FFP 2.0 yolda: UEFA, transfer açığı limiti getiriyor

UEFA, bazı kulüplerin transfer harcamalarına limit getirmek için formülü buldu. Kulüp geliri ne olursa olsun, transferde bonservis gelir-gider farkına 100 milyon Euro limit uygulanacak. Öneri 24 Mayıs'ta İcra Kurulu'nda kabul edilirse gelecek transfer döneminde uygulanacak

NTV Spor 22.01.2018 - 14:40
FFP 2.0 yolda: UEFA, transfer açığı limiti getiriyor
UEFA'nın 24 Mayıs'ta oylayacağı öneri geçtiğimiz yaz yürürlükte olsaydı, Paris Saint Germain'in sadece Neymar'ı alabilmesi için en az 122 milyon Euro'luk bonservis geliri sağlaması gerekecekti.AP

, finansal fair-play'de çok önemli bir yeniliğe hazırlanıyor. Son dönemde belli kulüplerin yaptığı bonservis harcamalarının önüne bir engel koymayı hedefleyen UEFA, bunun formülünü bulmuş gibi görünüyor.

İspanyol basınında " 2.0" olarak adlandırılan bu çalışmaya göre, kulüplere gelirlerine bakılmaksızın transferde bonservis gelir-gider limiti gelecek. UEFA yönetiminde 100 milyon Euro gibi bir rakam belirlendiği, buna göre bir takımın bir yıl içerisinde (iki transfer döneminde) toplam 300 milyon Euro'luk bonservis harcaması yapabilmesi için en az 200 milyon Euro bonservis geliri, elde etmesi gerekeceği belirlendi.

Öneri UEFA İcra Kurulu'nun 24 Mayıs'taki toplantısında oylanacak ve kabul edilirse hemen uygulamaya geçilecek. Çalışmada kulüplere kontratlı futbolcu sayısı limiti getirilmesi de masaya yatırıldı. Chelsea, Manchester City gibi kulüplerin 60 dolayında sözleşmeli futbolcuya sahip olmaları ve bunları sürekli kiralamaları UEFA'da önüne geçilmesi gereken sorunlardan biri olarak görülüyor.

UEFA'nın bonservis gelir-gider limiti önerisine karşı yapılan yorumlarda ise, böyle bir adımın sözleşmesi biten futbolcularıalabilmek için zengin kulüplerin çok daha yüksek maaş ve imza parası ödemelerinin önünü açacağı ve futbolcu ücretlerini yükselteceği savunuluyor.

Sayfa Yükleniyor...