Galatasaray'dan Guinness Rekorlar Kitabı'na giren proje

Galatasaray Kulübü ve Enerjisa Enerji ortaklığıyla Nef Stadyumu üzerine güneş enerjisi santrali kurulmuştu. Stadyum, güneş enerjisiyle çalışan en güçlü stadyum unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

NTV Spor 22.03.2022 - 12:34
Son Güncelleme: 22.03.2022 - 15:28
Galatasaray'dan Guinness Rekorlar Kitabı'na giren proje

Güneş Enerji Santrali devreye alma ve Guinness Rekor takdim töreni 'nda gerçekleştirildi. Törene, Başkanı Burak Elmas, Başkan Yardımcısı Sayın Bikem Kanık, Enerjisa Enerji CEO'su ve Enerjisa Müşteri Çözümleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar ve Enerjisa Müşteri Çözümleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Esentürk katıldı.

- Ne söylendi?

Stadyumu maç günleri dışında da gelir elde eden ticari bir alana çevirmek istediklerini söyleyen Burak Elmas, "Galatasaray yine bir ilki gerçekleştiriyor. Rahmetli başkanımız Mustafa Cengiz yönetiminde imzalanan bu önemli projenin bitişi bizim dönemimize denk geldi. Emeği geçen başta merhum başkanımız Mustafa Cengiz ve yönetim kuruluna teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu konuda bizimle önemli ortaklığa işbirliğine imza atan Enerjisa'ya da teşekkür ediyoruz. Kısa sürede bu önemli projeyi sonuçlandırdılar. Tam zamanında hatta biraz daha erken bitirerek Galatasaray'ın ve Türkiye'nin geleceği için önemli bir projeye daha imza attılar. Stadyumumuzda çok daha fazla fonksiyonu devreye sokarak daha çok gelir etmek, maç günleri dışında da gelir kalemleri üreten ticari alana çevirme projemiz var. Bu proje için de Enerjisa ile yapmış olduğumuz bu yatırımın çok büyük önemi var. Stadyum üzerine kurulan santral, 25 yılın sonunda ciddi anlamda gelir üretecek. Hatta proje devreye girdikten sonra kulübümüz için ciddi bir maliyet kalemi olan enerji maliyetlerinde de ciddi bir avantaj sağlamaya başladı. Güneş enerji santrali, Türkiye'de stat çatısı üzerinde performansa dayalı iş modeli hayata geçirilmiş ilk projedir. Bu anlamda bu ilk projeyi gerçekleştiren kulübün Galatasaray olması nedeniyle de büyük gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Fikir jimnastiği yapıyoruz"

Enerjisa ile başka projeler hakkında da çalışmalar yaptıklarını ifade eden Elmas, "Her alanda uzun süre bizimle çalışabilecek ortaklar arayışı içindeyiz. Enerjisa'yı da bunlardan biri olarak görüyoruz. Stadın yanı sıra diğer tesislerimizde enerji alanında gelir getirebilecek hangi projelerde birlikte çalışırız diye fikir jimnastiği yapıyoruz. Enerjide inovasyon çok önemli. Buna çok önem veriyoruz. Belli sektörlerde tecrübeli ortaklarla birlikte olarak gelir büyütmek, Galatasaray'ı geleceğe hazırlamak adına lehimize kullanmak istiyoruz. Nasıl uzun vadeli enerji odaklı gelir modeli üretebiliriz diye çalışıyoruz" dedi.

- Statta harcanan enerjinin ne kadarı karşılanacak?

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Bikem Kanık sürdürülebilirliğin önemine dikkati çekerek, "Sürdürülebilirlik ihtiyacının çıktığı nokta artan nüfus ve bu nüfusun kaynaklarını yenileme hızına dünyanın yetişememesi. 50 yıldır cepten yiyoruz, çocuklarımızın, torunlarımızın kaynaklarını tüketiyoruz. Barack Obama'nın söylediği bir söz vardı, 'İklim değişikliğinin etkilerini hisseden ilk, bunu değiştirecek son nesiliz' demişti. Herkesin bu sorumluluğu hissetmesi gerekiyor. Galatasaray olarak ilkleri yaşatmak misyonuyla kurulduk, bu genlerimize işlemiş durumda. Kendimizi sadece sporla sınırlamamalıyız. Gelecek için çalışmamız gerekiyor. Bu proje statta harcanan enerjinin yüzde 63'ünü karşılayacak" diye konuştu.

- Proje ne kadar gelir sağlayacak?

Projenin 25 yılın sonunda 1 milyar TL gelir getirebileceğine dikkat çeken Enerjisa Enerji CEO'su ve Enerjisa Müşteri Çözümleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar, "Sürdürülebilirlik; memleket faydasına, gelecek nesillerin bugünkü sorunların dışında yaşaması için yeni sorumluluk alanları almak. Bu proje de böyle bir projeydi. Pandemi ve sonrasında enerjinin en önemli konulardan birisi olduğu aşikar. Bu anlamda da yerinde tüketebilmek... Ürettiğiniz şey, yerinde tüketilecek. Galatasaray ile yaptığımız projenin hem memlekete, hem Galatasaray'a, hem Türk sporuna, hem de gelecek nesillere örnek olduğunu düşünüyoruz. Bu projenin önemli konularından bir tanesi de aslında 4 ay gibi kısa sürede bu noktaya gelmesi ki, bu 2 bin hanelik bir kasabanın elektrik ihtiyacını karşılayacak elektrik santrali. 25 yılın sonunda 1 milyardan fazla gelir sağlayacak bir proje. Böyle bir proje ile rekorlar kitabına girdiğimiz için onur ve gurur duyuyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Hakemi ve Temsilcisi Şeyda Subaşı, hem 10 bin 404 güneş paneli hem de 4,3 megawattlık elektrik üretimiyle rekorun Brezilya'dan Galatasaray Kulübüne geçtiğini belirtip, rekor sertifikasını başkan Burak Elmas'a teslim etti.

Sayfa Yükleniyor...