Başakşehir'in UEFA kazancı 24 milyon Euro'ya ulaştı

Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılan ve grubundaki üçüncü maçında hem gol hem de galibiyetle tanışan Medipol Başakşehir'in bu sezonki UEFA geliri yaklaşık 24 milyon Euro'ya ulaştı.

NTV Spor 05.11.2020 - 17:39

Medipol Başakşehir, Şampiyonlar Ligi'ne katılım hakkı olarak 15,25 milyon Euro kazandı. Katsayı sıralamasında iki takımı geride bırakarak 3 hisseye sahip olan Medipol Başakşehir, bu kalemden 3,3 milyon Euro'yu kasasına koydu.

Yayın havuzundan da Başakşehir'e yaklaşık 2,5 milyon Euro'luk bir pay düşecek.

Manchester United galibiyetiyle kazancını 2,7 milyon Euro daha artıran turuncu-lacivertliler, toplamda 23,75 milyon Euro'nun sahibi oldu.

Medipol Başakşehir'in son 2 sezonda UEFA'dan kazandığı ödül, 40 milyon Euro'ya yaklaştı.

Geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi ön elemesine katılan ancak Olimpiakos’u geçemeyen turuncu-lacivertliler, yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam etti.

Turuncu-lacivertli ekip; Roma, Borussia Mönchengladbach ve Wolfsberg'in yer aldığı gruptan lider olarak çıkma başarısı gösterdi. Son 32 turunda Sporting'i saf dışı bırakan Başakşehir, son 16 turunda Kopenhag'a elenmekten kurtulamadı.

İstanbul ekibi, bu performansla yaklaşık 14 milyon Euro'luk para ödülünün sahibi oldu.

Böylece Medipol Başakşehir'in son iki sezondaki salt UEFA kazancı 40 milyon Euro sınırına yaklaştı.

SON İKİ YILDA ÜLKE PUANINA EN FAZLA KATKI BAŞAKŞEHİR'DEN
Medipol Başakşehir, son iki sezondaki performansıyla Türkiye'ye ülke puanı adına en fazla katkı sağlayan takım konumunda.

Geçtiğimiz sezon UEFA maçlarında 11 puan toplayan Başakşehir, Türk takımları içinde en fazla puan toplayan ve ülke puanına en çok katkı veren ekip oldu.

Başakşehir, içinde bulunduğumuz 2020-21 sezonunda ise Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılımından ötürü bonus olarak 4 puan alırken, M.United galibiyetiyle puanını 6'ya çıkardı.

Sayfa Yükleniyor...