Fenerbahçe ve Trabzonspor UEFA'nın gözetiminde

SON DAKİKA HABERİ: UEFA, finansal fair play kuralları gereği denk bütçe kriterlerine uymayan Beşiktaş, Milan, Inter, Juventus, Roma, Monaco, Olimpik Marsilya ve Paris Saint-Germain (PSG) ile yapılandırma anlaşması imzalandığını açıkladı. UEFA, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un izleme listesinde yer aldığını açıkladı.

NTV Spor 02.09.2022 - 18:14 | Son Güncelleme: 02.09.2022 - 20:47
Sosyal Medya

UEFA, finansal fair play kuralları gereği denk bütçe kriterlerine uymayan Beşiktaş, Milan, Inter, Juventus, Roma, Monaco, Olimpik Marsilya ve Paris Saint-Germain (PSG) ile yapılandırma anlaşması imzalandığını açıkladı.

UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulundan (CFCB) yapılan açıklamada, Türkiye'den Beşiktaş, İtalya'dan Milan, Inter, Juventus, Roma, Fransa'dan Monaco, Olimpik Marsilya ve PSG'nin son 5 mali yılın incelenmesi sonucu denk bütçe gereksinimlerini karşılayamadığı duyuruldu.

Söz konusu 8 kulübün toplamda 172 milyon avroluk UEFA katılım gelirlerine tedbir konulduğu ifade edildi. Bu tutarın yüzde 15'lik kısmına denk gelen 26 milyon avronun kulüpler tarafından ödeneceği, kalan 146 milyon avronun (yüzde 85) ise kulüplerin yapılandırma sözleşmelerindeki hedeflere uymasına bağlı olarak ödeneceği kaydedildi.

Monaco ve Olimpik Marsilya'nın ikişer, Beşiktaş'ın 4, Milan'ın 15, Juventus'un 23, Inter'in 26, Roma'nın 35 ve PSG'nin 65 milyon avroluk gelirine tedbir konulduğu bildirildi.

Roma ve Inter ile 4, Beşiktaş, Milan, Juventus, Monaco, Olimpik Marsilya ve Paris Saint-Germain ile 3 yıllık yapılandırma anlaşması yapıldığı aktarıldı. Anlaşmada yer alan denk bütçe kriterlerine uyulmadığı takdirde kulüplerin oyuncu tescili ve Avrupa kupalarından men cezası alabileceği hatırlatıldı.

UEFA tarafından bu 19 kulübe 2023 mali yılından itibaren istinai Covid imtiyazlarının ve geçmiş mali sonuçların değerlendirilmesinin mümkün olmayacağı hatırlatması yapılırken bu kulüplerden ek finansal bilgiler istendi. 19 kulübün mali durumlarının önümüzdeki dönemde yakından izleneceği belirtildi.


UEFA'nın anlaştığı ancak para cezası verdiği takımlar ise şöyle:

🔹 PSG: 10 milyon euro
🔹 Roma: 5 milyon euro
🔹 Inter: 4 milyon euro
🔹 Juventus: 3.5 milyon euro
🔹 Milan: 2 milyon euro
🔹 Beşiktaş: 600 bin euro
🔹 Marsilya: 300 bin euro
🔹 Monaco: 300 bin euro

FENERBAHÇE VE TRABZONSPOR'A İZLEME

UEFA, 2021/22 sezonunda Finansal Fair Play'i ihlal etme riski olan ve izlemeye aldığı kulüpler arasında Fenerbahçe ve Trabzonspor'un da olduğunu açıkladı. UEFA'dan yapılan açıklamada, "Fenerbahçe ve Trabzonspor, COVID-19 acil durum önlemlerinin uygulanması sayesinde ve geçmişteki olumlu denk hesap sonuçlarından yararlandıkları için, denk hesap şartını teknik olarak yerine getirebildi. Bu kulüpler önümüzdeki dönemde yakından izlenecek." denildi. 

UEFA'nın izlediği 19 kulüp:

Yapılandırma anlaşmaları gereği gözlem listesinde bulunan Medipol Başakşehir (Türkiye) ve Lille'in (Fransa) anlaşmaya kısmen uyduğu bu nedenle iki kulübe 2022-2023 sezonu için oyuncu tescil kısıtlaması getirildiği ifade edildi. Yükümlülüklerini yerine getiremeyen Santa Clara'nın (Portekiz) 10 bin avro, Anderlecht (Belçika) ve Porto'nun (Portekiz) ise 100'er bin avro para cezası aldığı aktarıldı.

Denk bütçe kriterlerine uyan Borussia Dortmund, Union Berlin, Wolfsburg (Almanya), Chelsea, Leicester City, Manchester City, West Ham United (İngiltere), Barcelona, Real Betis, Sevilla (İspanya), Basel (İsviçre), Fenerbahçe, Trabzonspor (Türkiye), Feyenoord (Hollanda), Olympik Lyon (Fransa), Rangers (İskoçya), Royal Antwerp (Belçika), Lazio ve Napoli'nin (İtalya) gelecek dönemler için yakından gözlemlenmeye devam edileceği, AEK'in (Yunanistan) ise anlaşmadan çıkma hakkı kazandığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...