George Floyd protestocularına ceza gelebilir

Almanya Futbol Federasyonu, Amerika'da gözaltına alınırken polisin müdahelesi sonrası yaşamını yitiren George Floyd'u hafta sonu oynanan maçlarda anan oyuncuların bu davranışını soruşturma kararı aldı.

NTV Spor 01.06.2020 - 18:48

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) George Floyd isimli siyahi bir kişinin gözaltına alınırken yaşamını yitirmesi, ülkede geniş protestolara neden oldu. Protestolar bir çok şehre sıçrarken, ordu sokağa indi. ABD'deki protestolar Almanya Ligi'nde de yankı buldu.

Hafta sonu oynanan maçlarda bazı futbolcular George Floyd'u unutmadı. Borussia Dortmund'un Paderborn'u 6-1 yendiği maçta hat-trick yapan İngiliz oyuncus Jadon Sancho, golünün ardından formasının altında "George Floyd için adalet" yazan tişörtü gösterdi. Aynı protestoyu Fas Milli Takım oyuncusu Achraf Hakimi de yaptı.

Borussia Mönchengladbach'lı Marcus Thuram da Floyd'u unutmadı. Fransız oyuncu, golünün ardından Amerikan Futbol Ligi (NFL) oyuncusu Colin Kaepernick'in 2016'da sivil itiatsizlikle suçlanan hareketini tekrarlamış ve gol sonrası dizinin üzerine çökmüştü.

Almanya Futbol Federasyonu, 3 oyuncuyla ilgili soruşturma başlatma kararı aldı. 2014'ten bu yana futbolcuların herhangi bir mesaj vermesinin yasaklandığı Almanya'da 3 oyuncu suçlu bulunduğu takdirde ceza alabilecekler.

Sayfa Yükleniyor...