Ballon d'Or oylamasının perde arkası

Lionel Messi'nin zaferiyle sonuçlanan Altın Top için yapılan oylama tarihe geçti. Kazananı sadece 7 puanlık farkın belirlediği oylamanın ilginç detayları...

NTV Spor 03.12.2019 - 21:38
Son Güncelleme: 03.12.2019 - 21:49
Ballon d'Or oylamasının perde arkası

Dünyanın en iyi futbolcusu altıncı kez Lionel Messi seçildi.

Arjantinlinin France Football'un düzenlediği törende büyük ödülü bir kez daha kazanmasının ardından oylamanın perde arkası ortaya çıktı.

Derginin açıkladığı rakamlara göre 686 puan toplayan Messi, Van Dijk'i sadece 7 puan geride bırakarak altıncı kez zirveye çıktı. Üçüncü sırada yer alan Cristiano Ronaldo ise 476 puanda kaldı.

Tarihin en yakın oylamasında 'u kaybeden Virgil van Dijk, 69 ülkede bir numara olmasına rağmen 61 ülkede ilk sırada yazılan Lionel Messi'yi geçemedi.

Avrupa ve Asya ülkelerinden 386 oy alarak zirveye oturan Hollandalı stoper, Afrika, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Okyanusya ülkelerinden gelen oylarla ikinci sıraya geriledi.

Tercihleri en çok konuşulan jüri ise Sri Lankalı gazeteci Hafiz Marikar oldu. Oylama sonucunda ilk 5 sırada yer alan hiç bir oyuncuyu seçmeyen Marikar, Ter Stegen, Lewandowski, Griezmann, Aubameyang ve Alexander-Arnold'a oy verdi.

Sayfa Yükleniyor...