Chelsea için yeni ortaklık!

İngiltere Hükümeti'nin, Rus oligark Roman Abramovich'in yetkilerini elinden aldığı Chelsea'yi satın almak için yeni ortaklık kuruldu. Amerikan beyzbol takımlarından Chicago Cubs'un sahibi Ricketts ailesi ile finans kuruluşu Citadel'in kurucusu Ken Griffin'in işbirliği yaptığı bildirildi.

NTV Spor 17.03.2022 - 10:20
Chelsea için yeni ortaklık!

Türk iş insanı 'ın da aralarında olduğu adaylar, için devrede. Amerikan beyzbol takımı Chicago Cubs'u elinde bulunduran Ricketts ailesinin, finans kuruluşu Citadel'in sahibi Ken Griffin ile ortak bir teklif yapacağı bildirildi. Bunun için de ortak bir yatırım fonu kurulduğu kaydedildi.

Griffin'in sözcüsü konuyu doğrularken, Citadel'in teklifte yer almayacağı sadece Griffin'in hedge fonu olduğu ifade edildi. Ricketts ailesi ise teklifi yapacak yatırım grubuna liderlik edeceklerini duyurdu.

Ricketts ailesinden İngiliz Devlet Televizyonu'na teklifle ilgili olarak, "İkonik bir profesyonel takımda uzun südedir operasyonlarını sürdüren Ricketts ailesi ve ortakları, kulübün, taraftarların ve toplumun geleneklerine saygı gösterirken sahada başarı için yatırım yapmanın önemini de biliyor" açıklaması yapıldı. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası Hükümeti'nin yaptırımları sonrası Roman Abramovich, 'yi satılığa çıkarmıştı.

Son Avrupa şampiyonu Chelsea, İngiltere Hükümeti tarafından kontrol ediliyor ve operasyonlarını özel bir lisans altında sürdürüyor.

TÜRK İŞ İNSANI MUHSİN BAYRAK'TAN 1 MİLYAR POUND

Türk iş insanı Muhsin Bayrak da şirketinin Cuma gününe kadar İngiliz kulübü Chelsea'yi satın almak için teklif vereceğini ancak yine de hakkında yaptırım bulunan Rus oligark Roman Abramovich'in onayını istediğini söyledi.

Chelsea'nin alımı için tekliflerin 1 milyar Pound civarında oluşmasını beklediğini belirten Türk iş insanı Muhsin Bayrak, bu
tutarın Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Abramovich'e İngiltere tarafından yaptırım başlatılması öncesinde Chelsea'ye vermeyi
düşündüğü 2.2 milyar sterlin teklifin yarısı kadar olduğunu ifade etti.

Bayrak, Chelsea'nin sponsorluk anlaşmalarını kaybetmesinden sonra piyasa değerinin düştüğünü belirtti. Kulüp son olarak
sponsorlarından mobil network sağlayıcısı Three'yi kaybemişti.

ABRAMOVICH DÖNEMİNDE CHELSEA TARİHİNİN ALTIN YILLARI

2003 yılında kulubü 140 milyon Pound'a alan Abramovich, kulübün sahibi olduğu Fordstam Limited aracılığıyla İngiliz ekibini 1 milyar 500 milyon Pound'a finanse etti. Abramovich'in yatırımları sonrası Chelsea, tarihinin en başarılı dönemini geçirdi. Chelsea, Abramovich döneminde 5 İngiltere Ligi, 5 Federasyon Kupası ve iki de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandı.

3 milyar 200 milyon Dolar'lık değerinde dünyanın en değerli takımları sıralamasında yedinci sırada bulunan Chelsea, İngiltere Premier Ligi'nde lider Manchester City'nin 11 puan gerisinde üçüncü sırada bulunuyor.

Maviler, Şampiyonlar Ligi'nde de Fransa'nın Lille takımını saf dışı bırakarak çeyrek final bileti aldı.

Sayfa Yükleniyor...