"En büyük sıkıntımız kulüpçülük"

U21 Milli Takım teknik direktörü Tolunay Kafkas kamp dönemi ve genel Türk futboluyla ilgili görüşlerini paylaştı.

NTV Spor 10.06.2022 - 13:09
"En büyük sıkıntımız kulüpçülük"

Ümit Milli Takımımız 2023 UEFA U21 Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçında önce Kazakistan ardından Danimarka ile deplasmanda karşılaşacak.

U21 teknik direktörü bu mücadeleler öncesinde kamp dönemi ve genel Türk futboluyla ilgili görüşlerini Fanatik'e verdiği röportajda anlattı. 

"İnsanlar söylediklerimiz yanlış algılayıp yanlış değerlendirebiliyorlar" diyen Kafkas, "Avrupa'yla aramızdaki makas çok açık. Hem antrenör hem oyuncu gelişiminde verdikleri önem çok fazla. Biz bu konularda maalesef geride kaldık. Oyuncuların süre bulmaları tabiki önemli ama oyuncuların kulüpte gelişmeleri bundan daha önemli. Nasıl oynayacakları, ne yapacakları, pozisyonun gereklerini, nasıl alan yaratacaklarını... Bir sürü prensipler var. Biz 150-160 prensip üzerinde duruyoruz ve çalışıyoruz. Bir sürü yeni trend ve konuları takip etmeye çalışıyoruz. Bu oyunculara gerekli şeyleri vermeye çalışıyoruz. Ama oyuncunun asıl gelişimi kulüplerde olur. O anlamda kulüplerin yapılarıyla ilgili genel sorunlarımız var. Yetenek konusunda çok fazla sıkıntımız yok. Ama oyuncunun gelişimi konusunda ciddi sıkıntılarımız oluyor. Bunlara bir plan yapmak lazım. Biz kısa, orta ve uzun vadeli programlar yapmak zorundayız. Futbolda doğru yapıyı oluşturup en zor olan sürdürülebilirliği devam ettirmemiz lazım. Bunları söylediğimiz zaman yanlış anlayanlar oldu. Ben bazı şeyleri zaten kabul ediyorum. Kimin nereye gittiğini ve nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Bizim kendi oyun modelimizi ve oyuncu modelimizi geliştirmemiz lazım. Ama bunu doğaçlama değil bir eğitim sistemiyle yapmamız lazım" dedi.

"Oyuncunun genci, yaşlısı olmaz, iyisi kötüsü olur" diyen Kafkas, " Benle çıkış yapan bir çok oyuncu var. Bundan da gurur duyuyorum. Yine aynısı olsa aynısın yaparım. Oyuncunun genci yaşlısı olmaz, iyisi kötüsü olur. Tıpkı antrenör gibi. Yerli mi yabancı mı? Antrenör de aynı oyuncu da aynı. İyisi vardır, kötüsü vardır. Onu da antrenör görür oynatır. Denklem bu kadar basit" diye konuştu.

"En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi kulüpçülük" diyen Kafkas, " Bu bize çok büyük yaralar veriyor. Benim nerede oynadığım hiç önemli değil. Ben buna bakmam. Benim için tek bir şey var. Ülkem ve bayrağım. Ben vatanseverim. Adına ne dersenizdeyin isterseniz milliyetçilik deyin. Ben ülkemi seviyorum. Benim sadece ayağım değil yüreğim de bu topraklara basıyor. O yüzden maçı izlemeye geleceklere tavsiyem. Burası hiç bir kulübe yakın ya da uzak mesafede değil. Ne olur ülkemizin kıymetini bilelim ve takımımızı kazansa da kaybetse de sonuna kadar destekleyelim" ifadelerini kullandı. 

Sayfa Yükleniyor...