Hagi: Yaptıklarımı benden daha iyi yapabilen başka birisi yoktu

Barcelona, Real Madrid formaları da giyen Galatasaray ve Romanya Milli Takımı'nın efsanesi Gheorghe Hagi, UEFA'ya verdiği röportajda çarpıcı konuştu. Barcelona'da ve Real Madrid'de oynamasını kendisini adamasına veren Rumen oyuncu, "Yaptıklarımı yapan veya benden daha iyi yapabilen başka birisi yoktu" dedi. Türkiye'nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Hagi, "Eğer şartlar daha iyi bir hale gelirse bir takım daha Avrupa Ligi veya Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak için savaşacaktır" diye konuştu.

NTV Spor 16.06.2020 - 21:11 | Son Güncelleme: 16.06.2020 - 21:18
Gheorge Hagi, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) internet sitesine açıklamalar yaparken, Şartların iyi hale gelmesi durumunda bir Türk takımının Avrupa Ligi veya Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak için savaşacağını söyledi. 

Barcelona ve Real Madrid'de oynamasını "Rahatlıkla söyleyebilirim ki çok zekiydim. 2 yıl İtalya'da oynadım ve Real Madrid'den Barcelona'ya doğrudan geçiş yapmadan İspanya'ya geri döndüm. Bunu yaparak bir şey kazandım" dedi.  

Herkes tarafından sevilmesinin sırrının sorulması üzerine Hagi, "10 numarayı giyen oyuncular genellikle sevilir. Bu kulüpler dünyanın en iyi kulübü olabilmek içtin yarışıyor. Sahaya çıkıp kendinizi güçlü hissederek cesur olmalısınız ve hesaplanmış riskleri almalısınız. Bunları takım arkadaşlarınızla birlikte antrenmandayken kazanıyorsunuz. Onlara ne kadar iyi olduğunuzu gösteriyorsunuz ve sahada fark yaratmaya ihtiyaç duyuyorsunuz.

En azından benim pozisyonum için bu böyleydi. Oynadığımda ve orta sahadan iki gol attığımda bu tarihe geçiyordu. Bence benim yaptıklarımı yapan veya benden daha iyi yapabilen başka birisi yoktu. Yine de  hepsini güzel bir şekilde yapmak çok iyi bir şey" ifadelerini kullandı. 

En güzel golünün sorulması ve Galatasaray formasıyla Monaco'ya attığı golün hatırlatılması üzerine Hagi şöyle konuştu; "

"Monaco'ya attığım gol fantastikti. Birinci sınıf kalitemi gösteren gollerden bir tanesiydi. Çocukken, 12 yaşlarında antrenörüm çok iyi şut attığımı söylerdi. Bana her zaman kaleyi gördüğümde şutu düşünmem gerektiğini söylerdi. Ben de çocukluğumdan beri bunun için çalıştım. Kariyerimde attığım gollerin yüzde 70'i ceza sahasının dışından gelmişti. Monaco'ya atılan gol çok özeldi. Fransız kanalından maçı anlatan spiker bile 'Bu imkânsız' ifadesini kullanmıştı. Hayır aslında mümkündü. Sıradışı bir golde attığım diğer bazıları gibi."

"10 NUMALARALAR TEKNİK DİREKTÖRÜN BİLE DÜŞÜNEMEYECEĞİ ŞEYLERİ YAPAR"
Sizi imkansız gibi şeyleri denemeye yönelten şey neydi?" sorusuna ise Gheorghe Hagi şu yanıtı verdi, "Bu tamamen 10 numaralı formayı giymekle alakalı bir durum. Konsept oyuncu tipi ve saha içindeki rol konusunda konusunda açık konuşalım. 10 numara teknik direktörün bile düşünemeyeceği şeyleri yapar, kimse bunları göremez. Çünkü tahmin edilemezdirler, doğuştan gelen doğal yetenekleri vardır. Bence bu 10 numaranın rolüdür. Aynı zamanda çok risk alabildikleri için taraftarları mutlu ederler. Yaptıkları her şey için rik alırlar.

10 pas veya şut girişiminden 5'inde bile başarılı olursan bu kendi içinde biyi bir şey. Eğer 6 tane kaçırıp da 3-4 hareketiniz başarılı olursa bu da fantastik bir şeydir. Çünkü yaptıkları her şeyde maksimüm risk mevcuttur. Fakat gol atmak için bunları denemeniz gerekiyor." 

Cruyff'un gelişimindeki önemiyle ilgili olarak da Gheorghe Hagi, "Üzerimde çok büyük bir etkisi vardı çünkü 1970'lerdeki Ajax takımını izleyerek büyüdüm. Total futbolda ve atak futbolda çok iyilerdi ve onlarla aynı düşünceye sahip oldum. Şu an bile takımıma bu tip futbolu aşılamaya çalışıyorum. Cruyff da o takımın yıldızlarından bir tanesiydi. Görüşü ve düşünce tarzıyla beni çok etkiledi. 2 yıl Barcelona'da onunla çalıştım. Bana olan etkisini yakından hissettim. Bence bu da beni daha iyi ve bütünüyle bir futbolcu yaptı." diye konuştu.  

"Oynamadığınız için pişmanlık duyduğunuz bir lig veya takım var mı?" sorusuna Rumen efsanesi, "İngiltere. Orada oynamadığım için pişmanım. Bazı teklifler almıştım. Newcastle ve Tottenham beni istiyordu ama bu gerçekleşmedi. İngiltere'yi seviyorum. Ancak hayatta bazen istekleriniz olmayabiliyor" yanıtını verdi. 

"...BİR TÜRK TAKIMI AVRUPA LİGİ VEYA ŞAMPİYONLAR LİGİ'Nİ KAZANMAK İÇİN SAVAŞACAKTIR"
"Galatasaray için oynamayı seçtiğinizde iyi bir fiziğe sahip iyi bir futbolcuydunuz. Henüz yeni gelişmeye başlayan bir takıma transfer olmaya nasıl karar verdiniz? Kulübün potansiyelini mi sezdiniz" sorusu üzerine de Gheorghe Hagi, "Türkiye, potansiyelli ve üst düzey bir ülke. Kendimin ve ülkenin fikirlerinin aynı paralelde ilerlediğini gördüm. Bu yüzden oraya gittim. Eğer Avrupa'da kupa kazanırsak özel bir prim alacağımı yazan bir maddenin olduğu kontrata bile sahiptim ve bu gerçekleşti. Bunu önceden planlamıştım.

Şu an bile bence Türkiye sahip olduğu büyük potansiyeli gösteremiyor ama potansiyelleri var. Türk takımları yüksek bütçelere sahipler ve önde gelen Avrupa kulüpleriyle mücadele ediyorlar. Eğer şartlar daha iyi bir hale gelirse bir takım daha Avrupa Ligi veya Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak için savaşacaktır" açıklamalarını yaptı. 

Türkiye'de büyük bir iz bıraktığının ve onu izlemeyen gençlerin bile onu tanımasını internetin varlığına bağlayan Hagi şu ifadeleri kullandı, "Türkiye büyük bir ülke; oldukça ünlü bir topluma sahipler. Saha içerisindeki savaşçı ruhumla onları mutlu edebildiğimi düşünüyorum. Goller ve asistlerin yanı sıra, savaşçı bir futbolcuydum. Onlar bunu sevdiler. Sahada hırsıyla her şeyini veren ve onların ruhuyla hareket eden bir futbolcu gördüler. Bu yüzden düşünce yapım sayesinde çoğu zaman beni de kendilerinden birisi olarak gördüler."

Sayfa Yükleniyor...