Ceferin'den Guardiola ve Klopp'a yanıt: Ayda bin euro alan işçiler şikayet etmeli

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, İtalyan spor gazetesi La Gazzetta dello Sport'a gündemi değerlendirdi. Avrupa Süper Lig düşüncesinin öldüğünü söyleyen Ceferin, Pep Guardiola ve Jurgen Klopp'un fazla maç oynama eleştirilerine de "Az maç oynarsanız az kazanırsınız. Ayda bin euro alan fabrika işçileri şikayet etmeli" dedi.

NTV Spor 25.06.2022 - 19:48
Ceferin'den Guardiola ve Klopp'a yanıt: Ayda bin euro alan işçiler şikayet etmeli

Juventus Başkanı Andrea Agnelli'yle geçen yıl Süper Lig projesinin açıklanmasından bu yana konuşmadıklarını söyleyen Aleksander Ceferin, "Bu günde Şampiyonlar Ligi son 16'sında hangi takımların oynayacağını tahmin edebilirsiniz. Gelecekte büyük kulüpler birbirleriyle daha sık oynayacaklar. Küçük kulüpler üst turlara çıkma konusunda daha fazla şansa sahip olacak. Grup maçları son ana kadar oynanacak. 2024 özel olacak" dedi.

Manchester City Teknik Direktörü ve Liverpool'lu mevkidaşı başta olmak üzere bazı kulüp ve teknik adamların yoğun maç trafiğini eleştirmeleriyle ilgili olarak ise Ceferin, "Herkes daha fazla kupa maçı oynamak istiyor ancak kimse hiçbir şeyden vazgeçmiyor. Kulüpler Şampiyonlar Ligi grup maçlarında 10 maç istedi. Sekiz oynayacaklar ve bu normal rakam. FIFA ve UEFA'yı eleştirmek her zaman kolay oldu. Ancak konu basit. Az maç oynarsanız az kazanırsınız. Ayda bin euro alan fabrika işçileri şikayet etmeli." sözleriyle ünlü teknik adamlara göndermede bulundu.

Yerel liglerdeki kulüp sayısının 18 olması gerektiğini kaydeden UEFA başkanı, "Ancak başkanlar bu konuda hemfikir değil. Bir ligde iki yerel kupa fazla. Bunu anlamalılar" açıklamasını yaptı.

UEFA'nın geçen sezon düzenlemeye başladığı ve Jose Mourinho'nun Roma'sının kazandığı UEFA Konferans Ligi'ni savunan Ceferin, "Bazı dahiler kupanın faydasız olduğunu söylemiş. Roma ve Feyenoord finalini gördünüz. Avrupa Ligi finali değerindeydi. Aynı dahiler küçük bir stadyumda oynandığı gerekçesiyle protesto ettiler. Ancak asıl dahi Jose Mourinho'ydu. Final sonrası onunla konuştuğumda duygulandı" dedi.

Geçen sezon Avrupa Super Ligi oluşumunda yer alan kulüplerin yöneticileriyle o zamandan bu yana konuşup konuşmadığı sorusuna ise UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, "Agnelli ile görüşmedim. Florentino Perez ile Şampiyonlar Ligi protokolünde karşılaştık. UEFA benim yerim değil ve onunla final sırasında yakın oturduk. Daha sonra onu tebrik ettim, hepsi bu. UEFA tekel değildir. Kulüpler, yarışmalarımıza katılıp katılmamaya veya kendi yarışmalarını düzenlemeye karar verebilirler. Ama bu durumda bizim turnuvalarımızda oynayamazlar, bu mantık değil mi? Süper Lig projesi öldü; çünkü hiçkimse onun içinde olmak istemiyor. Herkese kızgın üç kişi var ve herkesi mahkemeye verdiler. Ama artık bu iş bitti" yanıtını verdi.

PSG Başkanı Nasır el-Halifi ile arasının neden iyi olduğu yönündeki soruyla ilgili olarak da Ceferin, "PSG Başkanı ile değil, ECA Başkanı (Avrupa Kulüpler Birliği) ile aram iyi. Diğer Avrupa kulüplerinden farklı olarak Avrupa modelini anlayan ve savunan biri" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...