Anlaşma tamamlandı: Manchester United'da yeni dönemde neler değişecek?

Manchester United, kulübün yüzde 27.7'lik hissesinin INEOS'un sahibi Jim Ratcliffe'e satıldığını açıkladı. Premier Lig ve İngiltere Futbol Federasyonu'nun da satışı onayladığı açıklanırken Manchester United'da yeni dönem bugün itibarıyla başladı. Kulübün sportif tarafını yönetecek INEOS'un yeni sezon öncesinde yönetim kademesine değişiklik yapması bekleniyor. Manchester City'den Omar Berrada'yla anlaşan Manchester United'da, spotif direktörlük görevine Newcastle United'dan Dan Ashworth'u getirmek istiyor.

Batuhan Özokan - NTV Spor 21.02.2024 - 11:54
Son Güncelleme: 21.02.2024 - 15:53
Anlaşma tamamlandı: Manchester United'da yeni dönemde neler değişecek?

Alex Ferguson'ın emekliliğin ardından sportif başarı yakalamakta zorlanan Manchester United'da yeni bir dönem başladı.

Alınan başarısız sonuçların ardından eleştirilen artmasıyla birlikte Manchester United'ın sahibi Glazer ailesi, 2022'nin son aylarında takıma yeni hissedarlar ve yatırımlar alabilmek için çalışmaların başladığını açıkladı.

Yaklaşık 2 yıl devam eden süreç, 2023'ün sonlarında tamamlanırken kulübün yeni ortağı İngiliz petrokimya şirketi INEOS'un sahibi Jim Ratcliffe oldu.

Ratcliffe, Roman Abramovich'in Chelsea'yi satışa çkardığını açıklamasının ardından Londra ekibini alabilmek için de görüşmelerde bulunmuş ancak olumlu bir sonuç çıkmamıştı.

Manchester United'ın sahibi Glazer ailesinin kulübe yeni yatırımcılar alacağını açıklamasının ardından teklif yapan isimler arasında Jim Ratcliffe ve Katar Şeyhi Jassim Bin Hamad Al Thani de yer alıyordu.

Şey Jassim kulübün tamamı için teklif yaparken Ratcliffe, daha küçük bir hisse için teklifte bulundu.

Yapılan görüşmelerin sonra Glazer ailesi, Jim Ratcliffe'in teklifini kabul etti. Ratcliffe'in Manchester United'ın yüzde 25'lik hissesi için 1.25 milyar sterlin ödediği belirtildi. Ratcliffe'in hisseler için ödediği tutarın yanı sıra Old Trafford'un yenilenmesi için 236 milyon sterlin ödeme yapacağı kaydedildi.

YENİ DÖNEM OMAR BERRADA'YLA BAŞLADI

Pep Guardiola'yla Barcelona ve Manchester City'de birlikte çalışan Omar Berrada, Manchester United'daki yeni dönemde kulübe katılan ilk isim oldu.

Barcelona'da pazarlama ve sponsorluk departmanında çalışan Berrada, Manchester City'le 2011'de anlaştı. Berrada, kulüpte farklı görevlerde yer alırken 2020'de futboldan sorumlu yönetici olarak atandı.

20 Ocak'ta Manchester United'dan yapılan açıklamada Omar Berrada'nın kulübün yeni CEO'su olarak atandığı ve geçici olarak Patrick Stewart'ın görevine devam edeceği belirtildi. Berrada'nın resmi olarak görevine yeni sezonla birlikte başlaması bekleniyor.

FUTBOL DİREKTÖRLÜĞÜ İÇİN HEDEF ASHWORTH

Manchester United'da yeni dönemde Jim Ratcliffe ve ekibinin kulübe getirmek istediği isimlerden biri de Dan Ashworth.

Premier Lig'de Brighton'ın ardından Newcastle United'la anlaşan Dan Ashworth, İngiltere'de West Bromwich Albion, Cambridge ve Peterborough'da çalıştı.

Ashworth, 2013-2018 yılları arasında İngiltere Federasyonu'nda futbol gelişim direktörü olarak görev yaptı.

Şu anda Newcastle United'la sözleşmesi bulunan Ashworth, takımdan ayrılıp Machester United'a gitmek istediğini kulübe bildirse de henüz anlaşma sağlanamadı.

Newcastle United, Ashworth'ün ayrılığına onay vermek için Manchester United'dan 20 milyon sterlin talep ediyor.

"BÜYÜK BİR SORUMLULUK GETİRİYOR"

Manchester United'ın yeni ortağı Jim Ratcliffe, kulübe katıldığı için mutlu olduğunu ve onur duyduğunu söyledi.

Ratcliffe açıklamasında, "Satın alma işlemleri tamamlandı. Bu, Manchester United'ı Avrupa ve dünya futbolunun zirvesine yeniden çıkarma yolculuğumuzun sadece başlangıcı. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarımız bugün itibariyle hızlanacak" ifadelerini kullandı.

YÖNETİM KURULUNA İKİ YENİ İSİM

Manchester United'da oluşturulacak yeni yönetim kuruluna Jim Ratlicffe'in sahibi olduğu INEOS'un CEO'su ve firmanın spordan sorumlu yöneticisi Jean-Claude Blanc'la birlikte David Brailsford katılacak.

Jean-Claude Blanc, daha önce Juventus ve Paris Saint Germain'de farklı görevlerde yer almıştı.

INEOS'un sportif faaliyetlerinden sorumlu yöneticilerinden biri olan David Brailsford aynı zamanda Fransa Ligue 1 takımı Nice'te de görev yapıyor.

LİSTEDEKİ DİĞER ADAY JASON WILCOX

Jim Ratcliffe ve ekibinin Manchester United'a getirmek istediği isimlerden bir diğer isim ise Southampton'ın sportif direktörü Jason Wilcox.

İngiliz basınında yer alan haberlerde şu anda İngiltere Championship'te üçüncü sırada yer alan ve geçtiğimiz sezon Premier Lig'den düşen Southampton'ın yeniden yapılanmasında Wilcox'un önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Daha önce Manchester City'de akademi direktörü olarak görev yapan Wilcox, Omar Berrada'yla birlikte Manchester ekibinde çalışmıştı.

Wilcox'un Berrada'dan sonra kulüpteki en önemli isim ve transferden sorumlu yönetici olması isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...