Averajla liderlik mümkün

Kosova'nın kalan iki maçını kaybedeceğinden hareketle, Dünya Kupası eleme grubunu lider bitirmemiz için kalan 2 maçta 6 puan lazım. İkide iki yapıp liderlik için Ukrayna-Hırvatistan maçının sonucuna bakacağız. Ukrayna kazanırsa onlarla, maç berabere biterse Hırvatistan ile genel averajımız lideri belirleyecek.

NTV Spor 06.09.2017 - 12:44
AA

Seneye Rusya'da düzenlenecek FIFA 2018 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Hırvatistan'ı yenen A Milli Takım son iki maça Ukrayna ile birlikte 14 puanda giriyor. Hırvatistan ve İzlanda'nın 16'şar puanı bulunuyor. 9 grubun birincisi finallere vize alacak. 9 ikinciden en kötüsü (Puanlamada son sıradaki takımlarla yapılan maçlar dışarıda bırakılacak) elenecek, kalan 8 ikincinin oynayacakları play-off turundan 4 takım daha Rusya vizesi alacak.

Kosova'nın kalan iki maçını da kaybedeceğini ön görürsek Türkiye'nin grup birincisi olabilmesi için iki maçtan 6 puan çıkarması gerekiyor. Hırvatistan evinde Finlandiya'yı yenerse Ukrayna deplasmanında puan kaybetmesi gerek. Bu maç berabere biterse Ay-Yıldızlı ekibin iki maçta Hırvatistan ile arasındaki genel averajdaki 5 farkı kapatmış olması lazım. Eğer Hırvatistan son maçını kaybederse, Ukrayna'nın son iki maçta bizim kadar averaj yapmaması gerek. Şu anda Ukrayna ile averajımız eşit biz sadece bir gol daha fazla attığımız için üçüncü sıradayız.

Hırvatistan Ukrayna deplasmanından önceki maçında evinde Finlandiya'ya kaybederse, son maçında Ukrayna'dan puan alması bizi averaja bakmadan lider yapar. Hırvatistan, Finlandiya ile berabere kalırsa son maçta da ukrayna ile beraberliği bizi yine averaja bakmadan zirvede tutar. Hırvatistan, Finlandiya ile berabere kalıp Ukrayna'yı yenerse liderlik için bizimle genel averaja bakılır.

Elemeler FIFA organizasyonu olduğu için puan eşitliği halinde takımların aralarındaki maçlara göre değil aşağıdaki kriterlere göre sıralama yapılıyor:

a) Grup maçlarında daha çok puan alan takım

b) Grup maçlarında daha iyi gol averajına sahip takım

c) Grup maçlarında daha çok gol atan takım

Bu üç kriterde hala iki veya daha fazla takım eşitse aşağıdaki kriterlere bakılır:

d) İlgili takımların aralarındaki maçlarda daha çok puan alan takım

e) İlgili takımların aralarındaki maçlarda daha iyi gol averajına sahip takım

f) İlgili takımların aralarındaki maçlarda daha çok gol atan takım

g) İlgili takımların aralarındaki maçlarda deplasmanda daha çok gol atan takım (eğer sadece iki takım arasında eşitlik varsa)

h) Fair-play puanı

ı) Kura


Sayfa Yükleniyor...