Euro 2012'nin en genci Çakır!

Polonya ve Ukrayna'nın, 8 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında, birlikte düzenleyeceği 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 12 ülkeden, 12 ayrı hakem görev alacak. Bu hakemlerden en genç olanı ise tanıdık bir isim...

NTV Spor 01.06.2012 - 12:32

Polonya ve Ukrayna'nın, 8 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında, birlikte düzenleyeceği 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 12 ülkeden, 12 ayrı hakem görev alacak.

Finallerde yer alacak ülkelerden İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç'ten hakemlere turnuvada görev verildi. Turnuvada yer alacak diğer takımlardan başta evsahibi ülkeler Polonya ve Ukrayna'nın yanı sıra Yunanistan, Rusya, Danimarka, Hırvatistan, İrlanda Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti'nden hakemler ise finallere çağrılmadı.

Turnuvanın en genç hakemi Türkiye'den Cüneyt Çakır olurken, en yaşlı hakemler ise Fransa ve Almanya'dan çıktı. 43 yaşındaki Fransız Stephane Lannoy ve Alman Wolfgang Stark turnuvanın en yaşlı hakemleri oldu.

İngiliz Howard Melton Webb, Güney Afrika'da düzenlenen 2010 FIFA Dünya Kupası'nda Hollanda ile İspanya arasında oynanan final maçını yönetti. Webb, bu maçta gösterdiği 13 sarı ve 1 kırmızı kartla dikkati çekti.

Turnuvadaki Portekizli hakem Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia ise 2012'deki UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Chelsea ile Bayern Münih arasındaki maçta görev aldı.

CÜNEYT ÇAKIR KİMDİR?
Eski hakemlerden Serdar Çakır'ın oğlu Cüneyt Çakır, İktisat Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. Şimdi hakemliğin yanında sigortacılık mesleğiyle uğraşıyor. Süper Lig'in en fazla maç yöneten hakemi Çakır'ın, ligdeki ilk maçı 29 Eylül 2001 tarihindeki Malatyaspor-Çaykur Rizespor maçı.

2006 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan Cüneyt Çakır, gösterdiği başarıdan dolayı 2007 yılında Avrupa'nın yetenekli hakemlerinin davet edildiği mentör kursuna çağrıldı. Buradaki üstün başarısından dolayı UEFA tarafından üst düzey müsabakalarda görevlendirildi.

Avusturya'da, 2007 yılında düzenlenen 19 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası finallerine davet edilen Cüneyt Çakır, bu turnuvada Fransa-Sırbistan ve İspanya-Portekiz arasında oynanan grup müsabakalarını yönetti.

İsveç'te, 2009 yılında düzenlenen 21 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası'nda İngiltere-İsveç arasında oynanan, normal süresi 3-3 biten ve penaltılarla İngiltere'nin kazandığı yarı final müsabakası dahil olmak üzere 3 müsabakada görev aldı. 2009-2010 sezonunda Fulham ile Hamburg arasında oynanan Avrupa Ligi yarı final rövanş maçında da görev aldı.

2010-2011 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup maçlarında yönettiği Rubin Kazan-Barcelona maçıyla hem 10 yıl aradan sonra bir Türk hakem Şampiyonlar Ligi'nde görev aldı, hem de Çakır, bu ligde Doğan Babacan ve Ahmet Çakar'dan sonra maç yöneten 3. Türk hakemi olmayı başardı. Çakır, 16 Haziran 2011'de UEFA tarafından en üst kategori olan UEFA elit hakem kategorisine yükseltildi.

Kolombiya'da, 2011 yılında düzenlenen 20 Yaşaltı Dünya Kupası'nda görev alan Çakır, Portekiz-Fransa yarı final müsabakası, 1 çeyrek final ve 3 grup müsabakası olmak üzere toplam 5 müsabakada düdük çaldı.

Cüneyt Çakır, 2011-2012 sezonunda Barcelona ile Chelsea arasında oynanan Şampiyonlar Ligi yarı final rövanş mücadelesini yönetti. 2-2 biten karşılaşma sonunda Chelsea finale çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...