Almanya EURO 2024'ü 3 artısıyla kazandı

Türkiye ile Almanya'nın yarıştığı 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliği süreci sona erdi. Şimdi Almanya'nın galip geldiği sürece yakından bakalım.

NTV Spor 28.09.2018 - 12:15
Son Güncelleme: 28.09.2018 - 12:17
Almanya EURO 2024'ü 3 artısıyla kazandı

, 'ün ev sahipliği için yeni statlar ve devlet desteğiyle iddialı bir başvuru yaptı. Ancak oylamada güçlü rakibi 'ya kaybetti.

UEFA'ya üye ülkeler, 12'ye 4 Almanya lehine oy kullandı.

Oylama öncesi süreç, başvuru dosyalarının verilmesi, bu dosyalarla ilgili UEFA tarafından rapor hazırlanması ve üyelerin bu raporları değerlendirmesiyle ilerledi.

Türkiye Almanya'ya göre UEFA'ya daha çok mali kazanç sağlayacak vaatlerde bulundu.

Yetkililere göre Türkiye'nin bir diğer artısı da daha yeni ve modern statlara sahip olmasıydı. Ancak Almanya bu raporlarda özelllikle 3 önemli başlıkta öne çıkmayı başardı.

Hem kıta içinde 9 farklı ülkeden karayolu bağlantısı olması, hem de ülke içinde şehirlerin birbirine yakınlığı Almanya'nın en önemli artısıydı. Zira Almanya'da iki şehir arasında en uzak mesafe 4 saat. Türkiye'de ise yalnızca Gaziantep ile Trabzon arasındaki mesafe 6 ila 11 saat sürüyor.

UEFA raporlarında Türkiye hakkında olumsuz notlardan biri de konaklamadan geldi. Rapora göre İstanbul ve Antalya dışındaki şehirlerde imkanlar yetersiz.

Konaklama gibi, kamp tesisleri konusunda da Türkiye, İstanbul ve Antalya dışında düşük not aldı.

Sayfa Yükleniyor...