Fransa Milli Takımı'nda Zidane krizi

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, milli takımı bırakacağı iddia edilen Didier Deschamps'la yolları ayırmayı hiç düşünmediklerini belirtti. Graet'in Zinedine Zidane için söylediği sözler ise Fransa'da tepkilere yol açtı.

NTV Spor 09.01.2023 - 09:27
Son Güncelleme: 09.01.2023 - 12:49
Fransa Milli Takımı'nda Zidane krizi

2022 Dünya Kupası finalinde Arjantin'e kaybeden 'nda Zinedine Zidane krizi yaşanıyor.

Turnuvanın ardından Fransız basınında çıkan haberlerde Zinedine Zidane'ın Didier Deschamps'ın yerine milli takımın başına geçeceği iddia edilmişti. Geçtiğimiz günlerde Fransa Federasyonu'ndan yapılan açıklamada ise Didier Deschamps'la 2026'ya kadar yola devam edileceği açıklanmıştı.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel le Graet ise Fransız basınından RMC'ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken Zinedine Zidane için sarf ettiği sözler tepkilere yol açtı.

⚽ FUTBOL HABERLERİ

Graet açıklmasında, "Zidane'ın Brezilya'ya gitmesine şaşırırım. Umrumda değil, nereye gitmek isterse oraya gitsin. İstediği yere, bir kulübe gidebilir. Benimle iletişime geçmeye çalışmadı. Arasa bile telefonunu açmazdım. Onunla hiç görüşmedik ve Didier Deschamps'la yolları ayırmayı düşünmedik. Deschamps'ın ayrılmasını bekleyenler vardı. Ama onu kim ciddi bir şekilde eleştirebilir? Kimse yapamaz." ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından birçok eski Fransız futbolcu sosyal medya hesabından Zidane için söylenenlere tepki gösterirken milli takımın yıldız ismi Kylian Mbappe, "Zidane Fransa'dır, onun gibi bir efsaneye bu şekilde saygısızlık etmeyin." yorumunda bulundu.

Fransa Spor Bakanı Amelie Oueda-Castera ise, "Bir futbol ve spor efsanesine utanç verici ve saygısızlık içeren ifadeler. Fransa Futbol Federasyonu başkanı bunu söylememeli. Zidane için kullandığı sözlerden dolayı özür dilerim." açıklamasını yaptı.

Önceki gün ESPN'de yer alan haberde, Zinedine Zidane'ın Brezilya ve Portekiz milli takımlarından gelen teklifleri reddettiği, Amerika Birleşik Devletleri Milli Takımı'ndan gelen teklife ise sıcak bakmadığı belirtilmişti.

"Üzüntü duyuyoruz"

Real Madrid'den yapılan açıklamada da Zidane'a yönelik sözler eleştirilirken şu ifadelere yer verildi, "Futbolun en büyük efsanelerinden biri olan Zinedine Zidane'a karşı yapılan talihsiz açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bu sözler saygısızlık anlamına geliyor ve kulübümüz, özür bekliyor."

"Yanlış anlaşılmalaya yol açtı"

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel le Graet, gelen tepkiler sonrasında özür diledi.

Graet açıklamasında, "Söylemiş olduğum sözler yanlış anlaşılmaya yol açtı. Bu sözleri futbol kariyeri ve antrenörlüğüyle ilgili hakkındaki düşüncelerimi kesinlikle yansıtmıyor. Kullanmış olduğum için ifadeler için özür diliyorum." 

Sayfa Yükleniyor...