FIFA'dan Dünya Kupası'nda rekor gelir

FIFA, 2018'de Rusya'da düzenlenen turnuvadan bu yana 2022 Dünya Kupası için yapılan reklam ve ticari anlaşmalardan 7.5 milyar dolar gelir elde etti.

NTV Spor 22.11.2022 - 18:34
FIFA'dan Dünya Kupası'nda rekor gelir

Katar'da devam eden 'nda 'nın turnuva öncesinde elde ettiği gelir belli oldu.

Associated Press'te yer alan haberde, FIFA'nın son turnuvadan bu yana 2022 Dünya Kupası için yapılan reklam ve ticari anlaşmalardan 7.5 milyar dolar gelir elde ettiği aktarıldı.

Bu tutarla birlikte rekor kırıldığı belirtilirken 2018'deki turnuvaya göre gelirlerde yaklaşık 1 milyar dolarlık bir artış yaşandığı ifade edildi. Öte yandan bu gelirin ardından FIFA'nın mevcut rezevlerinin 2.5 milyar dolara yaklaşacağı öngörüldü.

🏆 DÜNYA KUPASI HABERLERİ

FIFA'nın geçtiğimiz mart ayında Zürih'te yaptığı toplantıda Katar'da elde edilecek gelirden üye federasyonlara daha fazla para dağıtılacağı belirtilmişti.

Rekor bir kez daha kırılabilir

Haberde, 2026'da Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada'nın ev sahipliğinde düzenlenecek turnuvada gelirlerin 10 milyar doları bulmasının beklendiği belirtildi.

2026'daki turnuvada katılımcı sayısında da artış yaşanacak ve Dünya Kupası, 32 ülke yerine 48 ülkeyle düzenlenecek. Aynı zamanda bu turnuva 48 ülkeyle düzenlenen ilk turnuva olacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nden 11, Kanada'dan 2 ve Meksika'dan 3 stadyum turnuvaya ev sahipliği yapacak.

Sayfa Yükleniyor...