Alex Morgan, İngilizleri kızdırdı

2019 Dünya Kadınlar Dünya Kupası'nda Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere'yi 2-1 yenerek finale çıkarken; takımının bir golünü atan Alex Morgan'ın gol sevinci İngilizleri kızdırdı.

NTV Spor 03.07.2019 - 17:35 | Son Güncelleme: 03.07.2019 - 17:38

Amerika Birleşik Devletleri'nin golcüsü Alex Morgan'ın, İngiltere'ye attığı gol sonrası yaptığı "çay içme" sevinci İngilizleri kızdırdı.

31. dakikadaki kafa golüyle İngiltere ağlarını sarsan Morgan, saha kenarına gelerek çay içiyormuş gibi hareket yaptı. Bazı İngilizler bunun Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlığını kazanmadan önceki kıvılcımlardan biri olan "Boston Çay Partisi'ne (Amerika'daki kolonistlerin Büyük Britanya'dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya'yı protesto etmek için 16 Aralık 1773'te Boston Limanı'nda İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı Kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemi)" gönderme olduğu gerekçesiyle Morgan'ı eleştirdi.

Maçı beIN Sports için yorumlayan Juventus kadın futbol takımının İngiliz oyuncusu Lianne Sanderson Alex Morgan'ın sevincini eleştirdi ve "Saygısızca" ifadelerini kullandı. Her oyuncunun attığı gole sevinebileceğini kaydeden Sanderson, "Rakip takıma saygılı olmak zorunda. Bunu büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. Rencide edici, alay içeren sevinçler hoş değil" diye konuştu.

ITV televizyonunda sabah programı yapan Piers Morgan hareketi 'savaş ilanı' olarak nitelendirirken; New York Post'un "Çay Partisi" manşetini sosyal medyadan paylaştı ve "Bu benim Amerika sevgimi sorgulamama neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkan adaylarından ve dışışleri başkanlarından Hillary Clinton ise Morgan'a destek çıktı. Clinton sosyal medya hesabından "O çayı hak ettiğiniz için tebrikler… Finale” diye yazdı.

Gol attığı günde 30. yaş gününü de kutlayan Alex Morgan ise maçla ilgili olarak paylaştığı mesajda, "Bu takım özel. Doğumgünü mesajları, stadyumu salladığınız, bize inandığımız için teşekkürler. Ve bu bir çay partisi" ifadelerini kullandı.

Fox Soccer ise Boston Çay Partisi'ne direk vurgu yaptı ve isyanın illustrasyonunu kullanırken, "Sadece başka bir çay partisi" diye yazdı. 

Sayfa Yükleniyor...