Cengiz: Mayıs 2019'a geldiğimizde 1 milyar TL gelir elde edeceğiz

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Mali Genel Kurul'da kulübün mali yapısını anlattı ve umutlu mesajlar verdi: "Mayıs 2019'a geldiğimizde 1 milyar TL gelir elde edeceğiz."

NTV Spor

23.03.2019 - 12:04

Çok zor bir anda göreve geldiğini söyleyen Mustafa Cengiz, "Eski başkanlarımızın hepsi ellerini taşın altına koydular. Galatasarayımızı bu günlere getirdiler. Ben, benden önceki tüm başkanlarıma ve sizlere, bizleri bugünlere taşıdığınız için teşekkür ederim." dedi. 

Göreve geldiklerinde 1 milyar 277 milyon TL borç-alacak farkı olduğunu kaydeden Cengiz şöyle konuştu, 

"Gelirlerimizde %90 oranında artış sağladık. Giderlerimizi de %30 oranında azalttık. Mali disiplini sağladık. Geldiğimizden bu yana maaş ödemelerini geciktirmedik. İnşallah bundan sonra da ödemeye devam edeceğiz. Dağ gibi sorunlar duruyor. Yılların biriken sorunları, bütün yönetimlerin olduğu gibi bizim de önümüzde duruyor. 

Üç ana dalda mücadele ettik. Birincisi UEFA. Çok yoğun mücadele verdik. Bir komisyon kurduk. Bu komisyon sadece Galatasaraylı üyelerden oluşuyordu. Bütün harcama ve giderleri herkes cebinden harcadı. Bügün hala tüm yönetim üyelerimizin yaptığı gibi."

CAS KARARI
CAS'ın gelen bilgilendirmesine değinen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Dün bize fiziki olarak CAS da geldi. CAS'ı pek anlatamadık. Biz Disiplin Komitesi'yle 13 Haziran'da katılım belgesi aldıktan sonra UEFA için de bir üst organ olan Türkçesi tam yok, Adjudicatory Chamber.  Hakemler ya da Yargı Kurulu buna itiraz etti. Bu Disiplin Komitesi'nin de üstünde bir kurum. İsteseydi bu kurum bize cezayı hem yıl hem de mali olarak verebilirdi. Bize 10 Ekim itibariyle geldi. Yaklaşık 4 ay bu komite ile görüştük. Sıkı mücadele verdik. Sonunda komite ekim itibariyle bizi men etmedi fakat mene yol açacak şekilde yeniden görüşülmesini istedi. Biz, buna CAS nezdinde itiraz ettik. Bir çok arkadaşımız, çok değerli Galatasaraylılar 'CAS'a gitmeseydiniz' dedi. Bu Galatasaray'a zarar gelmesinden korkarak söylediler. Bu süreci Avrupa'dan bir hukuk şirketiyle yürüttük. Uzun bir süreç sonunda bu mücadelenin dün de resmi belgeleri bize CAS'tan ulaştı. Verilen mücadeleler kolay değil. Günlerce mücadele ediyorsunuz. Yapacağınız bir yanlış size yüzyıllık bir camianın bütün emeklerini heba ve yazık etmek olurdu. Bu aldığımız sancağı onurla taşıdığımıza inanıyoruz.

CAS'a hem usulden hem de esastan itiraz ettik. Esastan olan tüm bilgileri CAS'a tekrar gönderdik. 4 kere savunma yaptık. Geliştirerek yaptık. Bunu hukukçu kardeşlerimiz ve büyüklerimiz nasıl bir mücadele ve stres olduğunu bizden iyi bilirler. CAS, esası da usulü de inceledi. Usul önce geldiği için usul yönünden bozdu." diye konuştu. 

"MAYIS 2019'A GELDİĞİMİZDE 1 MİLYAN TL GELİR ELDE EDECEĞİZ"
Mali Genel Kurul'da gelirlere değinen Mustafa Cengiz, "Sportif olarak şampiyon olduk. Bunu da taçlandırdık. UEFA ve sizlere verdiğimiz raporda hem iyi hem kötü planlarımız vardı. Şampiyon olduk ve en yüksek gelir düzeyine ulaştık. 14 ay içinde yaklaşık 2 milyar 205 tl'lik tahsilat yaptık, 2 milyar 203 milyar TL'lik harcama yaptık. Totalde artıdayız. Kredi kullanımına dikkatinizi çekmek istiyoruz. 770 milyon TL'lik krediye rağmen, ana para ve kredi ödememiz 1 milyar 108 milyon TL oldu. Bonservis bedeli de ödedik. Bazı oyuncuları satma becerisi gösterdik. 230 milyon TL'lik bir gelir elde ettik. Şampiyonlar Ligi'nden 202 milyon TL, gişeden 171 yayın hakkında 177 milyon TL gelir elde ettik. Mayıs 2019'a geldiğimizde 1 milyar TL gelir elde edeceğiz.

"NDIAYE'Yİ BEDAVA KİRALAYACAKTIK ARAYA GULYABANİLER GİRDİ
İlk defa sportif AŞ'de real olarak kâra geçtiklerini kaydeden Cengiz konuşmasını şöyle sürdürdü, 

"Göreve geldiğimizde transfer yasağımız vardı. 4 gün içinde 31 milyon TL'ye yakın ki bunun 22 milyon TL'si vergi borcuydu. Vergi borcunu ötelemeniz mümkün değil. Onu da ödedik. O 3 gün içinde Nagatomo'yu da transfer ettik. Ndiaye'yi imaj hakkı vermeden 13.5 milyon Euro'ya sattık. Daha sonra 750 bin Euro'ya kiraladık. Aslında bedelsiz kiralayacaktık ama gulyabaniler araya girince bunu yapamadık. 

1 milyar TL gelir seviyesine geleceğiz. Gidişimiz o. Gelir düzeyinde müthiş bir artma var. Bunun da en büyük nedeni sizlersiniz. Sizler aynı zamanda taraftarsınız. 

Store satışları 2 katına çıktı. Uzun bir aradan sonra 70 milyonluk store ciromuz 112 milyona çıktı. Store satışları 130 milyon liraya gidiyor. Bazı sorunlar da yaşıyoruz. 1 kişiye 15 mağaza verilmiş Konkordato ilan etti. Üzerinde 5.2 milyon TL risk var. Mağazaları üzerimize aldık. Maalesef 3.5 milyon TL eksi geldi. Store'dan geçen sene 70 milyon gelir elde ettik, ancak bu yükler üzerimizde. Geçen hafta başka bir konkordato çıktı. 4.2 milyon Tl eksi. Teminat 200 bin TL. Şimdi onları anlatacağım. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum malum. Kimseyi suçlamıyorum. Bir tek kuruş için bile kendi şirketimden kendi cebimden titizlikle sizin adınıza denetleyeceğimize ve bulacağımız herhangi bir şeyi sizinle paylaşacağımızdan emin olmanızı rica ediyoruz." 

"UEFA VE AVRUPA DA ÇOK HEYECANLANDI"
Sponsor gelirlerini artırdıklarını söyleyen Cengiz, "Ülkemizin içinde bulunduğu koşullara karşın sponsor gelirlerini artırdık. Sponsorlara teşekkür ediyorum. Sponsorluk konusundaki çalışmalar gece gündüz devam ediyor. Stat isim hakkı da 1.5 yıl sonra bitecek. Şimdiden çalışıyoruz. Stadın yanındaki kapalı spor salonu, bir kapalı spor salonu yapıcakken bir yazılım anlaşması yapılmış. 8 milyon TL'lik bir anlaşma. 6'sını biz aldık. 2'sini bir önceki yönetim kullanmış. Çok büyük bir proje. Yaklaşık 150-200 milyon TL'lik bir yatırım gerektiren bir proje.

Böyle bir dönemde yatırımcı bulmak çok zor. Teknokent projesini geliştirdik. Bu bölümde Mecidiyeköy oteli de kattık. Yıllık yaklaşık 6.5 milyon Dolar'lık bir gelir bekliyoruz. Bununla ilgili hükümete de başvurduk. Hükümet projemize destek oldu. Üniversitelerle sıkı bir ilişki içindeyiz. Türkiye'de hiçbir şey hemen yürümüyor. Buradan elde ettiğimiz gelirle bu kapalı spor salonumuzu finansa etmeye çalışıyoruz. Burada e-spor'da olacak. Sadece spor salonu olmayacak. Her zaman yaşayacak bir yer olacak. Digital teknolojilerle ilgili bir kompleks olacak. O arsayı teknokent alanı ilan ediyoruz. UEFA'ya da biz bu projeleri verdiğimizde UEFA'nın da Avrupa'nın da çok heyecanlandığını söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

"-GALATASARAY HAR VURUP HARMAN SAVURUYOR- DİYE KİMSE GİDİP BİZİ ŞİKAYET ETMESİN"

Vergi konusuna da değinen Mustafa Cengiz, "Ocak 2018'de 2 milyon TL tutarında vergi borcumuz vardı. Toplamda 155 milyon TL vergi ve sosyal güvenlik ödemesi yaptık. Bizim de Galatasarayımızın da çıkışında katkısı olan amatör sporların taksitsiz ve peşin ödemelerde 35 milyon TL vergi iadesi aldık. Bu 35 milyon TL'yi bütün amatör branşlara, futbol akademisine de harcadık ve harcamaya devam ediyoruz. Bu ayın sonuna kadar 14 milyon TL'lik vergi ödememiz var. Peşin ödemeden elde edeceğimiz hasılayı sporcularımıza vereceğiz." açıklamalarını yaptı.  

630 milyon TL civarında olan öz sermayelerini yarı yarıya düşürdüklerini belirten Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Çok olumlu bir gidiş. UEFA iyi ki de bizi sınırlandırıyor. Bize bazen dışarıdan dinamikler gerekiyor. UEFA'da gelirimizin yüzde 60'ını aşamayız. Yaptığımız transferlerde her adımı UEFA'ya bildirdik. UEFA denetlemeyi 6 ayda bir yapar. Biz bunu 3 ay istedik. Bu bizi diri tutuyor. Futbolcu giderini 55 milyon mertebelerinden düşürdük. 45 milyona indirdik. Küçüldüğümüz anlaşılmasın. İsrafı ve abartılı ücret ödemelerini yok etmeyi düşünüyoruz. Yaptığımız transferlerde ücret ödemelerine dikkat edelim. Bugün aldığım 10 milyon Euro'luk oyuncuyu 15 milyon Euro'ya satabilirim. Ama o oyuncuya verdiğim yıllık ücret dikkat ealınmalı. 'Galatasaray har vurup harman savuruyor' diye kimse gidip bizi şikayet etmesin. Galatasaray, dernek ve şirketler bazında uluslararası bağımsız denetim şirketleri tarafından denetleniyor. Müthiş bir denetleme kurulumuz var. 24 saat odalarında. Bizi de çok sıkı denetliyorlar. Zaten ben denetlenmekten sıkılmıyorum. Dante'nin dediği gibi bazen cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir. " diye konuştu. 

Projelerde özellikle digital dünyayı hedeflediklerini vurgulayan Mustafa Cengiz, "Bu digital anlamda aidiyet, sadakat ve sahiplenme duygusuyla birlikte yazılımlar haline getirmek istiyoruz. Fast Pay'den-store'daki digital satışa ve genel kapsamlı Galatasaray'a ait yazılımlara, üyeliğe geçeceğiz. Bununla ilgili 1 yıldır çalışıyoruz. İçeriğin tam olması ve digital anlamda kuruluşlarla sözleşmeler aşamasında olay zaman alıyor. Bunun için biraz sabretmenizi isteyeceğim. Galatasaraylıların çok rahatlıkla ulaşabileceği digital içeriklere ulaşabileceksiniz." dedi.  

Konuşmasının son bölümünü gayrimenkullere ayıran Cengiz şöyle kronuştu, "Sancaktepe... Yaklaşık bin dönüm. Fakat Tarım Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine ve belediye... Şu anda Şehircilik Bakanlığı'yla eşgüdüm içinde yürütüyoruz. Üzerindeki işgaller nedeniyle belli bir dönümü için paftalar hazırlandı. Bakanlık hazırlığını yaptı. İlçe belediyesi çalışmayı yaptı. Onu da sonlandıracağız. Büyük Çekmece Belediyesi, 100 dönüm olan ve 3 yıl faaliyet gösterilmediği için iptal edilen arsayı yeniden canlandırdı. 125 dönüm olarak faaliyete geçirdik. 

Sancaktepe tümüyle olimpik tesis olacak. Futbol hariç en az 6 branşta tesisler yapacağız. Bolu'da çok ciddi amatör ve profesyonel takımların antrenman yapacağı ve hazırlanacağı bir yer var. Çok ciddi hazırlıyoruz. İnşallah onun da müjdesini engel olunamayacak haline gelince -bu kelime çok önemli, engel olunmadığında- oranın müjdesini vereceğiz.

Silivri, Kemerburgaz yerlerimiz var. Kemerburgaz'ı daha önce anlattım. Burada 6 antrenman sahasını nizami sığdırabileceğimiz bir alan. Maalesef üzerinde maden işgali çıktı. Bunu hallettik. Tek tek bakanlıklara gittik. Kendim için hiçbir arkadaşımız için hiçbir yeri göreve geldiğimizden bu yana ziyaret etmedik. Kendi şirketime bir kere gitmişim. Kemerburgaz'ı bitirdik. Son başbakanın imzası kaldı. İmzaya götürdük, Başbaban yok. Devlette bulunan hukukçu kardeşlerim de bilir. Başbakan yok, Başkan var. Kaldı öyle. Sağolsun sayın Enerji Bakanımız ve ilgili bakanlar Torba Yasa'ya eklediler. Maden sahibi de 30-40 milyon TL istedi. Yasa çıktı, bizle ilgili uygulama şu anda sayın enerji Bakanımızın imzasında. Bugün yarın onu bekliyoruz. Fakat seçim çalışmaları var. İnşallah bu pazartesi-salı bitecek. Kemerburgaz'da da inşallah faaliyete başlayacağız. Kemerburgaz'ın başlaması Florya'ya bağldı. Kemerburgaz'a başlamadan buranın başlayacak hali yok." 

"PİYASA DEĞERİMİZ 319 MİLYON TL'DEN 810 MİLYON TL'YE ÇIKTI"
Konuşmasının son bölümünde genel kurul üyeleri ve taraftarlara seslenen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Taraftarımıza seslenmek istiyorum. Lütfen Galatasaray için olağanınız varsa destek olun ve bu locaları bir şekilde alın. Hem vereceğiniz sinerji hem de maddi gelir kalıcı olur. Galatasaray, şu anda Borsa'nın en değerli spor kulübü. Borsa'ya kote 4 kulüp var. Onların değer gelişimi de burada görülüyor. Piyasa değerimiz 319 milyon Tl'den 810 milyon TL'ye çıktı. İnşallah Mayıs sonu itibariyle çok daha iyi yerlere geleceğiz. Sosyal medyada dünya çapında 4'üncüyüz. Kabataslak durum bu. Bize teslim ettiğiniz sancağı onurla başınızı yere eğdirmeden taşıdığımıza inanıyorum." diyerek sözlerini noktaladı. 

Sayfa Yükleniyor...