Barcelona'dan maaş rekoru!

Futbol ekonomisi büyümeye devam ederken; takımların oyunculara verdiği maaşlar da arttı. Bu süreçte oyuncularına en çok maaş ödeyen takımlar Barcelona ve Real Madrid oldu. Barça maaş rekoru kırdı.

NTV Spor 26.11.2018 - 14:51

Takımların oyunculara verdiği maaşlar her geçen gün artıyor. 2018 Global Spor Maaş Araştırmasına göre Barcelona yeni maaş ödeme rekoru kırdı.

Katalan devinin 2018'deki oyuncu başına ödediği maaş yıllık ortalama 13.76 milyon Dolar'a çıktı. Oyuncularına haftada ortalama 265 bin Dolar ödeyen Barcelona, tüm sporlarda en çok maaş ödeyen kulüp oldu. Bu artışta Lionel Messi ile yeni sözleşme imzalanması baş rol oynadı. Yeni transferler Philippe Coutinho, Arthur Melo, Malcom ve Arturo Vidal, Katalan devinin bütçesinin büyük boyutlara ulaşmasına neden oldu.

Bunların dışında Gerard Pique, Sergi Roberto, Samuel Umtiti ve Sergio Busquets ile yeni sözleşme imzalanması da bütçenin 13 milyon Dolar'ı aşmasını sağladı.

Barcelona'yı ezeli rakibi Real Madrid takip etti. Eflatun Beyazlılar, oyuncularına yıllık 10.6 milyon Dolar ödedi.

Bu iki takımı NBA ekipleri Oklahoma City Thunder ve Golden State Warriors takip etti. Oklahoma ve Golden State
sırasıyla oyuncularına yıllık 10.32 ve 10.33 milyon Dolar maaş ödedi.

İngiltere Premier Ligi ekiplerinden oyuncularına en çok maaşı 8.6 milyon Dolar ile Manchester United ödedi. Lig 10.'su Jose Mourinho'nun ekibini, son şampiyon ve bu sezonun lideri Manchester City takip etti. Genel toplamda 20. sırada yer alan City, oyuncularına yıllık ortalama 7.8 milyon Dolar ödedi.

Premier Lig'de şampiyonluk kovalayan Chelsea genel sıralamada 35, Liverpool 38 ve Arsenal ise 39. sırada yer aldı.

Maaş ödemelerinde geçen yıl 5. sırada yer alan PSG ise bu sezon 18. sıraya düştü. Fransız ekibi oyuncularına ortalama yılda 8 milyon Dolar ödedi.

Cristiano Ronaldo'yu sezon başında renklerine katan Juventus ise maaş ödemelerinde büyük bir sıçrayış gerçekleştirdi. Siyah Beyazlılar, geçen sezon 32. sırada olmasına karşın bu sezon 9. sıraya yükseldi. Geçen sezon 27. sırada bulunan Bayern Münih ise bu yıl 15. sırada yer aldı.

Son araştırmaya göre Premier Lig, dünyanın en zengin futbol ligi olma unvınını sürdürdü. Premier Lig ekipleri yılda oyunculara ortalama 3.37 milyon Dolar ödedi. İngiltere'yi İspanya Ligi (yılda ortalama 2.5 milyon Dolar) ve İtalya Ligi ((1.7 milyon Dolar) takip etti.

Genel ortalamada ise NBA dünyanın en çok maaş ödeyen ligi unvanını kimseye kaptırmadı. Basketbolun kalbinde, oyunculara ortalama 7.8 milyon Dolar ödendi.

Sayfa Yükleniyor...