İtalya Milli Marşı: Il Canto degli Italiani sözleri ve anlamı...

İtalya Milli Marşı, şampiyonaların en popüler marşıdır. Orjinali Fratelli d'Italia olan marşın uzun ve ilginç bir tarihi var..

NTV Spor 26.06.2021 - 23:02

İtalya Milli Marşı'na "Inno di Mameli’ ya da ilk mısrasından dolayı ‘Fratelli D’Italia’ deniliyor. Türkçesi ise ‘Mameli’nin İlahisi’ ya da ‘İtalya’nın Kardeşleri.

Marşın orjinal başlığı ise İtalyanların Şarkısı anlamına gelen "Il Canto degli Italiani". Yukarıda da değinildiği gibi açılışından dolayı da İtalya'nın kardeşleri yanı Fratelli d'Italia...

Marş daha uzun ve nadir olarak tamamı söylenir. Genellikle marşın ilk iki bölümü söylenir ve koronun ardından güçlü bir şekilde "Evet" ile biter.

İtalya marşının genellikle söylenen iki iki bölümünün Türkçe tercümesi ise şöyle:

İtalya'nın kardeşleri,
İtalya uyandı,
Scipio'nun kaskıyla
Kafasını sardı.
Viktorya nerede?
İzin verin başını eğsin,
Tanrı onu
Roma'nın kölesi yaptığı için.

KORO
İzin verin tabura katılalım,
Ölmeye hazırız.
Ölmeye hazırız,
İtalya çağırdı.
İzin verin tabura katılalım,
Ölmeye hazırız.
Ölmeye hazırız
İtalya çağırdı, evet!
.
.
.

Il Canto degli Italiani ne zaman milli marş oldu?

İtalya Milli Marşı'na Mameli İlahisi denmesinin nedesi 1847 yılında henuz 20 yaşında olan Goffredo Mameli'nin Avusturya ile savaşırken yazması. Mameli, marşı yazarken Fransız Milli Marşı La Marseillaise'den ilham alırken, bunu besteci Michele Navaro'ya gönderdi. Novaro iki ay sonra Il Canto degli Italiani'yi besteledi ve ilk kez Aralık ayında Cenova'ya gelen 30 bin kişinin önünde okundu. Kalabalık, Avusturya Veraset Savaşı'nın 101. yıldönümünü kutlamak ve ülkedeki yabancı işgallerini protesto etmek için biraraya gelmişti.

Diktatör Benito Mussulini döneminde faşist olmayan şarkılar yasaklanırken; Il Canto degli Italiani'ye tölerans gösterildi ve milli marş olarak görüldü.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra şarkı, özellikle anti-faşistler arasında yeniden canlandırıldı. 1946'da ise ülkenin geçici milli marşı ilan edildi. Resmi olarak anayasaya resmen kabul edilmesi için kararname gerekiyordu. Bunun için de 60 yıl sonrası beklendi ve 2005'te resmen Milli Marş ilan edildi.

Marş İtalya'da popüleritesini sürdürdü; ancak Temsilciler Meclisi Anayasa İşleri Komitesi, Canto degli Italiani'nın İtalyan Cumhuriyeti'nin resmi marşını onaylayan yasa tasarısını 2017'ye kadar onaylamadı.

Sayfa Yükleniyor...