Fikret Orman'dan hakemlere: Hata yapın, yanlış yapmayın

Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, Merkez Hakem Kurulu 2019-2020 Sezonu Doğan Babacan Yaz Semineri'nde konuştu: "Kararı sahada veren hakem görmek istiyoruz."

NTV Spor 08.08.2019 - 17:09

Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman hakemliği zor bir meslek olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"Yeni sezonun herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Hakem kardeşlerim sizler seçilmiş insanlarsınız, zor bir iş yapıyorsunuz. Bu işin sorumlulukları var. Bu sorumlulukları yerine getirmek bizim işimiz. Elimizde olan sorunları çözmek ve yönetmek sorumluluğunda olmamız lazım. Şikayet etmek değil yönetmek zorunda olduğunuz bir işi yapmaktasınız. Kamuoyu önündeki işler bazen üzmekte bazen yaralamaktadır. Sizler bu işi yönetebilecek kapasitede olduğunuz için A klasman hakemlersiniz. Adil yönetim diyoruz. Maça çıkmadan önce maçı aklında oynayıp sahaya çıkan değil kararı sahada veren hakem görmek istiyoruz. Hala çözülmeyen dertlerimiz var. Teknoloji ile bu dertler büyümeye başladı. VAR, Avrupa'da ve Türkiye'de uygulamalarına bakınca farklılıklar göstermekte. Avrupa'da uzatma süreleri 3-4 dakika, bizde 9-10 dakika gibi süre oluyor. Bunun sebebi orta hakemin devamlı VAR'a gitme isteği. Futbol herkesin izlediği ve yorum yaptığı bir oyun. Her şey çok kolay analiz ediliyor. Maçın hakemi orta hakemdir. Orta hakem olarak her mevzuyu VAR'a getirerek çözemezsiniz."

VAR'ın futboldaki bütün problemleri çözmediğini dile getiren Orman, "Türkiye ile Avrupa'ya bakınca topun oyunda kalma süresi Avrupa'da 65 dakikaları bulurken, Türkiye'de 55 dakikaları buluyor. Türkiye'deki oyuncu kadrosunun iyi niyetli olmadığını biz de görüyoruz, haklısınız. Yabancılar da bizim düzenimize uyuyor. Bunu değiştirecek olan sizlersiniz. Dirayetli durarak, kartları adil kullanarak bunların üstesinden geleceğinizi düşünüyoruz. Her mevzuda kamuoyu tepkisi alacağız diye düşünmeniz futbol kalitemizi aşağı çekiyor. Marka değerimiz her sene bir basamak daha aşağı düşüyor. Bunun tek sebebi hakemler değil." diye konuştu.

Hakemlere sosyal medyadan uzak durmalarını tavsiye eden Orman, "Biz milyonlarca taraftarı olan camiaları yönetiyoruz. Yaptığınız hatalardan dolayı nelerle karşılaştığımızı bilseniz. Okumayın, bakmayın, etkilenmezsiniz. Hakem de hata yapabilir. Bizim derdimiz yanlışla. Hata yapın ama yanlış yapmayın. Kötü niyeti herkes görebiliyor. Tenkit edilen değil Türk futbolunun marka değerini yukarı çeken hakemler görmek istiyoruz. MHK'dan ricamız var. Ödül, ceza sisteminin gelmesini istiyoruz. Büyük hata yapanların daha uzun süre dinlendirilmesi, iyi yönetenin daha çok maç yönetmesi en büyük temennimizdir. Doğru ve adaletli atamalar doğru ve adaletli kararlar getirecektir. Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı olarak destekçiniz olacağım. Hata yapanların değil yanlış yapanların cezalandırılacağı bir sistemi doğru buluyorum." ifadelerini kullandı.

Hakem hatalarıyla küme düşen takımların büyük zarar gördüğünün altını çizen Orman, "Futbol adamları olarak hiçbir skoru tayin etme durumunda değiliz. Futbolun sahada oynayanlar ve kenardan yöneten teknik adamların konuşulduğu bir ortam olması lazım. Hakemler çok konuşuluyor." dedi.

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik ise "Hakemler her zaman hata yapacak, hepimiz insanız. Belli ölçülerde bu insani değerlere bizim de değer vermemiz lazım. Futbolu normal kulvarından çıkarmamamız lazım. Ne kadar çok ayrıntıya girersek o kadar çok hakemlerimizi, futbolcuları ve futbolu esas rayından çıkarabiliriz tehlikesini görüyoruz. Futbolun insani bir oyun olduğunu ve diğer sporlara büyük üstünlüğü olduğunu düşünerek kararlarımızı almak gerekir. Bu takımların da futbolcuların da yöneticilerin de işini kolaylaştırır." şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...