FIFA'da bir gözaltı daha!

Guatemala Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Hector Trujillo, FIFA hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında ABD'de gözaltına alındı.

NTV Spor 04.12.2015 - 22:39

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Sözcüsü Kelly Lanmesser, 62 yaşındaki Trujillo'nun Florida'da bir gemide bulunduğu sırada gözaltına alındığını duyurdu. Trujillo'nun New York'ta mahkemeye sunulan bir iddianamede tehdit ve şantajla menfaat temin etmekle suçlandığı bildirildi.

Hector Trujillo'nun Guatemala Futbol Federasyonu Genel Sekreteri görevi dışında ülkesinin Anayasa Mahkemesi hakimi olduğu belirtildi.

Florida'nın Orlando kentinde ön duruşmaya çıkacak olan Trujillo, buradan New York'a gönderilebileceği ifade edildi.

ABD Adalet Bakanlığı, FIFA'ya yönelik yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında FIFA'nın eski ve şu andaki 16 yetkilisi hakkında soruşturma açıldığını duyurmuştu. ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, dün konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Trujillo'nun da adını vererek, "adalet dağıttığı varsayılan kişinin bir yandan da rüşvet aldığını ve FIFA üzerindeki etkisini kullandığını" söylemişti.

New York'taki mahkemeye sunulan iddianameye göre, Trujillo bazı sözleşmelerin yapılması karşılığında rüşvet almakla suçlanıyor. Aynı iddianamede bazı Orta ve Güney Amerika ülkelerinin futbol federasyonlarından 15 kişiye daha para transferi sahtekarlığı, kara para aklama ve uygunsuz menfaat elde etme gibi suçlamalar yöneltiliyor. Bu kişiler arasında Honduras'ın eski devlet başkanı, Brezilya Futbol Federasyonu'nun eski ve şimdiki başkanları da bulunuyor.

Bu kişilerden bir kısmının futbol maçlarının yayın hakları karşılığında rüşvet almak, bazılarının ise soruşturma açıldığını öğrendikten sonra suç unsurlarını gizlemeye çalıştıkları için adaleti engellemekle suçlandığı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...