"Euro 2024 için Almanya ile şanslarımız eşit"

TFF Onursal Başkanı ve UEFA eski Asbaşkanı Şenes Erzik, Servet Yardımcı'nın UEFA yönetim kuruluna seçilmesini değerlendirdi, Türkiye'nin Euro 2024 şansını değerlendirdi. Erzik, Türkiye'nin Almanya ile şanslarının eşit olduğunu söylerken, "Daha önce çok eskiğimiz vardı, şimdi ülke olarak eksiğimiz yok" dedi.

NTV Spor 06.04.2017 - 10:07

UEFA Kongresi'nde aldığı 34 oyla yönetim kuruluna girmeyi başaran TFF 1.Başkanvekili Servet Yardımcı'nın önemli bir iş başardığını belirten Erzik "Sonunda oldu ve Servet Yardımcı, UEFA yönetim kuruluna girmeyi başardı. Bizde bu durumdan çok mutlu olduk. Niye mutluyuz? Türkiye'yi 8 sene Gençler Komitesi'nde temsil ettim. Ondan sonraki yaklaşık 27 sene FIFA, UEFA yönetim kurulu olmak üzere hep temsil edildik. Her şeyden haberimiz oldu. Her konunun içine girebildik. Hani bir laf vardır namevcut olan haksızdır. Yani içeride biri olursa daima hakkını ve düşüncelerini söyleyebileceği için iyi olur. Kendisi Servet Bey tanımadıkları biri değil. 4 senedir komitelerde üyelik yapıyor. Dolasıyla iş devam ediyor. Bu açıdan son derece memnun oldum. Kendisine de sürekli söylerim, tek tavsiyem çalışmak, çalışmak, çalışmak. Çalışmadan bir şey gösteremezsin, konuşamazsın bile. Çalışacaksın, ortaya bir şeyler koyacaksın ki; sonra hak sahibi olacaksın." dedi. 

"2024 İÇİN ALMANYA İLE ŞANSLARIMIZ EŞİT"
Türkiye'nin EURO 2024 adaylığına da değinen ve organizasyonu düzenlemeye talip olan Almanya ile eşit şanslara sahip olduğunu vurgulayan tecrübeli futbol adamı. "Daha önce 3 defa aday olduk ama çeşitli nedenlerden dolayı kazanamadık. O zamanlar kabul etmek lazım ki; bir Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa ile yarışmak zordu. O dönemler ülke olarak çok eksiğimiz de vardı; ama şimdi eksiğimiz de yok. Ama bu işin takibi gerekir. Şu an da 2024 Avrupa Şampiyonası için bir Almanya bir de biz varız. Ben şansları yüzde 50-50 görüyorum. Yeni yapılan statlarımız da çok güzel. Trabzon olsun, Bursa olsun, Eskişehir olsun bütün buralarda milli maçları oynatmak mümkün. Bundan dolayı stat problemimiz artık yok. Ama dedim dediğim gibi namevcut olursan, orada bulunmazsan haberin bile olmaz. Şimdi Servet Bey ile birlikteliğimiz devam edecek. Dolasıyla Türkiye için çok iyi bir iş oldu" şeklinde konuştu.

"VİDEO HAKEM ÇOK İYİ İNCELENMEDEN UYGULAMAYA KONMAMALI"
Süper Lig'de önümüzdeki sezonda yapılması planlanan Video Hakem Uygulaması (VAR) hakkında değerlendirmelerde bulunan Şenes Erzik uyarılarda bulundu. Erzik "Şimdi buna Gol çizgisi teknolojisi ile başlamak lazım. Dünyaü Kupası'nda İngiltere-Almanya maçı vardı ve ben oradaydım. O maçta İngiltere'nin attığı ama verilmeyen golü, goldü. O çizgi olayı oldu herkes bir durdu. O maçın dönüşünde hemen bu gol çizgisi olayı patlak verdi. Neticede o uygulamaya koyuldu.

VAR sistemine gelince. Ben Tokyo'da UEFA'yı temsilen Dünya Kulüpler Kupasına gittim. Orada bu sistemi gördüm. O maçta olan bir gol sonrası Real Madrid başkanı etrafa bakıyor bana bakıyor ne oldu diye. Çünkü hakem yana koştu ve tam dışarıda bulunan saha kenarında bulunan yerden baktılar söylediler. Gol, gol dediler. Şimdi orada bir inkıtaaya uğradı, alışık olmadığımız bir şey. O sürenin önemi çok fazla. Hele kapalı bir yerden bu iş organize edilip, kulaklığa geliyorsa daha da sıkıntılı.

İspanya-Fransa maçında da gördük. Griezmann'ın o sevinci sırasında hakemi göstermiyor o an. Gol zannediyor herkes. O kadar ki oyunun o suratini engeliyor bana göre. Çünkü çıplak gözle baktığınız zaman ben bir seyirci olarak maçın devamını istiyorum, heyecan durmasın. Öbür taraftan bakarsınız 1-1'lik maç 2-0 hakem değil de VAR sayesinde deyince yani bir takım problemleri beraberinde getirir.

Son zamanlarda bakıldığında ligimiz de hakemlere toplu halde itiraz inanılmaz. Bu ortadan kaldırılmadan böyle bir şeye teşebbüs edilmez. Pierluigi Collina ile yediğim yemekte de bunu konuştuk. O da aynı şeyi söyledi zaten UEFA'da böyle bir araştırma yapıyor. Hakemlere niye böyle toplu itirazlar oluyor? Bu durum zaten maçtan çok zaman kaybettiriyor. Bir de bu da olursa her maç İspanya-Fransa hazırlık maçı gibi değil.

"SÜPER LİG'DE ÇOK BÜYÜK ŞEYLER OLUR"
Süper Lig derbi maçlarında bu uygulama ile çok büyük şeyler olur. Yani iyice incelenmeden, zaten IFAB karar vermeden bunun yapılması mümkün değil. Kendin deneme yapabilirsin ama onun için bile çok masraf yaparsın çünkü ucuz bir sistem değil bu. Ayrıca bunun kontrolü kim de olacak? Senin FIFA kokartlı hakemin maç yönetirken bunun kontrolü kim de olacak? Ya eski hakemlerine bırakacaksın ya da dışarıdan yeni adam getireceksin bu sistem için. Yani bana bu sistemin hemen olması zor geliyor. Ama en korktuğum durum futbol video hakeme teslim olursa. İşte o çok kötü olur. Hakem rahat edemez sahada. Bu oyunda hatalarda var ayrıca bilmiyorum ben kendim henüz kararını vermiş değilim." ifadelerini kullandı.

"AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT"
Türk takımlarının en önemli sorunu olarak gözüken Finansal Fair-Play hakkında da konuşan Şenes Erzik şunları söyledi:
"Aslında bu Finansal Fair-Play yeni bir şey değil. Bu mali olayın kararlarda etkin olması daha önceleri hep ertelenmişti. Öyle bir dün geldi ki takımlar aşırı masraf yapıyor. Transfer için gelirlerinden çok çok fazla harcama yapıyorlar. Borçlarını ödemiyorlar. Bu durumlardan kurtulmak için Finansal Fair-Play denen olay çıktı meydana. Yani mali kriterler uygulamaya sokuldu. Ayağını yorganına göre uzatacaksın. Ne kadar oyuncu satıyorsan ona göre transfer yapacaksın.

"TFF'NİN DE İŞİN İÇİNE GİRMESİ LAZIM"
Geçen gün buraya Dursun Özbek geldi. Yeni yapacağı projeleri anlattı UEFA'ya Riva gibi ve daha önce UEFA ile yaptığı antlaşmayı değiştirmek istediği belirtti. Çünkü yeni bir gelir kaynağı buldular. Bunun gibi yapabilirsin. Bu durumlar aradaki irtibatı sağlamlaştırdı. Bu çok iyi oldu. Kaçamak kalktı artık. Bizim TFF'nin de bu işin daha çok içine girmesi lazım. İyi hesaplamalar yapılması lazım. UEFA'ya düzgün bütçeler gittiği zaman bu iş düzelir. Finansal Fair-Play sayesinde son 5 senede tüm Avrupa'da ki kulüplerin zararı 800 Milyon Dolar daha az oldu. Bu Finansal Fair-Play'in başarısıdır. Eskiden takımalarımız zorla futbolculardan imza alıyordu maaşlar ödendi diye ama ödenmiyordu. Birisi gidip FIFA'ya şikayet ediyordu. Geçen gün bir İtalyanla konuştum 'Türk takımlarının hala borçları çok ' dedi. Ben de kimin diye sormadımç"

Sayfa Yükleniyor...