Beşiktaş'ın iptal edilen golünde ofsayt kararı doğru mu?

Beşiktaş, Süper Lig'in 11. haftasında Hatayspor'a deplasmanda 1-0 yenildi. Beşiktaş'ın 72. dakikada Mehmet Topal ile bulduğu gol, VAR incelemesi sonrasında ofsayt gerekçesiyle iptal oldu. Bu an, haftanın en çok konuşulan pozisyonları arasındaki yerini aldı. Peki, Beşiktaş'ın iptal edilen golünde ofsayt kararı doğru mu?

NTV Spor 30.10.2021 - 23:42

Süper Lig’in 11. haftasında Atakaş Hatayspor ile Beşiktaş, Yeni Hatay Stadında karşılaştı. Beşiktaş, rakibine 1-0 kaybederek haftayı puansız geçti. Hatayspor golü ilk yarıda bulurken, Beşiktaş'ın 72. dakikada bulduğu gol, VAR incelemesi sonrasında iptal oldu. Beşiktaş böylece, bu sezonki üçüncü yenilgisini aldı.

Beşiktaş, bu sonucun ardından 20 puanla 3. sırada kaldı. Hatayspor ise puanını 23 yaparak 2. sıraya yükseldi.

72. dakikada Beşiktaş'ın sol kanattan kullandığı köşe vuruşu sonrası penaltı noktası üzerinde yaşanan karambolde Mehmet Topal topuğuyla köşeye müthiş bıraktı. Daha sonra VAR devreye girdi. Pozisyonu bir süre kendisi inceleyen Cüneyt Çakır, daha sonra yardımcısı Bahattin Duran'ı yanına çağırdı ve ikilinin yaptığı değerlendirme sonrası Montero'nun kaleciyi etkilediği kararı çıktı. Ofsayt nedeniyle gol iptal edildi.

➤Beşiktaş'ın iptal edilen golünde ofsayt kararı doğru mu?

Beşiktaş'ın Hatayspor karşısında Mehmet Topal ile bulduğu ve daha sonra VAR incelemesiyle iptal edilen golü, beIN SPORTS'taki Trio programında konuşuldu. Eski hakemler Bülent Yıldırım, Lale Orta ve Deniz Çoban, çok tartışılan pozisyonu değerlendirdi.

Deniz Çoban, "Cüneyt Çakır izledi izledi, karar veremedi. Yardımcısını çağırıp 'biraz da sen bak' dedi. İzlediler, izlediler, ofsayt kararı verdiler. 1 dakika 10 saniye izlediler. Ben de diyorum ki; bu sana göre, bana göre bir pozisyon. Bu, VAR'ın konusu değildir. Karpuz gibi ikiye bölünüyoruz. Herkes farklı bir görüş bildiriyor"

Çoban, "Ben bu hareketi, kaleciyi yanıtlacak bir hareket gibi görmüyorum. Kalecinin de belli belirsiz bir şikayeti var. Montero bu hareketi yapmasaydı, kaleci bu topu kurtarabilir miydi? Kararsız kaldığımız konu bu. Bence açık bir aksiyon yok. Gol verilmesi daha doğru olurdu" dedi. 

Bülent Yıldırım ise, "Pozisyonda yorumlanması gereken bir durum var. VAR, hakemleri bu yüzden çağırdı. Bu yüzden VAR müdahalesi bence doğru. Montero, ayağını çekmeseydi zaten pozisyon ofsayt olacaktı. Montero'nun bu hareketi, kalecinin refleksini etkiliyor. Bu pozisyon, bu yüzden teorik olarak ofsayt" ifadelerini kullandı. 

Lale Orta da pozisyonu değerlendirirken, "Kalecinin atlamasına baktığımız zaman, geciktiğini görüyoruz. Montero'nun durumu, kesinlikle kalecinin dikkatini dağıtıyor. Bu da ofsayt tanımları içine giriyor" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...