Xhaka ve Xherdan Shaqiri, Sırbistan'a gollerini 'Arnavut Kartalı' yaparak kutladı

2018 Dünya Kupası'nda İsviçre, Sırbistan'ı 2-1 yenerken; Arnavut kökenli Xhaka ve Shaqiri'nin gol sevinçleri Balkanlar tartışmasını Dünya Kupası'na taşıdı.

NTV Spor 23.06.2018 - 10:31
Son Güncelleme: 23.06.2018 - 19:56
Çift başlı kartal tartışması!

2018 Dünya Kupası E Grubu'nda , 'ı 2-1 yenerken; Arnavut kökenli ve Granit Xhaka'nın Arnavut Kartal'lı gol sevinçleri, ile tansiyonu yükseltti. Arnavut kökenli olmalarına karşın forması giyen iki oyuncunun, Arnavut bayrağında da olan çift başlı kartal işaretleri yapmasına Sırplar tepki gösterdi.

Sırbistan'dan 2008'de bağımsızlığını ilan eden ancak Sırbistan'ın tanımadığı Kosova'da doğan Shaqiri, hareketini sadece yaşadığı coşkudan kaynaklı olduğunu söyledi. Futbolda her zaman duygusallık olduğunu kaydeden Shaqiri, "Ne yaptığımı gördünüz ve bu sadece yaşanan sevinçten kaynaklanıyor. Gol attığım için çok mutluyum. Bundan fazlası yok. Şimdilik bununla ilgili konuşmamak lazım" dedi.

Maçın sonlarına doğru sevinçlerine Xhaka ile birlikte Sırp taraftarların önünde yapan Shaqiri'nin sevincini değerlendiren İsviçre Teknik Direktörü Vladimir Petkovic ise, "Politika ve futbolu karıştırmamalısınız. Orada duygular gösterildi ve neler olduğu görüldü. Hep birlikte politikayı, futboldan uzak tutmalıyız ve güzel oyunun insanları biraraya getiren spor olarak bakmalıyız" diye konuştu.

Shaqiri'nin maçta giydiği kramponlarının birinde Kosova, diğerinde ise İsviçre bayrağının olmasına Sırp Mitrovic tepki gösterdi ve "Kosova'yı bu kadar çok seviyor ve bayrağını taşıyorsa neden onların takımında oynamayı reddetti" diye sordu.

Sırbistan Teknik Direktörü Mladen Krstajic ise tartışmanın içinde yer almak istemediğini vurgularken, "Herhangi bir yorum yapmayacağım. Bu tarz şeylerle ilgilenmiyorum. Ben bir spor adamıyım ve burada kalmak istiyorum" demekle yetindi.

İsviçre kaptanı Stephan Lichsteiner ise Xhaka ve Shaqiri'ye destek verdi. Tecrübeli sağ bek, "Ülkemizde çok sayıda Arnavut var. Sırbistan ve Arnavutluk arasındaki tarih de biliniyor. Onlar için zihinsel olarak oldukça zor bir maçtı. Bence iyi bir sevinçti. Neden yapmasınlar ki? Bu, onların tarihi. Savaş onlar için zordu. Takımdaki Arnavut bir oyuncunun babasıyla sohbet etmiştim. Bana, geçmişlerini anlattı. Bu, futboldan çok daha fazlası. Savaş onlar için büyük sıkıntılar çıkardı. Maçtan önce de Sırp taraftarlar onları provoke etti. Bence sevinçleri gayet normaldi." ifadelerini kullandı.

Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS), 2018 FIFA Dünya Kupası'nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında, aslen Kosova Arnavutu olan rakip takımdaki Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'nin gol sevinçlerine tepki gösterdi.

FSS, Rusya'da devam eden 2018 FIFA Dünya Kupası'nda İsviçre'nin Sırbistan'ı 2-1 yendiği E Grubu mücadelesinin ardından FIFA'ya itirazda bulundu. FSS, FIFA'dan İsviçre forması giyen Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'ye yaptırım uygulanmasını talep etti.

Federasyon genel sekreteri Jovan Surbatovic, yaptığı açıklamada, her ikisi de aslen Kosova Arnavutu olan Xhaka ve Shaqiri'nin, İsviçre'ye galibiyeti getiren gollerini, Arnavutların sembolü olan kartal hareketiyle kutladıkları gerekçesiyle şikayette bulunduklarını belirtti.

Xhaka ve Shaqiri'nin yaptıkları hareketin, "sportif ve siyasi açıdan doğru olmadığını" belirten Surbatovic, FSS'nin maçtan önce de FIFA'dan Shaqiri'nin, üzerinde Kosova bayrağı bulunan kramponlarını değiştirmesini talep ettiğini ancak FIFA'nın bu talebi, oyuncuya ulaştırmayı reddettiğini aktardı.

Kosova, 17 Şubat 2008'de Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan, 116 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınan Kosova'yı hala kendi toprak parçası olarak görmeye devam ediyor.

ÇİFT BAŞLI KARTAL'IN TARİHİ
İlk olarak MÖ 3000 sonları ve 2000'lerin başlangıcında Mezopotamya'da kullanılmaya başlanan çift başlı kartalı daha sonra Asurlular, Sasaniler, Bizanslılar ve Türkler de kullandı. Anadolu Selçukluları dönemindeki mimari eserlerde ve sanat eserlerinde de sık sık ratlanan çift başlıklı kartalı daha sonra Bizanslılar da kullandı. Günümüzde Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan resmi bayraklarında da çift başlıklı kartal motifleri kullanılmaktadır. 

Sayfa Yükleniyor...