Chelsea'nin satışı, rekoru ikiye katladı

Premier Lig ekibi Chelsea'de uzun süredir devam eden satış süreci, dün yapılan açıklamayla resmen sona erdi. Todd Boehly önderliğindeki konsorsiyumun kulübün devri ödeyeceği tutar, spor tarihinde bir kulüp için ödenen en yüksek ücret oldu.

NTV Spor 08.05.2022 - 10:22
Chelsea'nin satışı, rekoru ikiye katladı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında uygulanan yaptırımlar kapsamında Roman Abramovich'in satışa çıkardığı 'de kulübün yeni sahipleri belli oldu.

Kulüpten dün yapılan açıklamada , Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss'in dahil olduğu konsorsiyumun 4.25 milyar sterlinlik teklifinin kabul edildiği ve  devrin tamamlanabilmesi için gerekli işlemlerinin başladığı belirtildi.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, devir işlemlerinin henüz resmi olarak onaylanmadığı ancak bu ayın sonuna kadar sürecinin tamamlanacağı belirtildi.

Rekoru ikiye katladı

Todd Boehly önderliğindeki konsorsiyumun Chelsea'yi satın almasının ardından Londra ekibi, spor tarihinde devir için en fazla ücret ödenen kulüp oldu.

Scottish Sun'ın derlediği listeye göre, ilk sırada Amerikan Ligi takımlarından Carolina Panthers yer aldı. 2018'de gerçekleşen devir işlemi sonrasında David Tepper, Carolina Panthers'ı için 1.76 milyar sterlin ödeyerek rekoru kırmıştı. Chelsea'nin satışın tamamlanmasının ardından bu bir kez daha kırılmış oldu.

Spor tarihinin en pahalı devir işlemleri ise şöyle:

1. Chelsea - 4.25 milyar sterlin
2. Carolina Panthers- 1.76 milyar sterlin
3. Houston Rockets - 1.68 milyar sterlin
4. Los Angeles Clippers / Los Angeles Dodgers - 1.53 milyar sterlin
5. Manchester United - 1.15 milyar sterlin

Sayfa Yükleniyor...