"Burak Yılmaz ile anlaştık"

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Çin'in Beijing Guoan takımında forma giyen eski futbolcuları Burak Yılmaz ile anlaşmaya vardıklarını, kulübüyle de görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

NTV Spor 16.07.2017 - 14:18 | Son Güncelleme: 16.07.2017 - 14:26

Trabzonspor'un Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye bağlı Telki kasabasındaki kampını ziyaret eden Başkan Usta, açıklamalarda bulundu.

Başkan Usta, Burak'ın tekrar Türkiye'ye gelmek istediğini kaydederken, "Tabii ki; Trabzonspor'a dönmek istiyor. Burak'la bu sürecimiz stadın açılış sürecine denk gidiyor. Burak'la ara ara görüşüyordum. "Gelmen gereken ve oynaman gereken yer Trabzonspor'dur" diye söyledim. O da gelmek istiyordu. Burak giderken bize kazandırdı. Galatasaray'dan Çin'e giderken yine kazandırdı. Bazı taraftarların negatif söylemleri olsa bile, Trabzon'dan gittikten sonra bir nefer gibi çok net bir çizgisi oldu. "Trabzon'a geleceğim, gelmek istiyorum" diye net çizgisi oldu." dedi.

Kulübü Beijing Guoan ile görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Muharrem Usta, "Burak Çin'de olağanüstü rakamlar kazanıyor. O rakamların Türkiye'de olma ihtimali yok. Ama Burak'la seviyeleri konuşuyoruz. Kendi kulübüyle anlaşırsak, Burak'la bir sorunumuz olmayacak. Görüşmelerimizi yapan ekip de Çin'e gidiyor. İrtibatta olacağız ve işi bitirmeye çalışacağız. Umarım anlaşırız. Anlaşmamızı Burak da istiyor. Çin'deki ücreti burada olmayacak. Belki bazı oyuncular için kısmen rakamların bir kısmını karşılamak için sponsorlor da oluşturabiliriz. Trabzonspor'un bu sene almaya çalıştığı isimler standardı yüksek isimler. Bu isimler, kulübün standardını yükseltecek isimler." ifadelerini kullandı.

"2 YA DA 3 OYUNCUYA İHTİYACIMIZ VAR"
Zor bir süreçten geçtiklerini kaydeden Usta, şöyle devam etti; "Bir takımı yeniden inşa etmek uzun bir süreç alabiliyor. Takım her geçen gün üstüne koyuyor. Bu yaz dönemi biraz daha kritik. Artık ilave edecek oyuncuların kaliteli oyunculardan oluşması gerekiyor. Bu dönem için şu andan itibaren 2 ya da 3 oyuncuya ihtiyacımız var.

Herkes transferlerin bitmesini istiyor. İyi oyuncuyu Trabzonspor'a almak kolay bir iş değil. Trabzonspor'u nin içinden geçtiği ekonomik şartlardan dolayı zorluklar yaşıyoruz. Bir taraftan maliyetler artarken, gelirleri de artırmak gerekiyor. Doğru oyuncuya ihtiyacımız var. İsimleri belli; ama fazla sayıda görüştüğümüz oyuncu yok. 3 pozisyon için görüştüğümüz 5-6 oyuncu var.

Ön bölgede top becerisi yüksek, takımı yönetebilecek, bitiriciliği ve asist özelliği yüksek, ağırlığını hissettirecek deneyimli bir ismi ihtiyaç var. Orada Yusuf var deniyor ama -Yusuf bizim için çok değerli bir oyuncu- ama rekabet başarının olmazsa olmazı. Yusuf sadece bir bölgede oynayan bir oyuncu değil. Biz sadece çakılı oynayan bir oyuncu istemiyoruz. Bir çok kulüpte 10 numaralar var. Gezgin oynayabiliyorlar. Olmazsa olmazımız değil ama santrafor için de bir oyuncu iyi olur. 2 ya da 3 oyuncuyu katmak istiyor ve bunun için uğraşıyoruz. "

"STOPERDE İLK SIRADA MEDEL VAR"
Savunmanın göbeğine bir oyuncu alacaklarını ifade eden Usta, şöyle konuştu:

"Stoperde ilk sırada Gary Medel var. Inter ile Medel konusunda anlaştık ancak Konfederasyonlar Kupası nedeniyle Rusya'da olması görüşmelerimizin geç başlamasına sebep oldu. Dün menajeriyle görüştük. Bir gün daha süre istedi. Tekrar görüşeceğiz. Onu da isteyen 1-2 kulüp var. Onları da değerlendiriyorlar. Biz de fiyatla ilgili son noktaya gelmeye çalışıyoruz. Özetle oraya bir oyuncu lazım. Burak'ın olup olmamasına göre tablo şekilleniyor. Burak olur ve Medel veya başka bir stoper alırsak transferi kapatabiliriz."

"JUNOZOVIC KONUSU KAPANDI"
Orta sahada hücuma dönük ve birkaç bölgede de oynayabilecek bir oyuncuyu kadrolarına katmayı planladıklarını anlatan bordo-mavili kulübün başkanı, "Bu bölge için düşündüğümüz Zlatko Junuzovic, konusu kapandı. Aslında transfere en yakın oydu. Son anda kayın validesi ile ilgili sorun oldu, özür diledi gelemeyeceğini söyledi. Haliyle 2 ya da 3 oyuncumuz daha olacak, gözüken o." diye konuştu.

Beşiktaş'ta da forma giyen Jose Sosa'nın ilgilendikleri bir oyuncu olduğunu, kulübü ve kendisiyle görüştüklerini söyleyen Usta, tekliflerine cevap beklediklerini kaydetti.

Usta, Spartak Moskova'da forma giyen Serdar Taşçı ile anlaştıklarını, ancak kulübünün bu futbolcuyu vermeye yanaşmadığını, önümüzdeki günlerde bu konuda görüşmeler olabileceğini aktararak, Edin Visca'nın ise yüksek bonservis ücreti nedeniyle transferinin kapandığını belirtti.

"TAKIMIN STANDARTLARINI YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR"
Başkan Usta, kadroya dahil edilen Juraj Kucka'nın ve transferde adı geçen oyuncuların maliyetlerinin bordo-mavili kulübü nasıl etkileyeceği yönündeki bir soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Takımın standartlarını yükseltmemiz gerekiyor. Artık Trabzonspor'un alacağı oyuncuların takıma tecrübesiyle, birikimleriyle direkt katkısı olması lazım. Bu tarz futbolcular önemli oyuncular oluyor. Ekonomik olarak önemli bir yük oluşturuyor. Bir taraftan geliri dizayn ederek bu yolculuğu birlikte tamamlamak gerekiyor. İkisini bir arada yapmak çok kolay değil. Bir taraftan da şöyle bakmak gerekiyor; başarı yoksa sponsor yok gelir yok, para yok. Bunlar birbirlerine bağlantılı şeyler. Trabzonspor, geçen sezon ikinci devre performansından sonra öyle bir eşiğe geldik ki kaliteli transferleri yaparak başarıyı yakalayıp gelirini de ona göre şekillendirmeli. Biz artık buralardan geri dönelimle, burada kalalımla bunu sürdüremeyiz. Haliyle şartlar bizi bu noktaya doğru itiyor. Artık Trabzonspor, yukarılarda olmak zorunda. Bence o eşiği de atladık gibi görünüyor. Bu saydığım transferler de olursa bu yıl heyecanlı bir lig olacak. Başarı varsa para da onunla birlikte şekilleniyor."

"TRABZONSPOR'UN ŞAMPİYONLUKLARA İHTİYACI VAR"
Trabzonspor'un 50. yılda şampiyonluk hedefi konusunda ise Usta, "Trabzonspor'un şampiyonluklara, başarılara ihtiyacı var. Avrupa'da Trabzonspor'u hiç görmediğimiz kadar uzakta görüyoruz. Bu tabii Trabzonspor'a yakışmıyor. Trabzonspor, hem Avrupa hem Türkiye'de en iyi takımlardan biri olmalı. Taraftarın, herkesin 'Trabzonspor varsa şampiyonluk için oynar' diyebilmesi gerekiyor. Oralardan uzak olduğumuz için çok tedbirliyiz. Ayranı üfleyerek içiyoruz. O yüzden tedbirli konuşuyoruz. Ama bunlara artık ihtiyacımız var ve oraları da yakalamamız gerekiyor." yorumunu yaptı.

Usta, Ligde rakiplerinin de önemli transferler yapmasının, şampiyonluk yarışına etkisinin sorulması üzerine, "Her sene, bu sene lig çok iyi olacak diye başlar. Böyle bakıldığında gelecek sene bir sürü takım zirve yarışı yapar gibi görüyoruz. Her sene böyle, doğru. Aslında sizin takımınızın durumu önemli. Biz rakiplere ne yapıyorlar, nasıl yapılanıyorlar diye bakmalıyız. En önemlisi bizim takımımızın iyi olması lazım. Biz de takımı tanıyoruz. Eksikliklerimizi biliyoruz. O eksiklikleri kaliteli oyuncularla tamamlarsak biz bu yarışın içinde oluruz. Şampiyonluk yarışı nasıl şekillenecek onu bilmiyorum. Herkes şampiyonluk istiyor ama göreceğiz." şeklinde konuştu.

YUSUF ERDOĞAN'IN GELECEĞİ
Usta, Beşiktaş'ın da transfer listesinde olduğu iddia edilen Yusuf Erdoğan için ise şunları aktardı:

"Yusuf Erdoğan, kendisi gitmek istiyor ama bizim bu oyuncumuzu bonservissiz gönderme durumumuz olmaz. Eğer bonservisiyle anlaşabileceğimiz bir kulüp olursa gönderebiliriz. Kendisi gitmek istiyor, evet biz de ona gidebilirsin diyoruz. Bonservisle anlaşacağımız kulüp olmazsa kontratını uzatırız. Teknik ekip kendisiyle konuşur takımda mı kalması gerekiyor, kiraya mı göndermemiz gerekiyor. Bu günlerde bu durum şekillenecek."

Sayfa Yükleniyor...