"Antrenörler rapor sızdırıyorlar"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, geçtiğimiz günlerde görevine son verilen antrenörler hakkında açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 10.10.2018 - 14:55
Son Güncelleme: 10.10.2018 - 16:25

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FBTV'de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koç, yardımcı antrenörler Turgay Altay, Murat Öztürk ve Alper Aşçı ile yolların ayrılmasının ardından gerekçeleri sıralarken "Takımın özel bilgilerini, dışarıya sızdırdıklarını tespit ettik" dedi.  

YOLLARIN AYRILDIĞI HOCALAR KONUSU
Teknik heyetten analist Turgay Altay, kaleci antrenörü Murat Öztürk ve kondisyoner Alper Aşçı ile ilgili açıklamayı bir plan çerçevesinde bekledikten sonra yaptıklarını vurgulayan Ali Koç, şunları söyledi;

"Hocalar demek daha doğru olur. Burada bir rapor var. Biliyorsunuz ben geçen hafta Salı günü dergi yazısına bir şeyler yazdım.  Değişime direnç gösterenler olduğunu söyledim. Bunları söylerken neyin ne olduğunun farkında olan bir anlayışla yaklaşımla söyledim. Bizim tespit ettiğimiz son derece rahatsız olduğumuz, hatta bizi öfkelendirecek olaylara tanık olduk. Kadro dışıları açıkladık. Sonra doğal olarak bir kısım çok öfkelendi. Büyük bir soru işaretleri vardı, neden detayları anlatılmıyor diye. Bunu bir plan çerçevesinde yaptık. Söz konusu kişiler nasıl davranacak. Konuyu nerelere çekecekler. İyi de oldu, dostu düşmanı da görmüş olduk. Herkes de içini şöyle bir döktü. Yalan yanlış spekülasyonlar üzerinden programlar yapıldı, iddialar ortaya atıldı. 

Sezon başına gelmemiz lazım. Detaylı anlatmaya ihtiyacım var. Aykut Hoca'yla görüşmelerimiz oldu. Ancak daha sonra hoca değişikliği kararı aldık. Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu duruma anlatacığım konu çok büyük etkisi olmuştur. Bu  değişim sürecinde nelerle mücadele ettiğimizin anlaşılması için detaylı konşam gereği gördüm. Pazar günü konuyla ilgili az konuştum. Bunu Ali Bey işi hocalara çekiyor, gündem değiştiriyor demesinler. Hiç bir zaman pes etmeyeceğimizi söylüyorum. 

Aykut Hoca'yla konuştuğumuz konulardan bir tanesi teknik ekibiyle devam edip etmeyeceğimizdi. Hocamız ekibinin başarılı olduğunu söyledi. Fikir alışverişleri sırasında Damien Comolli de konuştu. Onun da raporu olumluydu. Biz yumuşak bir geçiş yapmak istedik. Teknik kadronun kalmasının orta vadede olumlu olabileceğini düşündük. Sonuçta bir şeyi kapatıp açmıyoruz. Oyuncular aynı oyuncular, performans istatistikleri aynı istatistikler. Sonra Aykut Hoca ile konuştuğumuzda benim ekibimin hakkını koruyon dedi. Bir kaç gün sonra bu ekip istifa ettiler. Ben Aykut Hoca'ya sordum. Aykut Hoca da ekibine talimat verdi ve onlar da bizimle çalıştı. Buraya bu kadar sene emek vermiş insanların buraya sadece katma değeri olabileceğini düşündük. Onlarla yola çıktık. 

"TURGAY ALTAY: 'BANA NE FENERLİLER DÜŞÜNSÜN' DİYOR"
"4 ayın sonunda neler oldu? Belki de 4 ay önce bu adamı atsaydık, bugün bunları konuşmuyor olurduk noktasına geldik. Ancak biz ne yapmak istesek, değişime karşı olduğunu, en küçü bir yenilgiyle böyle devam etmez deniliyor. Yeni düzenden bir şey olamayacağını, eski düzenin devam etmesi gerektiğini söylediler. Bu Samandıra'daki bazı oyunculara da yansıdı. Bu ekip, 7-8 kişilik. 28 Haziran'da sezona başlıyoruz. İdari menajer Arda Keskin salon çalışmasını yaptırması isteniyor. Teknik direktörün isteği üzerine başka bir isim görevlendiriliyor. Bu yollarını ayırdığımız 3 kişiye çok olumsuz etki yapmıyor. Kendilerine verilen konularda aksaklıklar yaşanıyor. İlerleyen günlerde Erwin Koeman getiriliyor. Onun getirilince Turgay Altay'ın bazı görevleri ona devrediliyor. Bundan sonra bu ekipte isteksizlik olabilir. Takım içinde sorunları nasıl aşarız, nasıl çözüm yolları buluruz diye konuşmalar yapılıyor. Turgay Altay'ın, "Bana ne, Fenerliler düşünsün" diyor. Bunu farklı ortamlarda dile getiriyor. 

Futbolcular, antrenmanlardan sonra maça yorgun çıktıklarını söylüyor. Alper Aşçı'ya bunu iletiyorlar. Bunların teknik direktöre iletilmediği ortaya çıkıyor. Oyuncular çalışma düzenine tepki gösteriyorlar ve durumu teknik direktöre söylüyorlar. Etraflıca yapılan inceleme sonucunda dayanıklık testinin yanlış zamanda yaptırıldığı ve bu çalışmaların tamamen yanlış ve sakatlanmaya neden olabileceği ortaya çıkıyor. 

Konyaspor maçından önce istenen antrenman planlarını yapmaması nedeniyle Alper Aşçı'nın sorumluluk alanı değiştiriliyor. Antrenman planlarına hiçbir şekilde karışmaması isteniyor. Süreç ilerledikçe görevlerinde aksaklıklar oluyor. Mevcut işleyişin sürmesi için çaba gösteriyorlar. 

"HOCANIN CENAZESİNİ HALIYA SARACAĞIZ"
Beşiktaş maçı öncesi sporcuların çalışmasından yönetime kadar takımın performansının düşmesi için aleni konuşmalar oluyor. Hatta bunu maç gününe taşıyorlar. Maç günü prim açıklanıyor. Primin ve mevcut idari yönetimin yetersiz olduğu söyleniyor. Fikirleri olabilir, ama bunu yetkiliye anlatırsın. Sonra maça gidiyorlar. Soyunma odasında rulo bir halı var. Antrenör bu ne diyor? Arkadaşlardan bir tanesi "Bugün Beşiktaş bizi yenecek. Hocanın cenazesini halıya saracağız" diyerek dalga geçiyorlar. Oyuncuların içinde "Bu takımı yenemeyiz, bu hoca işi bilmiyor" diyorlar ve motivasyonu düşürmek için çaba harcıyorlar. Maç berabere bitiyor. İstedikleri olmuyor. Yaşadıkları hayal kırıklığını açık açık ifade ediyorlar. Bu tutum ve davranışlar sürüyor. Bu teknik direktörden Samandıra'ya kadar herkese yansıyor. Spartak Trnava maçı öncesi teknik direktöre mobbing yapılacak seviyede "safınızı belli edin" diyecek kadar ileri gidiyorlar. Maç önceyi Turgay Altay yönetimden haber aldım. Hoca bırakacak diyor. Bu halı stada geldiğinde yere serilmiş. Yine halıyı görüyorlar. "Bu sefer cenazeyi kesin kaldırıyoruz" diyorlar. Maç kazanılınca iş yine istediği gibi gitmiyor. Ertesi gün Samandıra'ya gelindiğinde Fenerliler yüzünüz gülüyor. Maçı kazandınız ya" diyor.

"RAPORLARI DIŞARIYA SIZDIRIYORLAR"
Bu hocaların işine Cuma günü son verdik ki eşyalarını almasınlar diye. Pazar günü de söyledim, en büyük vefa Fenerbahçe. İçeriden bunlara bilgi verenler olduğunu öğrendik. Hala kabullenmekte sıkıntı yaşıyorum. Neden yaptılar bilemiyorum. Bu arkadaşların bilgisayarında, bilhassa birininkinde, görüyoruz ki 28 Haziran'dan itibaren yani sezon açılışından itibaren idman programları, idman performans verileri, idmanlarla ilgili tüm istatistikler ve raporları dışarıya sızdırıyorlar. Yani kulübün kendi sisteminden yani Fenerbahce.org'tan kendi gmail hesabına oradan da başkasına sızdırıyorlar. Bunlar kulübün mülkiyeti.

"PERFORMANS DATALARI SİLİNMİŞ"
Bir taraftan değişime inanmıyorlar. Köstek oluyorlar. Sonra eyleme geçiyorlar Sonra da bilgileri dışarıya sızdırıyorlar. Ne amaçla, neden bilemiyorum. Sonra daha ironik bir durum ortaya çıkıyor. Samandıra'daki bilgisayar sisteminde bütün veriler toplanıyor. Hocalar oradan o bilgileri alıyorlar. İronik durum şu, geçen senenin bütün idman ve performans dataları da silinmiş. "Neden silindi? denildiğinde, "Yeterli değil" deniyor.

Sayfa Yükleniyor...