"Gerekirse Emre ve Volkan'ı..."

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Lüksemburg maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Terim, milli takım gelecekleri ile ilgili tartışmalar olan Emre Belözoğlu ve Volkan Demirel'in, ihtiyaç olması durumunda tekrar milli takıma çağırılabileceğini söyledi.

NTV Spor

30.03.2015 - 19:06

"Açıkçası 10 maç oynayacağız" diyen Terim, "İlk yarı diye düşünürsek 5 maç oynadık. Bunları hatırlayacak olursak İzlanda maçında 60'ta 10 kişi kaldık. Çevirebilir miydik 11'e 11 olsa bilinmez. Çek Cumhuriyeti maçına gelelim. Arda'nın pozisyonu dünyanın her yerinde penaltıdır. Onu atsak 2-0 olacak. Bırakın 2-0'ı biz geriye düştük. Letonya maçı 7,8-0 bitecek maç 1-1 bitti. Kazakistan maçında Burak'ın atamadığı bir pozisyon var herkesin aklındadır. Hollanda maçında son dakikada gol yedik ve 1-1 bitti. İnşallah bütün musibetler ilk maçlarda yaşanmıştır" dedi.

"GALİBİYETİ KAÇIRDIK"
Terim, "Hollanda maçında ancak böyle bir gol yerdik. Ancak birine çarpacak ve kaleye girecek. Sneijder'in vuruşu Volkan'ın kucağına gidiyor. Huntelaar'ın kafasıyla gol oldu. Gökhan'ın Ozan'a veremediği, Burak'ın kaçırdığı pozisyonlar var. Galibiyeti kaçırdık. Şu bir gerçek ki, oyuncularda "Bir bu gruptan çıkacağız" düşüncesi hakim. Bakıldığı zaman bayağı gol pozisyonumuz var. Rakibe de pozisyon vermemişiz. Çünkü bunu öngörmüştük. Bu maç gösterdi ki Türk Futbolu her zaman yanlardan kötü değil. Yan toplarda iyi işler yaptık" ifadelerini kullandı.

"BİRKAÇ MAÇ KADERİMİZİ ÇİZEMEZ"
"Türkiye'den her arayan önce geçmiş olsun sonra tebrik ederim dedi" ifadelerini kullanan Fatih Terim, "Futbolcularımızı gerek fizik, gerek mental ve sosyal olarak hazırlarken daha dikkatli davranmalıyız. onları bu baskı içerisinden çıkarmamız gerekir. Türkiye'deki kulüp yapılarımızı en üst seviyeye getirmemiz gerekir. Eğitimleri ve eğiticilerin eğitimini üst noktaya getirmeliyiz. Bir ya da birkaç maçın kaderimizi çizmesine izin vermemeliyiz. Futbolumuz öyle olmalı ki bir iki kayıpla hedefimizden çıkmamalıyız. Bu 10-15 yıllık planların önüne geçmemeli. Uzun vadeli planların içerisinde genç oyuncuların, eğiticilerin yetişmesini, gençlerin daha doğru yukarıya çıkması ve birbirimize daha toleranslı olmayı öğrenmeliyiz. Sonrasında her şey kendiliğinden gelecektir" dedi.

"HAMLE ŞANSIMIZ OLSAYDI..."
Fatih Terim, "Hollanda Türkiye'yi yenip ilk 3'e, sonrasında ikiye bire doğru niyetindeydi. Bunu anlayışla karşılıyorum. İlk önce sağ tarafı denediler. O olmayınca nerden bulursanız göbeğe atın ve oradan oynayın dediler. Bizimkiler o bölgeyi de kapattı. Sonrasında karambol denediler. onda da başarılı olamadılar. Gol ortada. Kaleci yanıldı ve gol oldu. Hiddink'e bir şey diyemem. Herkesin a,b,c planı olmalıdır. Kenardan denersiniz, merkeze dönersiniz, uzun top atar sekeni kovalarsınız. Bunlar anlaşılabilir. Ekol de olsanız kazanmak için, puan almak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim orada bir hamle şansımız olsaydı oyunu 1-1 bitirtmezdik. Sakatlıktan dolayı mecburi değişiklik yaptık" şeklinde konuştu.

"GİTTİM HAKEMİ TEBRİK ETTİM"
Hollanda maçı sonrası hakemi tebrik ettiğini söyleyen Terim, "Çok beğendiğim bir hakem. Hem 6 dakika uzatmada haklıdır. Hem de diğer kararlarında. Rizzoli, Brych ve Cüneyt hocamız. Hepsi iyi maçlar yönetti. Soyunma odasına gidip tebrik ettim" dedi.

"CANIMIZ YANIYOR"
"Hollanda maçının değerini anlayacağız ve bunun güveni ve moraliyle ileriye bakacağız" diyen Terim, "Belki bu kayıpla canımız yanıyor ama oyun içerisinde rahatlatacak duyguları kazandığımızı söyleyebilirim. Ben maçtan önce de rahattım. Olmadığım kadar rahattım. Muhteşem bir kamp geçirdik. Oyuncuları tanıdığınız için teknik adam olarak onu hissedebiliyorsunuz. Bence Robben'in olmayışı Hollanda için büyük bir kayıptır. Biz de adil olması için Arda'yı oynatmadık. Robben onlar için önemli, Arda da bizim için. Bazen öyle oyunlar vardır. Düşünebiliyor musunuz yensek ve durum 7-6 olsaydı. Sonraki iki maçımıza büyük avantajla gidecektik. Bazen deriz ya kazanamıyorsanız kaybetmeyin. İşte tam o maç" diye konuştu.

"ÇEK MAÇINDA PENALTIMIZ VERİLSE..."
Terim, "Çek Cumhuriyeti maçındaki penaltımız verilse 1 puan alacaktık. Hesaplar daha da karışırdı. Türk takımı böyle oynamaz şöyle oynamaz yargısını kırdık. Bizim evlatlarımız doğru şekilde yönlendirilip o şekilde sahaya çıkarsa her şeyi yapabilir. Basit goller yiyen, kolay goller yiyen takımı gördünüz" dedi.

TERİM'DEN EMRE VE VOLKAN DEMİREL AÇIKLAMASI
"Volkan ve Emre Belözoğlu bizim oyuncularımız" diyen Fatih Terim, "Yıllarca hizmet etmişler .Hem futbolcu hem de insan olarak. Milli futbolcu olması başka bir şey. Futbol içerisindeki paydaşlar için başka bir durum bu. Artık bu ağır söylemleri, belden aşağı söylemleri kimse istemiyor. Burada birbirimizin yüzüne bakan insanlarız. Kimse bunu hak etmiyor. Ağır küfürler, hakaretler... Herkesin tuttuğu bir takım var. Olmalı da zaten. Herkesin tuttuğu takıma saygı duyulmalı. Benim de gönülden bağlı olduğum bir takımım var. O takıma olmaktan gurur duyduğum bir duygum var. Ama buraya geldiğimiz zaman Kırmızı beyazdan başka bir şey düşünmüyorum. Herkes buraya başka takımlardan geliyor. Burada birbirine saygılı olmalı. Kulüpler arasındaki rekabete burada devam edersek yanlış. Dışarıdan onların üzerinden rekabet olduğu yansıtıldığı zaman hoş durmuyor. İçeride de rekabet olmalı. Olmazsa büyük takımlar olmaz. Büyümemizi birbirimize bocçluyuz. Rekabeti de seviyeli bir şekilde yapmalıyız. Diğerinin sırtına basarak yanlış şeyler söylemek doğru değil. Bu son günlerin olayı değil. Bu durumda devreye girmek zorundayız. Medya, oyuncular, seyirciler dahil herkes devreye girmek zorunda" ifade etti.

"EMRE VE VOLKAN'I OYNATAN BENİM"
Terim, "Bir örfleri ananeleri olan bir ülkeyiz. Komşusuz yapamayız. Avrupa'da komşu önemli değil. Biz değerlerimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Yoksa canımız yanıyor. Kötüye gidiyoruz. Mantıklı olan bir şeyi bir mantıksız şekilde karşılıyoruz. Sıksanız da bağırsanız da 3 takım düşecek bir takım şampiyon olacak. Şampiyon olan diğerlerine vuruyor. Düşen yandı. Her sene aynı şeyler oluyor. Kendisine yapılmasını istemeyen şeyi insanlar birbirine yapıyor. Hangi maçta hangi takımdan kime ihtiyacımız olursa alır oynatırız. Yaşı şu bu önemli değil. Onlar da böyle düşünüyor. Emre ve Volkan'ı Milli Takım'da oynatan benim. İyi ki de öyle yapmışım. onlar da böyle düşünüyor" dedi.

"BAŞKA FUTBOLCULARI DA GÖREYİM İSTEDİM"
Lüksemburg maçını, Hollanda karşılaşmasını düşünerek bilinçli belirlediklerine değinen Terim, rakibin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

"Rekabetin son seviyede olduğu bir ortamda oyuncularımızı fazla yıpranmadan göndermek istedik" diyen Terim, "Fenerbahçe-Beşiktaş maçından sonra ortamın nasıl sıkıntılı olacağını düşündüysek, Hollanda maçından sonra da yıpranmış olarak çıkacağımızı biliyorduk. 4-5 sakatlığımız oldu. Skorun dışında anlatmak istediğim bunlar. Onun için Lüksemburg'u tercih ettik. Başka futbolcuları da göreyim istedim" dedi.

 

Sayfa Yükleniyor...