Futbolun corona virüs kaybı 4 milyar euro

Corona virüs sonrası Avrupa'da tüm ligler askıya alınırken; olası bir erteleme, kulüplere rekor zararlar olarak dönecek. Maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhkum kalacak beş büyük ligdeki (İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, Fransa Ligue 1) kulüplerin toplam kaybı 4 milyar Euro'ya kadar çıkıyor. Futbol dışı kayıplar da gözönünde bulundurulduğunda sadece Premier Lig'in kaybı 10 milyar Pound'dan fazla bir rakama tekabül ediyor.

NTV Spor

19.03.2020 - 10:13 | Son Güncelleme: 19.03.2020 - 15:26

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs (COVID-19) salgını nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde spor faaliyetleri durdu. En çok izlenen spor olan futbolun da en büyük ligleri geçtiğimiz hafta kepenk kapattı. KPMG Football Benchmark ekibi, dünyanın en çok izlenen beş büyük liginin (İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, Fransa Ligue 1) koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ekonomik kaybını araştırdı.

>>> TÜM CORONA VİRÜS HABERLERİ

Maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhkum kalacak olan beş büyük ligdeki kulüplerin toplam kaybı 4 milyar euroya kadar çıkıyor.

541 karşılaşmanın durumu belirsiz

Dünyanın en büyük beş ligi ve UEFA organizasyonları belirli bir tarihe kadar maçları ertelese de liglerin tamamen iptali de gündemde… Şu ana kadar beş büyük ligde ve UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde 541 karşılaşmanın durumu belirsizliğini koruyor. Bu ligler arasında en büyük gelir kaybını ise İngiltere Premier Lig yaşayacak. Dünyanın en çok izlenen liginin tahmini gelir kaybının 1 milyar 150 milyon euro ile 1 milyar 250 milyon euro arasında olması bekleniyor. La Liga'da 800-950 milyon euro, Bundesliga'da 650-750 milyon euro, Serie A'da 550-650 milyon euro, Ligue 1 de ise 300-400 milyon euro arasında bir kaybın olacağı tahmin ediliyor.  

PREMIER LEAGUE'İN MUHTEMEL KAYBI 11.5 MİLYAR EURO
İngiliz basını ise Premier League'in erken sona erdirilmesi durumunda, İngiliz futbolunun kaybının 10 milyar Pound'dan fazla olacağını yazdı. Yapılan araştırmaya göre; naklen yayın, maç günü, Avrupa ve yerel lig para ödülleri tek başına 1 milyar Pound'luk zarara tekabül edecek.

Diğer zararlar göz önünde bulundurulduğunda, sadece Manchester United, Dünya borsalarındaki kaybı 613 milyon Pound oldu. Bu da yüzde 25'lik erimeye denk geliyor. Bu, kulüplere de oranlanınca kayıplar 9 milyar Pound'a çıkıyor.

Kulüplerin salgınlara karşı sigortası var mı?

KPMG Spor araştırmacısı Hakan Uçak kulüpleri zorlu bir süreç beklediğine vurgu yaparken; ''Dünya ekonomisi corona virüs salgını nedeniyle çıkmaza girmiş durumda. Bu salgın futbolu da ciddi bir şekilde etkiledi. Liglerin iptali nedeniyle spor kulüpleri büyük gelir kayıpları yaşacak. Kulüpleri gelir kayıpları nedeniyle ekonomik olarak sıkıntılı bir süreç bekliyor. Oyuncu maaşları, ticari anlaşmaları gibi birçok ödemeleri var. Tabii kulüplerin salgınlar konusunda sigortası olup olmadığı da önem kazanıyor. Dünyadaki birçok oyuncunun sözleşmesi 30 Haziran'da sona erecek. Bu konuda nasıl bir yol izlenecek. Bunların hepsi futbol dünyasının önümüzdeki günlerde en büyük sorunları olacak'' dedi. 

Sayfa Yükleniyor...