibeli maçı olduğunu öne süren Koç, "Yani bu buraya has değil. Yeni MHK ataması değildir. Bu eski MHK atamasıdır. Eski MHK de gider ayak bir bombayı bırakmıştır. Nasıl? Böyle bir adamı dünkü maça atamak, ondan sonra, gencecik bir hakemi en baskı olacak bir maça atamak... İnşallah yeni MHK elinden geldiğince bu sıkıntıları giderebilecek çözümleri bulur. Ama tekrar ediyorum; dün gece ofsaytımsı penaltı pozisyonu olduğu maç da dahil olmak üzere bu kadar iyi niyetli bir şeyler yapılmaya çalışılan bir ortamda Türk hakemlik müessesesinin iflas ettiğinin belgesidir, kanıtıdır, sertifikasıdır. Ve fahiş hatalar, akıllardan silinmeyecek fahiş hatalar...İnsanın olduğu yerde her zaman hata olur ama ne hikmetse bir takımın aleyhine başka bir takımın lehine işlemektedir." diye konuştu.

Görüşmede VAR hakemiyle ilgili bir söylemi olup olmadığı sorulan Ali Koç, şu yanıtı verdi:

"VAR hakemi olmaz olur mu? Size bir hatırlatayım VAR hakemini; Koray Gençerler. Nereden hatırlayacaksınız Koray Gençerler'i? İki sene evvel kendi sahamızda 8 maç yenilmemiştik, lider gidiyorduk. Pelkas'ın olağanüstü bir golü vardı Konyaspor'a. Hepimiz böyle bir ağzımız açık o golü seyrettik. Sonra bir yerden el diye bir pozisyon çıkarttı ve iptal ettirdi. Bu sezona gelelim; ilk yenildiğimiz maç Konyaspor. Tesadüf yine Konyaspor. Valencia atılmıştı biliyorsunuz. Hakemin sırtı dönüktü. Bize göre atılmasını gerektirecek hiç bir pozisyon yoktu ama yine Koray Gençerler hakeme itiraz ederek attırdı. Ve dün yine Koray Gençerler. Daha fazlasını söylemeye ihtiyaç duymuyorum. Tekrar ediyorum. Acilen, tez zamanda, Türk futboluna muhakkak, en azından VAR seviyesinde, bu sezon mümkünse yabancı VAR hakemleri getirilmeli. Bunu söylemek kolay. Federasyonun iyi niyetli bir çabası olduğunu biliyorum ama bence biraz daha ısrar etmekte fayda var. Çünkü Yunanistan, Suudi Arabistan'a yabancı hakem getirebiliyorsa, bizim neyimiz eksik. Biz de bunu yapabiliriz diye düşünüyorum."

"Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar, dün Adana Demirspor-Fenerbahçe maçında yaşananlar, hakemlik müessesesinin belgesidir. Herkes dün gece yaşananları gördük. Türk hakemlerle bu işin gitmeyeceği ortada. Sivas maçından 3 puan... Dün 2 puan, etti 5 puan. Nasıl olacak bu iş?

Bizim FIFA'ya giden hakemlerimiz bile doğru düzgün İngilizce konuşamıyorlar. Orta hakemin niyeti dünkü gibi bile olsa VAR, doğru yönetilmeyi sağlayabilir.

Sadece bizim maçta değil kendisinin şaibeli birçok maçı var. Yeni MHK'nin ataması değildir bu, Selahattin beyin söylediği gibi eski MHK'nin atamasıdır. Eski MHK giderayak bir bombayı bırakmıştır.

Dün gece olanlar malumunuz. TFF'ye geldik ve nelerden, ne için rahatsız olduğumuzu ifade ettik.

"Mehmet Büyükekşi kabul ediyor mu?"

Başkan Ali Koç, bir gazetecinin, "TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de kabul ediyor mu vahim hata olduğunu?" sorusuna karşılık ise, "Özelde konuştuklarımı burada açıklayamam. Ama kabul etsin, etmesin kimin puanları gidiyor, kimlere avantaj sağlanıyor? Sivas maçından 3 puan, dün iki puan 5 puan...E nasıl olacak bu iş? Camiamıza sesleneceğim, hepsini yarın yapacağım. Burada soğuktasınız diye durdum yoksa, bir açıklama yapmayacaktım. Tarzımız da değil buradan çıkıp açıklama yapmak." şeklinde cevap vererek sözlerini tamamladı.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, 1-1 berabere biten Adana Demirspor maçının hakemi Ali Palabıyık'ı sert sözlerle eleştirmişti."

Baki, "Ali Palabıyık, Fenerbahçe’ye operasyon yapmak için görevli gelmiştir. Vücut lisanı, verdiği, vermediği bütün kararlarda her şey ortada. Bir takım daha fazla nasıl katledilebilir, bunun başka örneği varsa onu da konuşalım" demişti.

 

VAR'A YABANCI HAKEM İSTEĞİ

TFF ile yapılan toplantıdan önce Fenerbahçe yönetimi, VAR için yabancı hakem istediklerini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...